Tom Hanks sa spolu s manželkou zúčastnil lekárskej štúdie, aby zistili, či by ich protilátky v krvi boli užitočné pre vedcov pracujúcich na vývoji vakcíny. Experimentálnou terapiou krvnou plazmou prešlo viac ako 16 000 pacientov v stovkách nemocníc v USA.
Lekári tiež pripomínajú, že doposiaľ sa objavilo len málo závažných prípadov detí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, pričom v školách, ani v zariadeniach dennej starostlivosti, k šíreniu vírusu nedošlo takmer vôbec.
Aj zubári sa vracajú k bežnému režimu, ktorý fungoval pred korona krízou. Pri dodržiavaní zvýšených hygienicko-epidemiologických postupov opäť prijímajú pacientov. Aké zásady musí ale dodržať pacient pri návšteve zubára?
Hlavný hygienik SR Ján Mikas povolil vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu otvorenie detských ihrísk a pieskovísk, nachádzajúcich sa v exteriéroch obcí či mestských častí. Rodičia, viete na čo všetko treba počas koronakrízy myslieť pri hre detí na pieskovisku?
Školáčka, ktorá sa naučila šiť už v piatich rokov, dokáže denne vyrobiť štyri funkčné ochranné odevy pre zdravotníckych pracovníkov v Kuala Pilah.
Pravdepodobne trpíte halitózou, no nie ste v tom sami! Podľa Akadémie všeobecného zubného lekárstva trpí chronickým zápachom z úst až 80 miliónov ľudí.
Antibakteriálne gély môžu byť vhodnou alternatívou, ak nemáme k dispozícii umývadlo, alebo ak je umývanie rúk časovo náročné, napríklad pri obsluhe zákazníkov v obchode. Antibakteriálny gél a mydlo sa podľa epidemiologičky nikdy nemajú kombinovať.
Koronavírus SARS-CoV-2 pripravuje lekárom a vedcom stále nové a nové otázky o jeho fungovaní v ľudskom organizme. Aktuálne riešia fenomén tzv. šťastnej hypoxie.
Štúdia odhalila, že oblasti s najvyššou úmrtnosťou na COVID-19, patria tiež medzi oblasti s najnižšou priemernou koncentráciou vitamínu D v bežnej populácii.
O niečo náročnejšie obdobie ako my ostatní práve prežívajú alergici, ktorých trápia slziace oči a tečúci nos, ale aj atopici, ktorých koža pod rúškom či rukavicami veľmi trpí.
Americký imunológ a expert Bieleho domu na koronavírus Anthony Fauci vyhlásil, že antivírusový liek remdesivir je účinný pri zachraňovaní ľudí s vážnym priebehom ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2.
Zvýšená kapacita pľúc síce športovcom za normálnych okolností pomáha, ale pri nákaze novým koronavírusom SARS-CoV-2 môže viesť k vážnym ťažkostiam.
Čínski vedci tvrdia, že nový koronavírus SARS-CoV-2 sa nepodarí úplne odstrániť a pravdepodobne sa bude vracať vo vlnách ako chrípka.
Alkohol vo väčších množstvách tiež zvyšuje riziko syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS), ktorá je jednou z najzávažnejších komplikácií COVID-19.
Strach z toho, že sa pacient v nemocnici nakazí novým koronavírusom, je veľký. Dôkazom toho sú aj pacienti, ktorým ide doslova o život. Ak v súčasnej pandemickej situácii utrpia cievnu mozgovú príhodu, majú strach privolať si prvú pomoc.
Dôvod týchto symptómov, ktoré inak nie sú typické pre ochorenie COVID-19, súvisí podľa geriatričky s tým, ako reaguje starší organizmus na chorobu a infekciu ako takú.
Odpoveď na otázku, prečo má, rovnako ako niektorí ďalší pacienti, po tak dlhej dobe koronavírus stále v tele, je záhada, ktorú čínski lekári zatiaľ nevedia vyriešiť.
Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo chrípkou? Dôležitá je najmä prevencia a posilňovanie imunitného systému. Prevencia nie je dôležitá len pri vírusových sezónach, ale obozretní musíme byť vždy. Imunologička MUDr. Gabriela Kolesárová odporúča dodržiavať týchto 13 opatrení.
11 lekárov Karlovej univerzity v týchto dňoch podpísalo výzvu, v ktorej žiada vládu zásadne zrýchliť uvoľňovanie opatrení počas pandémie COVID-19, v prospech zdravia občanov, ekonomickej a spoločenskej stability, a tiež prosperity krajiny.
Doposiaľ neprebehol dostatočný výskum, ktorý by potvrdil, či vyvrátil, účinnosť krvnej plazmy v boji s COVID-19, dopyt po nej je však v súčasnosti vysoký.