Celosvetovo trpí depresiou cca. 322 miliónov ľudí, pričom 2x častejšie ide o ženy. Všeobecne sa depresia najviac vyskytuje vo vekovej skupine 30 – 40 rokov. Pomôcť môžu odborníci- psychológovia, psychoterapeuti či psychiatri. Jedinečný terapeutický potenciál má však aj látka ukrytá v rastlinách konope. Počuli ste už o účinkoch CBD na zdravie?
Od začiatku vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19 sa svet predbieha vo vývoji účinného lieku či vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2, ktorý toto ochorenie spôsobuje. Doposiaľ ako najúčinnejšia forma predchádzania tomuto ochoreniu bola prevencia.
Azda nikdy nebolo aktuálnejšie dbať na zvýšenie našej imunity a chrániť sa pred respiračnými ochoreniami či vírusmi akéhokoľvek druhu. O svoje zdravie by sme sa však mali starať počas celého roka, nielen v hodine dvanástej. Priaznivé účinky beta-glukánov nie sú žiadnou novinkou, avšak len málokto si uvedomuje, prečo sú pre náš organizmus viac než potrebné. 100 % prírodný a vstrebateľný beta-glukán obsahuje neoglucan®tinktúra, ktorej účinky potvrdzuje aj MUDr. Daniela Halmová.
Esenciálne oleje kedysi nebývali také populárne, ako sú v súčasnosti. Najčastejšie sa s nimi stretávame na sociálnych sieťach, v časopisoch a taktiež o nich počúvame od našich známych. Oleje majú ukludňujúce, utišujúce a antibakteriálne účinky, niekedy nám dokonca dokážu zdvihnúť náladu. Avšak, nie všetky sú zdraviu prospešné.
Kakao ako prírodný zdroj magnézia, energie, antioxidantov aj dobrej nálady. Takto ho poznali už v časoch Mayov a Aztékov. Jeho účinky potvrdzujú rôzne štúdie, ktoré hovoria o všeobecne priaznivom vplyve kakaa na náš organizmus.
Bylinka s netradičným názvovom patrí medzi tie menej známe (aspoň sa o nich menej hovorí) Má však neuveriteľne silné účinky, nie nadarmo sa jej hovorí „devätsil“.
Vyznať sa v bylinkách a dochucovadlách je hotové umenie. Aj keď všetci ľudia všetko vedia, spravidla si každý vyberá a hľadá informácie „podľa seba“, čo jeho organizmus najviac potrebuje. Tak je tomu i s nenápadnou, ale zdraviu prospešnou pažítkou. Nemusíme mať záhradu, postačí aj kvetináč. Mini záhradku ocení každý kuchár, navyše, má ju vždy poruke.
Určite to poznáte, cítime únavu po náročnom dni, rozbolí nás hlava, objaví sa nádcha, po diétnej chybe sa pridajú zažívacie problémy... Na jednoduché krátkodobé zdravotné problémy, nám často a účinne pomôžu vhodné bylinky. V žiadnom prípade nechcem podceňovať závažné ochorenia, ktoré vyžadujú zásah lekára a predpísanú medikamentóznu liečbu. Ibaže, ak sa dá, treba si pomôcť. Pomáhajúcou liečivou bylinkou je aj púpava lekárska (lat. Taraxacum officinale) alebo ako ju bežne nazývame pampeliška.
Záleží od uhla pohľadu. Názory sa rôznia. Veľký význam sa zemiakom pripisoval na začiatku 19.storočia. Ochránili Európu od opakujúcich sa hladomorov a od choroby zvanej skorbut. Veľa ľudí považuje zemiaky za nezdravé. Iste sa pod túto informáciu podpísalo rýchle občerstvenie. Ibaže, ako vo všetkom, aj zemiaky treba dávkovať s mierou, potom môžu určite spestriť a obohatiť našu stravu.
Ktorý bylinkový čaj je najlepší? Určite má každý svoj obľúbený a každý má i vlastný názor na to, ako si pripraviť najlepšiu šálku čaju. Veď sa aj hovorí, že sto ľudí - sto chutí. Nech je to akokoľvek, čaj zlepšuje našu náladu a kognitívne schopnosti.
Pestrec alebo Ostropestrec mariánsky pochádza z Kanárskych ostrovov a stredomoria, no udomácnil sa už aj v našich domácich bylinných lekárničkách a na jeho liečivé schopnosti najmä pri ochoreniach pečene sa spolieha mnoho ľudí. Aké zdraviu prospešné vlastnosti v sebe skrýva táto bylinka?
Dnes čoraz viac hľadáme pomoc v prírode. Príroda je mocná čarodejka. Hoci je dnes k dispozícii nesmierne veľa liekov, ktoré s určitosťou pomáhajú, sú situácie kedy nemusíme siahnuť hneď po čistej chémii. Príroda – božia lekáreň je nám k dispozícii. Rovnako účinné sú aj domáce „lieky“, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Jedným z nich je aj kombucha.
Plody Arónie patria bezpochyby k tomu najlepšiemu, čo môžeme nášmu telu ponúknuť. Toto čierne superovocie vám vďaka mimoriadnej antioxidačnej sile pomôže z tela odstrániť ťažké kovy, ochráni cievy pred ich poškodením a stimuluje detoxikačný proces pečene.
Tmavofialové plody Arónie v sebe skrývajú množstvo cenných látok, ktoré sú nevyhnutné pre pevné zdravie a vitalitu. Môžete ich konzumovať samotné, alebo v podobe zdravej šťavy!
Ak je vaša pečeň dlhodobo zaťažovaná, začne postupne zlyhávať. Trpí nielen dlhodobým užívaním liekov, ale hlavne konzumáciou alkoholu. Vedeli ste, že každý Slovák požije v priemere 13 litrov alkoholu za rok?
Ľudia kedysi verili a boli aj podľa svojich skúseností presvedčení, že byliny dokážu zázraky. V súčasnosti na túto tradíciu opäť nadväzujeme, obraciame sa k vzácnej krajine okolo nás a snažíme sa pre seba i svojich blízkych nájsť čisto prírodných pomocníkov bez nutnosti pridávať akékoľvek chemické prísady. Z jednej zo zázračných bylín pochádza aj Svätojánsky ľubovníkový olej.
Bolesti v boku či krížoch alebo podbrušku? Máte problém s močením a zápalmi? Uvažovali ste nad tým, že môžete mať problém práve s obličkami? Povieme si niečo o tom, ako sa dajú ťažkosti s obličkami liečiť práve prírodnou formou.
Lipa patrí medzi stromy, ktoré podľa príjemnej prenikavo sladkej vône a tvaru listov ľudia spoznajú už zďaleka. Rastie v Európe, Ázii a Amerike jednotlivo v listnatých hájoch a na okrajoch lesov. Väčšinou sa vysádza ako okrasná drevina v alejách a vo významných lokalitách a tiež v blízkosti ľudských obydlí.
Zápal močových ciest je nepríjemný problém, postihujúci najmä ženy. Liečbu treba riešiť čím skôr. Hlavnými príznakmi zápalu močových ciest sú pálenie a rezanie pri močení, časté nutkanie, bolesť v podbrušku, prítomnosť krvi v moči, teplota, celková únava.
Občas je dobré si prečistiť krv, kde sa hromadia aj nežiaduce látky. Existujú prírodné cesty, ako zbaviť krv týchto substancií. Ide o zeleninu, ovocie a bylinky prístupné každému z nás.