Exotické krajiny nás lákajú, pretože sú iné. Inak voňajú, inak chutia, žijú v nich iné zvery, kvitnú tam iné kvety... Dovolenka v takejto destinácii je zvyčajne zárukou dobrého počasia a nevšedných zážitkov. No aby sa naozaj vydarila, je treba myslieť na niekoľko vecí vopred.
Pri balení kufrov na dovolenku si nezabudnite vziať aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Nachádza sa na opačnej strane vášho preukazu poistenca a po jeho predložení máte nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v štátoch Európskej únie, v Nórsku, Lichtenštajnsku, vo Švajčiarsku a na Islande za rovnakých podmienok, aké využívajú domáci poistenci.
Leto je v plnom prúde a teploty stúpajú nad 30 stupňov. To je ten správny čas dopriať si dovolenku. A tu niet lepšieho pocitu, než sa ponoriť do osviežujícich vĺn morí a oceánov. Viete ale, aké obrovské i nebezpečné tvory v týchto vodách žijú?
Predstavte si vôňu lesa plného húb, pod nohami mäkký machový koberec, chuť lesných jahôd, zvuk žblnkotajúceho potôčika, lúky plné pestrofarebných kvetov, všade je ticho a pokoj...
Kamkoľvek idete na dovolenku, treba si vždy ujasniť, čo všetko budete potrebovať. Netreba sa toho však báť. Niekedy postačí držať sa nasledovného zoznamu.
Cestovateľské hnačky sú najčastejším ochorením, ktoré postihuje turistov. Každoročne ochorie na hnačku 20 - 50 % cestovateľov. Hnačka sa objaví obyčajne počas 1. týždňa pobytu, ale môže sa objaviť kedykoľvek počas cesty a dokonca aj po návrate domov.
Cestovanie je dnes súčasťou životného štýlu. Cestujeme nielen v lete, ale takmer počas celého roka. Poznávame nové krajiny a hľadáme možnosti, ako načerpať sily. Ibaže cestovanie nesie so sebou aj určité nebezpečenstvo, najmä, ak ide o cudzie krajiny.
Vírus, ktorý sa šíri neuveriteľnou rýchlosťou za sebou zanecháva smrť a utrpenie. Hrozí riziko nakazenia aj u nás? Je bezpečné cestovať do Afriky? Má nakazený vôbec šancu toto smrteľné ochorenie prežiť?
Okrem príjemných zážitkov na nás v dovolenkových destináciách číhajú aj rôzne bakteriálne infekcie. Pozrite sa, ako sa prejavujú a čo by ste nemali podceniť.
Tak sme sa konečne dočkali. Leto nám dýcha na chrbát a my špekulujeme, kde by sme sa vybrali oddýchnuť a zrelaxovať. No z dovolenky si okrem suveníru môžete doniesť aj vírusové nákazy. Poznáte ich?
Cestovanie do rizikovej krajiny môže byť zo zdravotného hľadiska nebezpečné. Zoznámte sa s možnými prenosnými (infekčnými) chorobami, ktoré na vás môžu číhať. Ako sa správať v takýchto krajinách?
Pobyt v neznámom cudzom prostredí prináša celý rad zdravotných rizík. Ako sa im vyhnúť? Aké sú preventívne opatrenia?
Cestovanie nám okrem mnohých požitkov prináša aj celý rad rizík, ktoré nás môžu ohroziť počas cesty alebo pri pobyte v neznámom prostredí. Ako týmto rizikám predísť? Čo by sme mali vedieť?
Aby boli dovolenky príjemným zážitkom, ľudia by mali na cestách dodržiavať určité zásady. Pred cestovaním do zahraničia by sme mali zvážiť aj očkovanie proti rôznym ochoreniam. Pri ceste do krajín s vysokým výskytom hepatitídy typu A alebo s nízkou hygienou v mieste pobytu by sme sa mali proti tomuto typu žltačky dať zaočkovať.
Horúce dni či dovolenky môžu priniesť nielen príjemné zážitky, ale aj infekcie a ochorenia rôznymi mikroorganizmami. V lete to sú najčastejšie črevné infekcie vyvolané baktériami ako salmonela či šigely. Častou príčinou hlavne cestovateľských hnačiek sú aj baktérie E. coli.
Súčasťou batožiny každého cestovateľa by rozhodne mala byť aj lekárnička. O jej zložení rozhoduje viacero faktorov: cieľ cesty, spôsob ubytovania a stravovania, ale aj to, či cestujeme sami, s deťmi, prípadne staršími ľuďmi, či sme alergici.
Dovolenkové obdobie to nie je len relax a pokoj. Stáva sa, že môže byť spojené aj so zdravotnými problémami, ktoré vyvolávajú mnohé faktory. Pri cestovaní je častým dovolenkovým problémom zápcha. Ako si s ňou poradiť?
Mnohí Európania využívajú jesenné a zimné obdobie na exotické dovolenky, na cestách sa však treba správať obozretne, najmä ak chceme navštíviť rozvojové krajiny. Jedna z troch dovolenkujúcich osôb ochorie v dôsledku kontaminovaných potravín a vody, väčšinu z nich postihne cestovateľská hnačka (CH). Pri pobyte v najrizikovejších destináciách Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky ochorie až 80 % osôb. Neprepadajte však panike: Keď dodržíte určité bezpečnostné opatrenia, môžete sa ochoreniu z potravín a vody vyhnúť.
Mnohí Európania využívajú jesenné a zimné obdobie na exotické dovolenky, na cestách sa však treba správať obozretne, najmä ak chceme navštíviť rozvojové krajiny.
Prečítajte si o očkovaní pred cestou do zahraničia.