Nachádza sa medzi hrtanom a kľúčnymi kosťami, nie je väčšia ako palec a ovplyvňuje takmer všetky procesy v tele. Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus tým, že riadia, koľko kalórií spálite, rovnako ako rýchlo alebo pomaly váš mozog, srdce, pečeň a ďalšie orgány pracujú.
Vaša štítna žľaza vylučuje hormóny, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri využití energie, výrobe bielkovín a citlivosti tela na výrobu ďalších hormónov, vrátane pohlavných. Jeho správna funkcia je dôležitá pre vaše celkové zdravie a pohodu.
Štítna žľaza je orgán nachádzajúci sa na krku a produkujúci hormóny zodpovedné za reguláciu metabolizmu. Znížená alebo naopak zvýšená tvorba hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť neprirodzené zmeny hmotnosti.
Poruchy funkcie štítnej žľazy sú závažnými rizikovými faktormi na priebeh tehotenstva a vývoj plodu. Napríklad hypotyreóza počas tehotenstva môže negatívne ovplyvniť psychoneurálny vývoj plodu, zvyšuje novorodeneckú úmrtnosť a ovplyvňuje mentálny rozvoj dieťaťa, jeho intelekt.
Štítna žľaza je veľmi dôležitý, pre organizmus nevyhnutný orgán. Prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov organizmu. Má účinok metabolický, stimuluje rast a vývoj, pôsobí na nervový systém, svalstvo, ovplyvňuje činnosť srdca a iné.
Štítna žľaza má vplyv na tvorbu bielkovín, ovplyvňuje rast, metabolizmus, psychiku a nervovú činnosť. Hormóny štítnej žľazy sú potrebné na správny vývoj tkanív a zrenie centrálneho nervového systému počas vývoja organizmu.
Slovenské budúce mamičky vedia, ze pre ich dieťatko je nebezpečné ak počas prvého trimestra ochorejú na rubeolu alebo chrípku a tiež môže byť nebezpečné pokiaľ v tehotenstve berú rôzne lieky. Problematika možného rizika porúch funkcie štítnej žľazy pre tehotnú ženu a plod nieje až tak rozšírená.
Štítna žľaza patrí medzi orgány s vnútornou sekréciou. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré regulujú metabolizmus a kalcitonín, ktorý udržiava hladinu vápnika v krvi. Pre tvorbu hormónov je nevyhnutný jód. Tu sa môžu vyskytovať poruchy, konkrétne znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza).