Rakovina krčka maternice je po rakovine prsníka druhé najčastejšie onkologické ochorenie žien. Ročne pribúda len u nás 600 prípadov karcinómu krčka maternice, tretina sa končí smrťou. Pritom by to nemuselo byť. Ide totiž nateraz o jediný typ malígneho ochorenia, voči ktorému sa dá chrániť očkovaním.
S klesajúcou hladinou estrogénu sa priamoúmerne znížuje reprodukčná fáza a nastupuje obdobie veľkej hormonálnej nestability. Prechod môže trvať aj desať rokov, príznaky sa prejaviť nemusia u každej ženy rovnako. Ako sa prejavujú jednotlivé fázy, ktoré spolu vytvárajú etapu prechodu nám povedala gynekologička MUDr. Lucia Ďurčeková .
Ženské telo je krásne, avšak hormóny s ním občas robia veci! Napríklad spôsobia, že „tam dolu“ sa isté partie priveľmi zväčšia. Prekážajú pri každodennom fungovaní a určite aj milovaní. Čo s tým?
Priebeh menopauzy sa dá ovplyvniť, pokiaľ vieme, čo a prečo sa s nami deje, máme naozaj široké možnosti pri ovplyvňovaní sprievodných, aj nepriaznivých, príznakov menopauzy.
Cesta k vytúženému bábätku môže byť niekedy náročná. Kým u niekoho sa pritrafí hneď, iní si musia naň trpezlivo počkať. Problém s otehotnením mávajú aj ženy v ideálnom reprodukčnom veku. Ak vylúčime zdravotné príčiny, dôvodov môže byť niekoľko. Väčšina z nich sa však dá odstrániť. Čo by ste mali robiť a čomu sa vyhnúť?
Spôsobov ochrany pred neželaným tehotenstvom je veľa. Zistilo sa, že hormonálna antikoncepcia mení štruktúru mozgu.
Ovulácia, počas ktorej sa uvoľňuje vajíčko, môže byť pre mnohé ženy rovnako bolestivá ako samotná menštruácia. Nastáva väčšinou okolo 15. dňa cyklu. Ale, čo ak bolesti vôbec s menštruáciou nesúvisia? Krvácate mimo cyklu, máte horúčku, rôznofarebný zapáchajúci výtok, zväčšené či na dotyk tvrdé brucho? Dajte si pozor na to, aby nešlo o závažný stav!
Objavuje sa na vašom spodnom prádle krv aj mimo menštruácie? Bohužiaľ, bez návštevy gynekológa sa nedá sa presne zistiť, čo je vo veci, ale tu je 8 možností, ktoré túto nepríjemnosť môžu spôsobovať.
Prežívanie orgazmu by sa dalo prirovnať k výbuchu sopky v našom tele. Spočiatku cítime budovanie vzrušenia, ktoré nakoniec vyvrcholí v zmyselnej explózii. Ženský orgazmus má také rôzne formy, o ktorých ste možno ani netušili. Zatiaľ, čo pri vyvrcholení z bodu G ste doslova v eufórii, pri tom mentálnom sa nemusíte samého seba ani len dotknúť.
Menopauza nie je choroba. Je prirodzeným dejom v organizme ženy a charakterizuje koniec menštruácie. Príčinou je znížená funkcia vaječníkov v dôsledku starnutia a teda nedostatok hormónov nimi produkovaných, najmä estrogénu.
Amenorea, čiže chorobný stav, pri ktorom chýba menštruačné krvácanie v reprodukčnom období ženy, no jeho príčinou nie je gravidita, často vzniká aj pri nadmernom cvičení. K chýbajúcej menštruácii sa časom môžu pridať aj problémy s v výživou organizmu a kosťami.
O vlnách tepla a výkyvoch nálady zrejme už počul každý. Koniec vašej periódy ale môže znamenať aj začiatok mnohých závažnejších zdravotných problémov. Zatiaľ, čo niektoré ženy vyviaznu takmer bez následkov, iné toľko šťastia nemajú. Prečítajte si, ako sa chrániť.
Po svete koluje mnoho mýtov o tampónoch, ktorými sme my, ženy, strašené. Niektoré sú možno z časti založené na pravde, ale „pritiahnuté za vlasy“, iné kompletne vymyslené. Zistite pravdu, aby ste už konečne vedeli rozlíšiť, čoho sa skutočne treba báť a čoho nie.
Perimenopauza prichádza okolo štyridsiateho roku života ženy, no pokojne sa môže dostaviť aj skôr. Je sprevádzaná množstvom nepríjemných symptómov, ako depresia, úzkosť, zúrivosť, neprimerane silná menštruácia, návaly horka, nespavosť, únava, zábudlivosť, migrény a to ani z ďaleka nie je koniec zoznamu.
Vás mesačný návštevník vie niekedy byť poriadne otravný. Inokedy zasa mešká, spôsobuje zdravotné či iné nepríjemnosti, zabraňuje vám v plánovaných aktivitách. Za všetkými týmito komplikáciami sa však skrývajú fakty, ktoré ste o ňom možno nevedeli. Tento článok objasní vaše najtajnejšie obavy a nejasnosti.
Mnoho manželských párov sa snaží o malý prírastok, ale nie vždy sa im to podarí hneď na prvýkrát. Zistite, kedy máte svoje plodné dni a zvýšte svoju šancu na počatie.
Veľa žien to zvykne robiť – osprchujú sa, utrú sa a hneď na seba navliekajú oblečenie. Avšak obliekanie sa, ak nie ste celkom suchá, nerobí vašej vagíne dobre. Prečo?
U každej ženy sa môžu počas menštruácie objaviť určité zvláštnosti, pri ktorých je ťažké odhadnúť či sú normálne alebo si vyžadujú návštevu lekára. Tu je niekoľko z nich.
Mnoho žien si už prešlo situáciou, keď očakávali „svoje dni“, ale tie akosi neprichádzali. Vtedy sa objavujú obavy alebo radosť z toho, že je žena tehotná. Nemusí to však vždy znamenať len to.
Gynekologické výtoky sú častým problémom, s ktorým ženy navštívia gynekologickú ambulanciu. Spôsobujú pálenie, svrbenie, niekedy zapáchajú, ich opakovaný výskyt obťažuje a narušuje intímny život žien.