V očkovacích centrách po celom Slovensku sa od pondelka 17. októbra sa začalo očkovať najnovšou adaptovanou vakcínou proti COVID-19.
Najlepšou ochranou proti COVID-19 stále zostáva očkovanie. Ľudia, ktorí už absolvovali základné očkovanie, môžu teraz dostať tretiu či dokonca štvrtú posilňovaciu dávku. Ktorú posilňovaciu dávku vakcíny je ale vhodné zvoliť? Ako funguje kombinácia vakcín? Aká je účinnosť jednotlivých vakcín? Alebo ako sa od seba líšia posilňovacie vakcíny od rôznych výrobcov?
Nová štúdia dokázala súvislosť medzi odolnosťou voči ochorením COVID-19 a cvičením. Vedci zistili, že fyzická aktivita môže znížiť riziko úmrtia na COVID-19 až o 42 %.
Srdcovo-cievne ochorenia sú v celom vyspelom svete dlhodobo najčastejšou príčinou smrti. Približne každý štvrtý človek zomiera práve na ne.
Aj napriek značnej nevôli milovníkov zvierat nariadil Hongkong usmrtenie tisícov škrečkov. U jedenástich z týchto hlodavcov v tamojších zverimexoch sa totiž potvrdil koronavírus. Hongkonské úrady zároveň majiteľov domácich miláčikov vyzvali, aby pri zaobchádzaní so zvieratami dodržiavali hygienické návyky a nebozkávali ich.
Niekoľko desiatok vedcov vytvorilo vakcínu proti COVID-19, ktorá by mohla pomôcť najmä v chudobnejších štátoch sveta. Vzdali sa práv na ňu a ponúkli ju výrobcom v mnohých krajinách úplne zadarmo – v súčasnosti ju takto poskytli Indii, Indonézii, Bangladéžu a Botswane.
Lekári odporúčajú posilniť imunitný systém vitamínom D alebo omega-3 mastnými kyselinami. Ich užívanie znižuje výskyt zápalov a môže uľahčiť priebeh ochorenia COVID-19.
Pokiaľ sa tehotná žena nakazí koronavírusom, reaguje jej placenta inak, podľa toho, či čaká chlapca alebo dievča. Matky tiež na synov prenášajú menej protilátok ako na dcéry, odhalil nový vedecký výskum.
Štúdia je unikátna v tom, že sledovala reálne dáta zo života. Delta variant koronavírusu je totiž v súčasnosti dominantný aj na Slovensku a v mnohých ďalších krajinách sveta.
Takýto liek od začiatku pandémie COVID-19 lekárom zúfalo chýbal. Jednoduchý prípravok, ktorý sa dá podávať v podobe tabletky a zaberal by proti koronavírusovej infekcii, bol od začiatku pandémie snom.
Po takmer dvoch rokoch boja s koronavírusovou pandémiou odborníci už vedia, že COVID-19 nepostihuje len pľúca, ale následky infekcie môžu poškodiť srdcový sval, postihujú cievy, narúšajú zrážanie krvi a spôsobujú tromboembolizmus. Poškodené pľúcne tkanivo zase môže viesť k preťaženiu srdca.
Jeden z najnovších variantov COVID-19 , známy ako mí, sa už rozšíril najmenej do 42 krajín sveta, vrátane Slovenska, a Svetová zdravotnícka organizácia ho označila za znepokojivý.
Štúdie sa od októbra 2020 do konca júna 2021 zúčastnilo približne 10 520 osôb vo veku 25 až 88 rokov z Mainzu a okresu Mainz-Bingen.
Záujem o očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V prejavilo 16-tisíc ľudí, dávky v skladoch by pritom stačili pre 100-tisíc obyvateľov. Nevyužité ampulky sa vláda rozhodla darovať alebo predať. Prihlásila sa Argentína a niekoľko balkánskych krajín.
Nové dáta britských epidemiológov odhalili, že viac ako 90% prípadov COVID-19 vo Veľkej Británii je teraz spôsobených variantom delta, ktorá bola prvýkrát objavená v Indii. Analýza dát priniesla rad znepokojujúcich informácií o nákazlivosti tejto varianty, ale aj o jej schopnosti odolávať protilátkam či očkovaniu.
Predĺženie intervalov medzi prvou a druhou dávkou vakcíny proti COVID-19 od Pfizer / BioNTech z troch na dvanásť týždňov, vytvára u starších ľudí 3,5x viac protilátkových odpovedí.
Pandémia koronavírusu a strach pacientov pred návštevou ambulancií a nemocničných zariadení spôsobili, že pacienti rušili termíny u svojich kardiológov. Lekári u pacientov evidujú zhoršenie ich zdravotného stavu v porovnaní s obdobím pred pandémiou.
Pfizer dúfa, že tabletka s názvom PF-07321332, zameraním sa na špecifický enzým, ktorý musí koronavírus SARS-CoV-2 replikovať v hostiteľských bunkách, dokáže infekciu v tele zničiť ešte predtým, ako vypukne.
Napriek tomu, že medicína doposiaľ nedisponuje rozsiahlymi dátami, už teraz je jasné, že koronavírusová infekcia alebo jej následky môžu poškodiť srdcový sval, postihujú cievy, narúšajú zrážanie krvi a spôsobujú tromboembolizmus. Poškodený môže byť aj centrálny nervový systém, pečeň, pankreas či obličky, avšak ďalšiu veľkú skupinu pacientov tvoria tí, ktorí trpia depresiami, úzkosťami alebo posttraumatickým stresom.
Nastávajúce matky, ktoré sa infikujú koronavírusom, majú väčšie riziko zdravotných komplikácií. Poukázali na to závery jednej z prvých veľkých štúdií. Infikované tehotné ženy sú podľa nej ohrozenejšie napríklad predčasným pôrodom alebo vysokým krvným tlakom.