Zlomeniny vznikajú keď sa poruší celistvosť kosti a dôjde k zlomeniu kosti alebo jej prasknutiu. Zlomeniny môžu byť spôsobené priamym nárazom alebo úderom. Inokedy je dôvodom poranenia celistvosti kosti nepriama sila, vtedy k poškodeniu dochádza v určitej vzdialenosti od miesta pôsobiacej sily.
Krvácanie je narušenie celistvosti steny cievy a prejavuje sa vytekaním krvi do vonkajšieho alebo vnútorného mimocievneho prostredia. Ak sa cievy roztrhnú, alebo prerušia skôr ako sa začne proces zrážania krvi, vzniká nekontrolovateľné krvácanie. Následkom čoho sa môže rozvinúť šok!
Infarkt a mozgová porážka sú život ohrozujúce stavy, preto je pri nich potrebný rýchly zásah. Pri spozorovaní uvedených príznakov u seba alebo u iných osôb neváhajte a volajte záchranku.
Strata vedomia býva zvyčajne spôsobená dehydratáciou, najmä v letných mesiacoch, nízkou hladinou cukru alebo príliš nízkym tlakom. Môžu ju však zapríčiniť aj vážnejšie problémy, ako srdcové či nervové poruchy. Viete, ako pomôcť človeku v bezvedomí? Naučíme vás to.
Pozrite si užitočné telefónne čísla, ktoré v ťažkých situáciach môžu zachrániť život vám alebo blízkej osobe. Nájdete tu čísla na Tiesňové linky, informácie, Linky dôvery pre deti, ale aj psychologické poradne a Linky pomoci proti násiliu.
Popálenina je poranenie, ktoré vzniká pôsobením tepla, elektrického prúdu a horúcich látok tuhého, tekutého aj plynného skupenstva na kožu a povrchové sliznice.Môžu spôsobiť poškodenie tkaniva v rozličnom rozsahu.
Podchladenie je zníženie telesnej teploty, pričom dochádza k zníženiu prekrvenia prstov, rúk, nôh, uší a nosa. Tieto časti tela sa môžu nenávratne poškodiť.
V lete a začiatkom jesene sa nám to môže stať najčastejšie. Stačí, ak sa radi prechádzame po záhrade bosí, alebo s chuťou jeme sladké ovocie a nedávame pozor na okolie. Reakcia na bodnutie včelou či osou je nie vždy rovnaká, poďme sa však pozrieť, čo by malo pri takýchto nehodách zabrať.
Neviete čo robiť, keď ste svedkom nehody? Čo by ste rozhodne spraviť mali a aké sú všeobecné pravidlá? Dôležité je tiež vedieť, aké informácie je potrebné poskytnúť jednotkám prvej pomoci v prípade telefonického kontaktu so zdravotníkmi.
Pri všetkých poraneniach najskôr zabezpečíme zachovanie základných životných funkcií dýchania a krvného obehu a veľmi pozorne berieme do úvahy aj iné možné poranenia nami neidentifikované.
Pri zástave činnosti srdca vykonávame nepriamu masáž srdca. Postihnutého uložíme na rovnú a pevnú podložku. Hrudníka sa dotýkame iba spodnou časťou dlane jednej ruky. Dlaň a prsty ruky musia byť zdvihnuté, aby sa nedotýkali hrudníka.
Mezdi nevyhnutnosti, ktoré by vo vašej osobnej lekárničke rozhodne nemali chýbať, patria základné lieky na zvládnutie krátkotrvajúcich a nezávažných stavov, na ošetrenie menších úrazov, zastavenie krvácania, dočasnú fixáciu zlomeniny alebo vyvrtnutí.
Zastihla vás búrka počas turistiky alebo stanovania? Panikárite a neviete, kam sa rýchlo a najmä bezpečne schovať? Máme pre vás niekoľko užitočných rád, ktoré sa oplatí si do budúcna zapamätať.
Nestačí autolekárničku v aute len mať, musí byť aj kvalitná a funkčná. Autolekárnička patrí do povinnej výbavy každého motorového vozidla. Obsah, balenie a označovanie autolekárničiek stanovuje Smernica Ministerstva zdravotníctva SR.
Kliešť, ako každý iný živočích žijúci na povrchu, potrebuje dýchať vzduch. Prisaté kliešťa preto v žiadnom prípade nezabíjajte pomocou akýchkoľvek olejom či mastí, ktoré ho udusia. Ani kliešťa nemačkajte. Môže totiž vyvrhnúť obsah čriev do rany, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu nákazy.
Kliešte sú nebezpečné, pretože prenášajú rôzne choroby. Preto je potrebné vedieť, ako sa ich správne zbaviť. Existuje mnoho zaručených návodov. Bohužiaľ je veľa z nich je nebezpečnejších. Ako teda bezpečne odstrániť kliešťa?