Hygienická starostlivosť o osobnú hygienu chorého patrí do základnej ošetrovateľskej starostlivosti. Dôležitá je nielen v zdravotníckom a sociálnom zariadení, ale tiež pri opatrovaní v domácom prostredí.
Náhle sa zmenil zdravotný stav vášho milovaného človeka a hospitalizácia bola nevyhnutná? Je to šok pre celú rodinu! Treba konať a vzniknutú situáciu riešiť od prvého dňa, najmä vtedy, ak náš príbuzný bude potrebovať domácu starostlivosť a jeho želanie je ostať v domácom prostredí.
Problémy s vylučovaním moču a stolice často sprevádzajú chorých, ak vyplývajú zo základného ochorenia, ale veľmi nepríjemne vedia potrápiť aj dlhodobo ležiacich. Znížená pohyblivosť negatívne ovplyvňuje uspokojovanie potrieb vylučovania.
Bandáž je súčasťou kompresívnej liečby žilových a lymfatických ochorení. Využíva sa tiež ako prevencia tromboembolických ochorení bezprostredne pred operáciou, po operácii a u osôb pripútaných na lôžko.
Hygiena je individuálnou, ale nevyhnutnou záležitosťou každého človeka. Možno stačí malé obmedzenie pohybu počas choroby a uvedomíme, si aká je okrem zdravotnej starostlivosti prepotrebná hygienická starostlivosť. A čo potom znamená osobná hygiena pre človeka, ktorý je pripútaný na posteľ 24 hodín?
Je mimoriadne náročné, ak sa človek ocitne v situácii, kedy si musí odpovedať na otázku, či sa zvládne postarať o rodiča v domácom prostredí, alebo ho má radšej zapísať do sociálneho zariadenia. Ťažké je prijať najmä zodpovednosť za to, ako rozhodnutie o umiestnení v sociálnom zariadení prijme rodič, ako sa s ním vyrovná.
V dnešnej rýchlej dobe je šťastie, ak má človek prácu. Bonus navyše je, ak je to práca, ktorá nás aj baví. Nikto nie je pripravený na to, že mu do tejto relatívnej pohody vkĺzne životná situácia, kedy bude musieť prehodnotiť, či si môže dovoliť ostať doma pri svojom bezvládnom príbuznom, ktorý je odkázaný na pomoc 24 hodín denne. Ako túto situáciu zvládnuť?
Dýchanie je nevyhnutné pre život človeka. Dýchaním dochádza k výmene plynov. Do tela sa privádza kyslík a z tela sa odvádza kysličník uhličitý. Veľmi dôležitý vplyv na hojenie rán má transport, teda prenos kyslíka do tkanív. Je zabezpečovaný systémom ciev a krvi.
Pacienti postihnutí chronickými ranami a hlavne ležiaci pacienti, trpia problémami vyprázdňovania moča a stolice. Trpia častými zápchami, inkontinenciou moča a stolice.
Udržiavanie rovnováhy medzi samotou a spoločenskou interakciou seniorov a pacientov s chronickými ranami je základnou psycho- sociálnou zložkou pri liečbe pacientov s ranami.
Pacienti, ktorí sa dlhodobo liečia na chronickú ranu sú veľmi citliví a netrpezliví, ohľadom dlhodobého a niekedy aj nezdarného liečenia ich problému. To sa môže podpisovať na psychickom stave nielen pacienta ale aj rodiny.
U imobilného – nevládneho pacienta musíme zabezpečiť zmenu polohy: v pravidelných 1-2 hodinových intervaloch počas dňa, v 2-3 hodinových intervaloch v noci. Vyvarujeme sa umiestneniu jednej časti tela na povrch inej častí tela.
Problematika liečby, hojenia a ošetrovania rán patrí do práce lekárov, sestier i ďalších odborníkov, ktorí sa na liečbe rán podieľajú. Spolupráca musí fungovať nielen v úrovni praktickej, teda v priebehu preväzu, ale aj pri vedení dokumentácie.
Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že problematika výživy s prevenciou a terapiou preležanín nesúvisí, je to v skutočnosti naopak. Výživa má na chorého veľmi významný vplyv.
K najčastejšie ošetrovaným klientom v domácej ošetrovateľskej starostlivosti patria klienti s chronickými ranami. Za ich vznikom je pôsobenie nejakého vonkajšieho činiteľa, ktorý vedie k poškodeniu kože a mäkkých tkanív.
Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti pracujú na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva, ktoré im na ich prácu udeľuje licencie pre poskytovanie domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
Sestry ako najpočetnejšia skupina zdravotníckych pracovníkov sú nosným pilierom zdravotníckeho systému, ktorý významne ovplyvňuje systém poskytovania zdravotnej starostlivosti a pomáha realizovať významné reformy v zdravotníctve