Slovenská lekárnícka komora odporúča nechodiť k lekárovi osobne, ak to nie je nutné a využívať predpisovanie liekov cez e-recept.
Nový koronavírus SARS-CoV-2 sa šíri formou kvapôčkovej infekcie. Nákaza u pacienta najčastejšie začne v nose, odtiaľ sa rozšíri do dýchacích ciest.Pokiaľ priebeha choroba takto, jedná sa väčšinou o slabšie verzie. Vážnejšia situácia nastáva vo chvíli, keď infekcia zasiahne pľúca.
Koronavírus SARS-CoV-2 sa už týka aj Slovenska a v posledných dňoch sa udialo množstvo zmien aj v našich bežných životoch. Deti o tom určite vedia, či už z internetu, televízie alebo od kamarátov. Ak situácii úplne nerozumejú, môžu u nich vznikať obavy.
Krvná plazma sa používa v boji proti rakovine, teraz sa skúša jej využitie v boji s ochorením COVID-19.Krv vyliečených pacientov totiž obsahuje potrebné protilátky.
V prípade, že máte podozrenie na nákazu koronavírusom SARS-CoV-2, okamžite zostaňte doma, najlepšie izolovaný v jednej miestnosti, mimo členov vašej domácnosti a kontaktujte svojho lekára.
Šíriaci sa koronavírus zmenil plány takmer všetkým z nás. Odporúčaná domáca karanténa je v týchto dňoch zodpovedná, aj keď náročná, no nezúfajte. Máme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým môžete svoj voľný čas stráviť efektívne a zábavne, aj doma.
Hrdinami dnešných dní sú zdravotnícki pracovníci po celom svete, ktorí denne bojujú za nás všetkých v prvej línii. Srdcervúce fotografie a pravdivé odkazy, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami, slúžia ako živý dôkaz toho, čo sa deje za núdzovými dverami.
V marci až apríli sa už v ovzduší zvyšuje koncentrácia peľov rôznych stromov a tráv. Okrem brezy, liesky, jelše, topoľa, kvitnú aj jaseň, vŕba, či dub a trávy, ich prevaha v ovzduší trvá približne do mája až júna. K sezónnemu trápeniu sa tento rok pridáva ďalší dôvod na znepokojenie, nový koronavírus a ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje.
Úrad verejného zdravotníctva SR vysvetlil účinnosť rýchlotestov na zistenie ochorenia COVID-19.
Taliansko je v tejto fáze pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 druhým najviac postihnutým regiónom na svete. V krajine každý deň stúpajú počty obetí, a klinickí lekári upozorňujú aj na fakt, že muži trpia závažnejšou formou ochorenia COVID-19 ako ženy.
Pozrite sa na pľúca človeka, ktorý bol ešte pred pár dňami bez akýchkoľvek symptómov. Teraz je infikovaný COVID-19 a jeho pľúca zlyhávajú.
Rúško nie je hanba, nosenie rúška je už niekoľko dní na Slovensku povinnosťou. Čo ak vás však gumičky z rúška ťahajú alebo tlačia za ušami? Máme pre vás trik, ktorým tento problém jednoducho vyriešite.
Koronavírus – je aktuálne horúcou témou a rizikom, ktorý z globálneho sveta v roku 2020 smutne dorazil aj na Slovensko. Ambíciou nasledovného textu je apelovať na kritické myslenie, zdravý sedliacky rozum a pragmatický postoj MÚDREHO človeka ako uvedené riziko čo najlepšie zvládnuť. Ponúkame vám 11 spôsobov, ako uvažovať o koronavíruse z filozofického hľadiska.
Zatiaľ neexistuje dôkaz, že tehotné ženy sú náchylnejšie na následky ochorenia COVID-19 ako bežná populácia. Keďže sa jedná o nový vírus, jeho vplyv na tehotné ešte nie je jasný. Očakáva sa, že väčšina tehotných žien, ktoré ochorejú, budú mať iba mierne alebo stredne ťažké príznaky podobné nachladnutiu alebo chrípke. Závažnejšie príznaky, ako je napríklad zápal pľúc, sa zdajú byť častejšie u starších ľudí, u tých, ktorí majú oslabený imunitný systém alebo dlhodobé ochorenia. V súčasnosti nie sú hlásené žiadne úmrtia tehotných žien na koronavírus.
Náš svet zvádza v týchto dňoch ťažký boj s novým ochorením COVID-19, ktorý spôsobil koronavírus SARS-CoV-19. Nejde však o prvú epidémiu, ktorú spôsobil niektorý z koronavírusov. Pozrite si historický prehľad, ako nás aj v minulosti potrápili ochorenia spôsobené koronavírusmi z čeľade Coronaviridae.