Enterokoky (enterococcus) tvoria prirodzenú súčasť črevnej mikroflóry (E.faecalis 90 – 95%, E.faecium 5 – 10%). Patria do rozsiahleho rodu baktérií mliečneho kvasenia. Môžeme ich nájsť aj vo vode, pôde a rastlinách. Tieto baktérie dokážu odolať vysokému pH (alkalické prostredie) a vysokým teplotám. Sú tiež veľmi rezistentné na antibiotiká.
Neplodnosť v časti populácie u niektorých jednotlivcov neznamená, že je ohrozená existencia ľudstva. Dnes registrujeme zvýšenú neplodnosť aj v súvislosti s nezdravým a neprirodzeným, čiže xenobiotickým spôsobom života.
Práve silné a dlhodobé slnečné žiarenie, oslabený imunitný systém, fototyp so svetlou farbou pleti (najmä typ I. a II.) a prítomnosť pigmentových (materských) znamienok patria medzi hlavné rizikové faktory, podieľajúce sa na vzniku rakoviny kože. Bohužiaľ, počet pacientov s týmto ochorením každým rokom stúpa.
Ešte donedávna boli zástancovia teórie o infekčnom pôvode vredovej choroby žalúdka a duodena (dvanástnik) považovaní za nebezpečných čudákov. Ich názory na baktériu, prežívajúcu v takom nehostinnom a kyslom prostredí ako je žalúdok, sa nebrali vážne.
Posledný februárový deň si každoročne pripomíname často prehliadané zriedkavé ochorenia. Na Slovensku od roku 2018 funguje špecializovaný osvetový portál, ktorý pacientom poskytuje informačný servis, skúsenosti, podporu i pomoc.
Omrzliny (congelationes) spôsobuje jednorazové, intenzívne pôsobenie chladu. Ide o akútne, lokálne ohraničené, traumatické poranenie tkaniva vplyvom nízkych a výrazne nízkych teplôt (ale aj vyšších).
Infekcie dýchacích ciest sú jedny z najčastejších ochorení človeka, vyskytujú sa pomerne často v jesenných a zimných mesiacoch. Pôvodcami bývajú najčastejšie vírusy, no môžu ich spôsobovať i baktérie alebo atypické mikroorganizmy (chlamýdia, mykoplazma).
Ak hovoríme o tzv.hladine alfa, máme na mysli mozgové vlny. Tie sú vytvárané mozgovými bunkami, neurónmi, keď navzájom komunikujú a vysielajú elektrické impulzy – mozgové vlny. Táto vzájomná komunikácia našich mozgových buniek sa skrýva za našimi myšlienkami, emóciami a správaním.
Nespavosťou – insomniou trpí asi jedna tretina populácie. Častejšie sa vyskytuje u žien a u starších ľudí. Lieky na spanie vyvolávajú útlm centrálneho nervového systému, čo vedie k ospalosti a zníženiu motorickej aktivity.
Leto je za nami a prichádza síce farbami pestrá, ale na ochorenia riziková jeseň. V tomto období je obranyschopnosť ľudského organizmu vystavená nadmernej záťaži. Pribúdajúce sychravé dni prinesú vírusy, nádchu či kašeľ. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) radí, na aké zdravotné komplikácie si dať v prichádzajúcom období pozor.
Čo v sne prežívame sa deje nám, ale nemáme pocit, že by sme sen priamo ovplyvňovali - je to ako film, ktorý pozeráme, ale nezasahujeme doň. Pri lucidnom snení toto neplatí - môžeme ho ovládať, ako sami chceme.
Streptokoky alebo Streptococcus pyogenes sú skupina retiazkovito usporiadaných mikróbov. Niektoré sú prirodzene prítomné v tele človeka, bez vyvolania ochorenia, a ich prítomnosť nie je potrebné liečiť. Iné v našom organizme dokážu spôsobiť poriadne nepríjemnosti.
Voľne predajné lieky nie sú bez rizika a vedľajších účinkov, na čo netreba zabúdať pri ich užívaní. Každý liek obsahuje príbalové informácie pre pacienta, ktoré by si mal každý vo svojom záujme prečítať. Dôležité je nekombinovať lieky s rôznymi názvami a rovnakou účinnou dávkou, kedy môže dôjsť nevedome k predávkovaniu.
Kolonoskopia je vyšetrenie hrubého čreva pomocou kolonoskopu - ohybného prístroja, ktorý sa zavádza cez konečník a postupuje cez hrubé črevo až po koncovú časť tenkého čreva. Úspech priebehu vyšetrenia súvisí s poctivou prípravou.
Svrbenie, odborne nazývané pruritus, nie je samo o sebe ochorenie, ale len príznak, ktorého príčinou môže byť mnoho ochorení. Svrbenie môže byť lokalizované na určitú časť tela alebo môže postihovať celé telo. Ide o nepríjemný pocit, ktorý u pacienta vedie k nutkavému škrabaniu.
Úrad verejného zdravotníctva poskytol informácie pre osoby cestujúce do oblastí s lokálnym výskytom vírusu Zika – Amerika, Afrika a Južný Pacifik.
Medzi možné príčiny svrbenia konečníka patria parazity, hemoroidy, alergia alebo plesne. Potrebné je vyhľadať odborníka - internistu, gastroenterológa, dermatológa alebo alergológa, ktorí naordinujú vyšetrenia, zistia príčinu a vyberú vhodnú liečbu.
Točenie hlavy je nepríjemný pocit, ktorý vzniká na základe nedostatku prísunu kyslíka do mozgu. Často predchádza strate vedomia. Najčastejšími príčinami točenia hlavy alebo závratov sú náhla zmena polohy tela, poruchy srdcového rytmu, straty krvi, záchvaty kašľa, záchvaty paniky, cukrovka, ochorenie vnútorného ucha, užívanie niektorých liekov či infekčné ochorenie.
Jazyk je svalový orgán, ktorý slúži na premiešavanie potravy, prehĺtanie, vnímanie chute, tvorbu reči a je pokrytý sliznicou. Vzhľad jazyka môže ovplyvňovať nedostatok vitamínov, infekčné ochorenia, ale aj nedostatok tekutín.
Krv v stolici môže byť príznakom vážnych ochorení a preto ju netreba podceňovať. V stolici sa môže nachádzať krv natrávená tráviacimi šťavami, vtedy je zafarbenie stolice čierne a ide o takzvanú melénu. Takáto stolica nepríjemne až hnilobne zapácha. Príčin však môže byť oveľa viac.