Pandémia ochorenia COVID-19 zasiahla všetky kontinenty. Hoci sa mnohé krajiny chvália vakcínou proti koronavírusu, zatiaľ sa plošne neaplikuje. Potreba rýchlej, použiteľnej, prístupnej, účinnej a bezpečnej liečby je však naliehavá.
Tím vedcov preskúmal 11 typických materiálov doma vyrobených rúšok, pričom na kontrolu slúžila lekárska maska. Medzi skúmané materiály patrili napr. použité odevy, utierky či prestieradlá.
Opatrenia sa sa dotknú nosenia rúšok, hromadných podujatí, vrátane svadieb či omší, aj prevádzok verejného stravovania. Vláda bude rozhodovať aj o vyhlásení núdzového stavu.
Nakoniec sa možno ukáže, že vďaka skúmanie záludného koronavírusu SARS-CoV-2 vedci prídu aj na spôsob, ako pomôcť ľuďom s chronickými bolesťami.
Aj keď zistenia vedcov potvrdzujú bezpečnosť a naliehavosť očkovania proti chrípke, autori štúdie pripúšťajú, že stále zostáva niekoľko nejasností okolo patológie choroby COVID-19 a reakcie koronavírusu SARS-CoV-2 s chrípkovými vírusmi.
Počet lekárov a sestier infikovaných koronavírusom sa zvyšuje úmerne s tým, ako sa COVID-19 šíri Českom a rastie aj počet aktuálne chorých.
Slovensko stále patrí medzi krajiny so slabou zaočkovanosťou proti chrípke. Každý rok sa u nás dá proti chrípke zaočkovať iba okolo 5% populácie.
Do pilotnej štúdie lekárov z Fakultnej nemocnice v Hradci Králové sa zapojilo 79 ľudí, väčšina z nich mala veľmi mierny priebeh ochorenia COVID-19.
Najmä v prípade detí na základných školách je podľa českého virológa Petra Hubáčka potrebné pamätať na to, ako deti svoj čas v škole trávia.
Šesť zo siedmich ľudí, ktorí sa v súvislosti so svadbou nakazili a následne podľahli ochoreniu COVID-19, žilo v domove pre seniorov.
Vedci testovali experimentálnu vakcínu proti koronavírusu na myšiach, u ktorých po podaní očkovacej látky pozorovali vznik veľkého množstva protilátok bez toho, aby sa u nich objavili nežiaduce účinky.
Pozitívne prípady COVID-19 sú v prevažnej miere úzke kontakty už pozitívnych prípadov a importy zo zahraničia, no epidemiológovia priznávajú, že niektoré prípady nevedia identifikovať.
Bývalá Spice Girl Victoria Beckham a futbalová legenda David Beckham sa mali koronavírusom nakaziť začiatkom marca na zápase Beckhamovho futbalového klubu, prípadne na jednej z akcií potom.
Prípad potvrdila aj nitrianska nemocnica, no zároveň upozornila, že presnú príčinu úmrtia mladého dievčaťa bude možné určiť až po pitve.
EÚ je rozhodnutá presadzovať globálny prístup, na základe ktorého musia byť vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostupné pre všetky krajiny, vrátane tých chudobnejších.
S novým školským rokom sa do škôl vrátia deti, ktoré sa veľakrát nevideli od polovice marca. Môže sa medzi nimi nebezpečne šíriť koronavírus? A ako veľmi je pravdepodobné, že ho môžu preniesť na svojich učiteľov, rodičov, starých rodičov a ďalších ľudí zo svojho okolia? Odpovede nie sú celkom jasné.
Pri infekcii koronavírusom SARS-CoV-2 je podľa lekára českej Všeobecnej fakultnej nemocnice dôležitá bunková imunita. Tú však nikto netestuje, pretože je to komplikované.
Repelent proti hmyzu nie je sám osebe dostatočnou ochranou proti koronavírusu SARS-CoV-2, používa sa ako pridaná ochranná vrstva.
Vedci majú zrejme konečne odpoveď na kľúčovú otázku, ktorú si kládli od začiatku pandémie koronavírusu. Hoci predchádzajúce štúdie naznačovali, že ochorenie COVID-19 za sebou nenecháva relevantné mieru imunity v tele pacienta, nový výskum ukazuje niečo iné.
Tím vedcov z Goetheho univerzity v Nemecku podrobne popísal , ako sa koronavírus zrejme rozšíril medzi rôznymi skupinami cestujúcich počas komerčného letu.