Štatistické údaje hovoria, že až 50% populácie nad 30 rokov má hemoroidy v rôznom klinickom štádiu od asymptomatických (bezpríznakových) až po pokročilé formy. Ako vznikajú, liečia sa a ako im možno predchádzať?
Genetika ovplyvňuje vznik zlatej žily len čiastočne. Zhoršený životný štýl však spôsobuje, že sa hemoroidy stávajú novodobým civilizačným ochorením a trpia ním nielen starší ľudia, ale aj viac ako polovica populácie od 25 do 30 rokov.
Hemoroidy - zlatá žila je spôsobená rozšírením žíl konečníka. Bolesť a krv sú hlavné príznaky. Liečba závisí od lokalizácie hemoroidov.
Hemoroidálnym ochorením, známym tiež ako zlatá žila, trpí až polovica populácie nad 50 rokov. Zbystriť pozornosť by mali aj tí, ktorí majú problémy so žilami, pretože až polovica z nich podľa štatistík prekoná hemoroidy aspoň raz.
Hemoroidy sú abnormálne rozšírenia ciev žilového pletenca v oblasti análneho kanála (lat. plexus haemorrhoidalis). Môžu mať veľkosť hrášku, alebo dokonca až hrozna. Najčastejšie sa prejavujú svrbením a bolesťou, niekedy môžu pri vyprázdňovaní stolice spôsobovať krvácanie jasnočervenej farby.
Napriek tomu, že hemoroidy nie sú ochorením typickým pre detský vek, možno sa s nimi stretnúť. Úlohou rodiča je sledovať zdravotný stav svojho dieťaťa a pri podozrení na každú závažnejšiu zmenu adekvátne reagovať a vyhľadať lekársku pomoc.
Ochorenie hemoroidov, ľudovo nazývané i zlatá žila, sa vyskytuje u viac ako polovice tehotných žien. Je preto potrebné, aby každá žena poznala príčiny jej vzniku, jej štádia a možnosti liečby.
Možno patríte k tým šťastným, ktorých sa hemoroidy netýkajú, no väčšina sa s nimi už niekedy stretla. K ich príznakom patrí intenzívne svrbenie až silná bolesť a podráždenie. Keď bojujete s hemoroidmi, sú niektoré potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, nebránili ich hojeniu.
Viete o tom, že hemoroidy nie sú ani zďaleka takým zriedkavým ochorením a vedia potrápiť rôzne vekové skupiny? Napriek tomu sú v našich zemepisných šírkach nedostatočne diskutovanou a delikátnou témou.