Svet zúfalo čaká na vakcínu, ktorá by ľudí ochránila pred nákazou novým koronavírusom SARS-CoV-2. Na jej vývoji usilovne pracujú desiatky tímov po celom svete, no jej vývoj bude zrejme trvať ešte dlhé mesiace. Do boja s pandémiou COVID-19 však vstupuje aj vakcína stará 100 rokov.
Spozorovali ste na sebe príznaky ochorenia, stretli ste sa s niekým, kto sa v nedávnej dobe vrátil na Slovensko zo zahraničia alebo sa u niekoho vo vašom okolí potvrdilo ochorenie COVID-19? Môžete požiadať o vyšetrenie. Formulár k žiadosti stačí vyplniť elektronicky.
V súvislosti s pandémiou COVID-19 sa na internete objavuje množstvo domácich testov či rýchlotestov na diagnostiku COVID-19. Ide o testy na detekciu protilátok, nie na detekciu vírusu, upozorňuje ŠÚKL.
Preventívne opatrenia kvôli koronavírusu budú podľa odborníkov potrebné až do roku 2022, ochorenie COVID-19 by mohlo vymiznúť do 5 rokov.
Zdanlivo malé gesto slúži na to, aby pacientom pripomínalo, že pod vrstvami ochranného oblečenia, je ľudská bytosť.
Simulácia fínskych vedcov ukazuje, ako ľahko sa oblak častíc dokáže šíriť v priestore , pričom šírenie a rozptyl kvapôčiek vo vzduchu trvá až niekoľko minút.
Lekári v New Yorku sa snažia používať pľúcne ventilátory stále menej , pretože v niektorých oblastiach v USA boli hlásené vysoké úmrtnosti pacientov s COVID-19, napojených na týchto prístrojoch.
Národné centrum zdravotníckych informácií upozorňuje, čo nerobiť pred tým, ako podstúpite testovanie na koronavírus.
Nová štúdia vysvetľuje, prečo v časoch COVID-19 nie je bezpečné chodiť, behať či bicyklovať sa blízko seba.
Závery štúdie vedcov v čínskom Šanghaji naznačujú, že princíp kolektívnej imunity nemusí v prípade nového koronavírusu SARS-CoV-2 fungovať.
Onkologickí pacienti majú všeobecne slabší imunitný systém, preto patria počas pandémie koronavírusu medzi najohrozenejšie skupiny. Ktoré onkologické ochorenia sú najviac rizikové a ako postupovať, ak podstupujete onkologickú liečbu alebo ste po nej?
Pár z indického Rajpuru sa pri výbere mien pre svoje deti inšpiroval súčasnou pandémiou koronavírusu.
Do prebiehajúcich diskusií o tom, aký význam má v súčasnej pandémii má nosenie rúšok, sa zapojili aj odborníci. Uverejnili štúdiu, ktorá ukazuje, že ak má infikovaný človek rúško, skutočne tým bráni prenosu "svojho" koronavírusu na iných ľudí.
O tom, že emócia strachu dokáže byť dobrý sluha, ale tiež zlý pán, hovorí neurologička MUDr. Ester Točíková zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.
Rúška na tvár sa stali každodennou súčasťou nášho života. Pre nedostatok rúšok v obchodoch a lekárňach si ich ľudia začali šiť doma. Tieto šikovné Slovenky vás presvedčia, že ušiť si rúško nie je až také zložité a určite to zvládnete aj vy.
Viaceré štúdie potvrdili, že emocionálne stresujúce udalosti, akou pandémia koronavírusu rozhodne je, môžu viesť k zvýšeniu agresívneho správania doma. Vedci už v minulosti zaznamenali nárast prípadov domáceho násilia napr. počas hospodárskej krízy, počas veľkých prírodných katastrof a tiež počas veľkých futbalových turnajov.
Fajčenie klasických, ale aj elektronických cigariet, vedie z dlhodobého hľadiska k zníženiu imunity našich pľúc voči vírusovým a bakteriálnym infekciám.
Fyzioterapeutka Mgr. Helena Škultétyová zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates vám poradí, ako si udržať dobrú kondíciu pohybového aparátu, aj keď sme momentálne kvôli koronavírusu doma.
Projekt, do ktorého sa univerzita zapojila sa zameriava na skúmanie ľudských proteínov, ich vlastností a správania sa, s cieľom nájsť lieky či terapie na liečbu rôznych chorôb. Aktuálne sa projekt sústreďuje najmä na nový koronavírus SARS-CoV-2.
Taliansko naďalej zápasí s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2, no predsa sa objavujú aj správy, ktoré zahrejú pri srdci. 101-ročný muž z Rimini bol minulý týždeň prepustený z nemocnice, po tom ako porazil respiračné ochorenie COVID-19.