Príznaky u ľudí infikovaných kronavírusom sa podľa britského prieskumu líšia podľa toho, či pacientov zasiahla britská mutácia alebo pôvodný koronavírus. Pacienti s COVID-19, ktorí sú infikovaní britskou mutáciou, majú častejšie kašeľ, bolí ich v krku a sú unavení. Strata chuti a čuchu je u nich naopak menej častá.
Európska komisia zverejnila výsledky prieskumu verejnej mienky o očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Slovensko sa v ňom zaradilo medzi krajiny, ktoré najmenej dôverujú vakcínam a ich bezpečnosti. Napriek tomu sa proti novému koronavírusu chystá zaočkovať 62 % Slovákov a 70 % Európanov.
Nové mutácie koronavírusu sú stále dôležitejšou témou od doby, čo britskí vedci zalarmovali svoju vládu kvôli variante B.1.1.7, ktorá je veľmi pravdepodobne výrazne viac infekčná než kmene, ktoré boli v populácii skôr.
V štúdii publikovanej v odbornom časopise Nature lekári ukázali, že zápal pľúc spôsobený novým koronavírusom SARS-CoV-2 je iný. Síce nie je ťažší, ale je oveľa dlhodobejší.
Bývala slovenská tenistka Dominika Cibulková sa nechala spolu so svojim manželom, Michalom Navarom, prednostne zaočkovať proti COVID-19. Keďže nepatria medzi pracovníkov kritickej infraštruktúry, nemali na očkovanie nárok.
Bežný, a pre mnohých nepríjemný, spôsob testovania na COVID-19, výter nosohltanu paličkou, by v Česku čoskoro mohli naradiť jednoduchšie, no rovnako spoľahlivé metódy testovania.
Druhá vlna pandémie koronavírusu urobila zo Slovenska, ktoré prvú vlnu zvládlo bez väčších problémov, jednu z najviac zasiahnutých európskych krajín. Snáď každý sa bojí. Som aj ja nakazený? Alebo už som bol? Prečítajte si návod, ako to spoznať.
Slovo hygiena je v dobe pandémie COVID-19 najspomínanejšia a tiež najdôležitejšia. Ktoré základné postupy by ste si mali strážiť?
Prvé správy o pacientoch infikovaných koronavírusom a chrípkovým vírusom súčasne, sa objavili už v marci v čínskom Wuhane.
Ľudia s oslabenou imunitou čelia oveľa väčšiemu riziku ťažkých chorôb, pretože nedokážu bojovať proti infekciám rovnakým spôsobom ako ľudia so zdravým imunitným systémom.
V budúcnosti by mohlo ísť o prvú neinvazívnu a nie príliš nákladnú metódu na rozpoznanie ľudí s asymptomatickým priebehom COVID-19.
Základným liečebným postupom pre návrat strateného čuchu v dôsledku ochorenia COVID-19, je čuchový tréning. Až ďalšia v poradí je farmakologická liečba, ktorú musí viesť lekár.
Každý fajčiar, ktorý vypočuje výzvy lekárov a odloží cigaretu, pomôže nielen sebe, ale aj pacientom s koronavírusom , a hlavne personálu v nemocniciach.
Koronavírusy a chrípka majú podobné prejavy, a tak je ich pre obyčajného človeka ťažké rozoznať. Niekedy si však chrípku mýlime s prechladnutím. Aké sú medzi týmito ochoreniami rozdiely?
V ambicióznom „ lockdown projekte“ vytvoril vedec hudbu z genómu koronavírusu SARS-CoV-2 tak, že genetický kód predstavil ako noty.
Testy odhalili prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 v semene 13% skúmaných mužov infikovaných ochorením COVID-19. Došlo u nich k ovplyvneniu objemu a pohyblivosti spermií. Zatiaľ nie je jasné, či ide o doživotný následok nákazy.
Existuje niekoľko dôvodov, prečo môžu ľudia infikovaní koronavírusom stratiť čuchové zmysly.
Koronavírusom sa počas septembra na Slovensku nakazilo aj 579 zdravotníkov. Ohniskami infekcie boli podľa hygienikov najmä rodinné oslavy, svadby a firemné podujatia.
O ochorení COVID-19, spôsobenom koronavírusom SARS-CoV-2 vieme stále málo. Novo publikované štúdie môžu pomôcť porozumieť tomu, ako sa šíri a čo od koronavírusu ešte môžeme čakať.
Oveľa väčšia rýchlosť šírenia nákazy COVID-19 znamenala, že vlády mali sotva 20 dní od prvých nahlásených prípadov na to, aby zaviedli dostatočne prísne protiepidemické opatrenia.