Dnes viac ako kedykoľvek by sme naplno mohli venovať čas aktivitám, ktoré nás tešia a robia spokojnými. Ak máme obavy a strach z budúcnosti, či prežívame neľahkú prítomnosť - účinnú pomoc môžeme hľadať najmä v prírode, pohybe a umení. Vysvetľuje arteterapeutka Sasha Točík Berkyová zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.
Indická ajurvéda a tradičná čínska medicína stále patria medzi rozšírené metódy liečby aj v dnešnom svete. Nazývajú sa aj alternatívne alebo tradičné medicíny. Slovo alternatívne môže u niekoho vzbudzovať nedôveru. V Číne a Indii však vôbec nepovažujú svoje metódy liečby za „alternatívne“. Sú neoddeliteľnou súčasťou ich liečebného systému a rozhodne sa oplatí nechať sa nimi inšpirovať. Prečítajte si zopár užitočných tipov ako na to.
Príroda je múdra a dala ľudstvu riešenie na každý zdravotný problém. Stačí ho len objaviť, vyskúšať a posunúť dobrú správu svetu. Napríklad o včelách a ich produktoch. Pretože ponúkajú oveľa viac ako len med.
Príroda je doteraz najmúdrejšou a neprekonanou učiteľkou človeka. Aj v oblasti zdravia a medicíny. Jednou z možností pre zdravší životný štýl, oveľa lepšiu kondíciu a vyššiu spokojnosť so životom je zdravý life manažment. A v rámci neho aj uvedomenie si toho, že prílišné okysličenie tela ničí zdravie i skracuje život človeka. Preto sa oplatí zamerať sa na tzv. omladzujúce odkyslenie.
Človek nie je neživý automat, ani stroj, ale živá bytosť. Má obmedzenú kapacitu energie, lebo nie je večné a neobmedzené perpeetum mobile. Energiu potrebuje nielen tvoriť, ale aj dopĺňať – ako auto palivo.
Kryoterapia je metóda, pri ktorej je organizmus krátkodobo vystavený extrémne nízkej teplote: od –110°C do –130°C. Aplikácia hlbokého suchého mrazu na vonkajší povrch ľudského tela vyvolá fyziologickú reakciu organizmu na chlad.
Ide o vedecky podložené cvičebné metódy, slúžiace na zvýšenie fyzickej kondície, teda sily, vytrvalosti a ohybnosti pacienta. Začala sa využívať počas druhej svetovej vojny - pomáhala vojakom uzdraviť ich zranenia a rýchlejšie sa vrátiť ku svojim jednotkám.
Koenzým Q10 (ubichinón) je telu vlastná látka, ktorá sa nachádza v každej bunke. Je dôležitou súčasťou energetického metabolizmu. Premieňa energiu zo sacharidov a mastných kyselín na prenášače, ktoré riadia ďalšie procesy organizmu na úrovni buniek, rastu, tvorby energie.
Jedlo dodáva energiu a dobrú náladu. Ale ak nejete správnym spôsobom vhodné potraviny, môžu vás potrápiť tráviace ťažkosti. Nasledujúce ayurvédske odporúčania vám pomôžu vyhnúť alebo sa zbaviť takýchto problémov.
Hackovanie sa už netýka iba počítačov. Stalo sa trendom, ktorý najnovšie môže vyskúšať ktokoľvek - na svojom vlastnom tele. Pod populárnym názvom biohacking sa skrýva snaha stať sa čo najdokonalejšou verziou samého seba prostredníctvom znalosti vlastného tela.
Liečivé vlastnosti čínskych akupresúrnych guľôčok boli známe už v 13. storočí. Pracujú na princípe odlišných tónin, ktoré pri pohybe vyvolávajú. Ak s nimi cvičíte, dochádza ku stimulácii akupunktúrnych bodov na dlani, ktoré sú priamo prepojené s orgánmi.
Viete si predstaviť, že by ste ovládali videohru svojou mysľou? Na neurofeedback terapii (EEG biofeedback terapii) si to môžete vyskúšať. Ide o metódu, ktorá je založená na biologickej spätnej väzbe a klientovi poskytuje možnosť ovplyvniť a upraviť činnosť svojho mozgu.
Ide o kalendár, ktorý podľa mesačných fáz a znamení určuje vhodné a nevhodné činnosti a ich vplyv na organizmus. Je veľmi dôležitou pomôckou pri chudnutí, prevencii chorôb a zdravotných ťažkostí, pomocnej liečbe, ale využiť ho môžete aj pri záhradkárskych prácach.
Patrí medzi najčastejšie používané terapie proti bolestiam chrbta či kĺbov. Ide o jemnú manuálnu terapiu, pomocou ktorej sú kĺby a stavce bezpečne a presne uvedené do správnych polôh a vyrovnáva sa celková statika tela, nerovnováha a vychýlenie panvy, zmena dĺžky končatín, nerovnosti v kĺboch a kĺbnych púzdrach. Spočíva v základných cvikoch, ktoré bránia rôznym blokáciám.
Podľa čínskej medicíny je cvičenie „Zlatý kohút stojaci na jednej nohe" účinné pri bežných komplikáciách ako sú závraty a hučanie v ušiach, ale aj pri diabete či osteoporóze.
Problémy s vyskočenými, vybočenými alebo len preťaženými stavcami a ich okolím majú vplyv na vnútorné orgány, statiku tela a duševnú rovnováhu. Každá zmena na chrbtici zmení váš prirodzený postoj, posunie os tela iným smerom a k bolestiam chrbta sa pridajú aj bolesti niektorých kĺbov.
Bolesti chrbtice patria medzi veľmi časté zdravotné problémy. V akútnom štádiu sa prejavujú ako veľmi nepríjemné a bolestivé, inokedy zasa ako chronická bolesť, ktorá vysiľuje, trápi a unavuje už dlhší čas.
Prinášame Vám rozhovor s alternatívnou terapeutkou a psychologičkou Mgr. Ľubou Albertovou - o súkromí, práci a detoxikácii pred tehotenstvom.
Výrazne sa potíte aj bez fyzickej námahy alebo vám často nepríjemne zapácha z úst? Dôvodom je oslabená slezina a žalúdok, ktoré patria pod element Zem.
Častokrát sú zlé stravovacie návyky príčinou nevyváženosti dosha, teda vzniku chorôb. Voľba potravín je v ayurvéde dôležitou súčasťou zdravej životosprávy, ktorá dbá na harmóniu všetkých dosha.