Nedostatok sebalásky môže ovplyvniť viacero oblastí nášho života. Odráža sa na našich vzťahoch, práci, ale aj na našom zdraví. Nezáleží na veku či pohlaví, mať pozitívny vzťah k sebe samému je nesmierne dôležité. Čo je sebaláska? Prečo s ňou ľudia čoraz viac bojujú a ako sa mať rád?
Aj vy patríte medzi tých, ktorí si zvyknú na prahu nového roka dávať predsavzatia? Niekto si dá jeden záväzok, ktorý túži splniť a sú aj takí, ktorí si ich každoročne dávajú niekoľko. Pokiaľ ste sa v roku 2023 rozhodli zveľadiť svoje bývanie, tu sú naše tipy, ktoré môžu zmeniť váš sen na skutočnosť.
“Budúcnosť nepredurčuje nijaký temný osud, to my sami. Každý deň a každý okamih sme schopní vytvárať a pretvárať svoje životy a samotnú kvalitu života ľudí na našej planéte. Takáto je naša moc.” (Kniha Radosti)
Pandémia nového koronavírusu je pre väčšinu z nás bezprecedentnou situáciou, s akou sme sa doposiaľ nestretli a nevieme na ňu reagovať. Ako si v tejto situácii udržať mentálne zdravie? Aj zdraví a aktívni ľudia si potrebujú v čase pandémie chrániť svoje psychické zdravie pred stresom.
Každá fyzická a psychická činnosti by mala byť vyvažovaná relaxom. Nedostatok odpočinku či spánku zvyšuje pocit únavy a oslabuje imunitu. Každý človek by si mal po namáhavej práci dostatočne oddýchnuť a zregenerovať svoje telo i myseľ.
Stav psychiky máme vo veľkej miere vo svojich rukách. Na to, či sa cítime dobre, vplýva strava – teda to, čo prijímame na tanieri. A tiež psychohygiena vo forme meditácie, umenia či športu. Každý by si mal nájsť vlastný spôsob, ktorý mu pomáha prinavrátiť stratenú duševnú rovnováhu, ako aj poznať faktory, ktoré ju narúšajú. Narušiteľov psychiky - stres, nedostatok spánku, škodlivé návykové látky a pod. – sa pokúste obmedziť na minimum.
Burnout syndróm- syndróm vyhorenia je dôsledkom pracovného preťaženia a charakterizuje ho neschopnosť organizmu regenerovať svoje sily. Ani po kvalitnom spánku či pár dňoch dovolenky nie je organizmus schopní plnohodnotne fungovať. Viac o syndróme vyhorenia sa dozviete z rozhovoru s neurologičkou MUDr. Teréziou Mackovou.
Koronavírus – je aktuálne horúcou témou a rizikom, ktorý z globálneho sveta v roku 2020 smutne dorazil aj na Slovensko. Nakoľko je to nemilá novinka, odráža sa to aj na extrémnosti informovanosti k nemu – buď je informácií primálo alebo priveľa. Podľa hesla – menej niekedy znamená oveľa viac, ambíciou nasledovného textu je apelovať na kritické myslenie, zdravý sedliacky rozum a pragmatický postoj MÚDREHO človeka ako uvedené riziko čo najlepšie zvládnuť.
Utrpenie sa dotýka všetkých mladých i tých skôr narodených. Ťaživé ticho neveští nič dobre. Úprimná otázka môže pomôcť, dokonca zachrániť život. Smutná téma? Súhlasím, ibaže ak zatvoríme oči, nič sa nezmení, práve naopak. Otvorme oči, lebo jeseň býva zradná. Slniečko sa skryje za tmavé ťažké oblaky, život prináša mnohé úskalia.
Depresia je závažné psychické ochorenie, ktoré vedie k pocitom smútku, beznádeje, k strate prežívania radosti či energie. Aký dopad má depresívna porucha u ľudí v detskom a adolescentnom veku sa dozvieme z 3 odborných prác.
Naši predkovia nám odkázali múdre a nadčasové posolstvo: v zdravom tele je zdravý duch. Ale platí to zaručene aj opačne. Keď je duša chorá, celé telo bolí a človeka nič nebaví. Ničí sa jeho zdravotná aura a každé trápenie, zlosť, závisť, nepokoj, negatívny stres a nepohoda uľahčujú vznik chorobám. Pripomeňme si, že pokoj v duši je najlepšou prevenciou k predpokladu zdravia človeka.
Človek v ťažkej životnej situácii sa musí vedieť vzchopiť a prekonať. Nedá sa to vždy a často to nie je ľahké. Ale dokázať sa prekonať pomáha najmä húževnatosť (pevná vôľa) a schopnosť (majstrovstvo). Možno pre niekoho netradične uchopiteľné know-how. Pomáha však človeku v náročných chvíľach a využíva sa aj pri podpore zdravia.
Pretlak doby a hektika informačných technológií veľmi často ničia zdravie človeka. Rôznymi spôsobmi i dôvodmi, kde dominuje jednoduchý fakt odskúšaný tritisíc rokov starou evolúciou ľudstva. Ak preferujeme neživé veci namiesto živých, tak postupne chorieme až ochorieme.
Komunikácia a zdravie spolu veľkolepo súvisia. Uvedomujete si to? Veď napríklad aj priebeh akejkoľvek liečby je oveľa lepší, ak máte šťastie na múdreho a vhodne komunikujúceho lekára, ktorý vám aj pri chorobe dokáže dať podporu a povzbudenie nielen lekárskym výkonom, ale i hovoreným slovom.
Jedným z atribútov lepšieho zdravia je mať sviežu mentálnu mapu. Správne vnútorné nastavenie, ktoré často v praxi odvíjame aj od najlepších životných rád, alebo od motta a zmyslu života úspešných ľudí z ich životopisov. Najmúdrejší ľudia sveta potvrdili pocit, že čím viac človek vie, tým viac si uvedomuje, koľko toho ešte nevie. Preto múdrou a osvedčenou cestou k mentálnemu zdraviu, a tým aj k fyzickému, je neustály tréning.
Napriek obrovskému rozmachu ľudstva i raketovému vedecko-technickému pokroku je veľká časť ľudí so svojím životom nespokojná. Neustále hľadajú najvhodnejší existenčný model a spôsob života. Jedným z riešení je aj evolúcia nových medicínsko-ekonomických odborov. Medzi nimi dominujú priemysel šťastia a biopsychiatria.
Pojem „sebarozvoj“ sa dotýka tréningu osobnosti človeka a nájdeme ho v odbornej literatúre najmä v súvislosti s pojmami ako osobný rozvoj, úspech a šťastie, životný rast, životná rovnováha, kaučing, mentoring, emocionálny tréning, rozvoj osobnosti, zmena postoja, carpe diem, sebarealizácia.
Veľa zdravotných rizík a následných ochorení má svoje korene v tom, že ľudia nedokážu a nevedia správne odmietnuť. Príkazy, rozkazy, manipulácie a ďalšie spôsoby nátlaku majú značný vplyv na naše zdravie.
Veľakrát jedinou prekážkou lepšieho zdravia človeka je človek sám. Plnokrvnosť prevahy materiálnej hlúposti, kde mať znamená oveľa viac ako byť, v dnešnej dobe ľuďom nielen berie pokoj v duši, ale aj ničí zdravie. Preto stojí za to podčiarknuť význam osobnej kultúry ako šance zadarmo alebo veľmi lacno dosiahnuť dlhovekosť.
Symbol trojice používajú Slováci radi a často. Napríklad v náboženstve – otec, syn i duch svätý alebo v známej rozprávke – dlhý, široký a bystrozraký, či v prísloví hazardérov „Do tretice všetko dobré“. Jeden z vynikajúcich mikropríbehov, ktoré sa ľahko zapamätajú a dajú interpretovať i blízkemu okoliu (rodine, deťom, priateľom), je aj nasledujúci o troch múdrych starcoch.