Odložená zdravotná starostlivosť mala za následok nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie zdravotného stavu či oneskorenie diagnostiky závažných ochorení. Asociácia na ochranu práv pacientov upozorňuje, že je najvyšší čas uvoľniť opatrenia a zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých.
Pfizer povzbudzujúcu správu oznámil po tretej fáze klinických testov, ktorej sa zúčastnilo 2260 dospievajúcich, z ktorých vakcínu dostala polovica.
Prečo COVID-19 ovplyvňuje sluchový systém, zostáva zatiaľ nejasné. Môže sa stať, že koronavírus SARS-CoV-2 priamo poškodzuje tkanivá zapojené do sluchového systému.
Americkej štúdie sa zúčastnilo 32-tisíc dobrovoľníkov, dve tretiny dostali vakcínu od AstraZeneca a jedna tretina placebo. Očkovaní v rámci štúdie nevykazovali žiadne ťažkosti, kontrolné komisie sa zameriavali najmä na nebezpečenstvo krvných zrazenín a trombózy.
Francúzske zdravotnícke úrady hlásia novú mutáciu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorú nemusia zachytiť bežné PCR testy. Objavili ju zdravotníci v nemocnici v meste Lannion v Bretónsku. Vo Veľkej Británii bola medzitým zverejnená ďalšia štúdia, podľa ktorej je britská mutácia koronavírusu viac smrtiaca ako iné.
Peňaženku, kľúče, mobil a respirátor. Bez týchto vecí v súčasnej dobe pandémie už nikto pomaly ani nevyjde z doma. Ako však spoznať, že práve ten váš respirátor je skutočne kvalitný a chráni vás i ostatných pred nákazou?
Nedávna štúdia skúmala súvislosti medzi hladinami zinku u ľudí hospitalizovaných s COVID-19 , priebehom a závažnosťou ich ochorenia.
Štúdia zistila, že účastníci s nízkou hladinou zinku mali 21% úmrtnosť v porovnaní s 5% u osôb so zdravou hladinou zinku v krvi.
Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18% pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnych zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. COVID-19 je pre obličky hrozbou, nielen v prípade ťažkého priebehu ochorenia.
Mutácie koronavírusu by mohli byť menej nebezpečné pre očkovaných a pre ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekobali. Vyplýva to z poznatkov vedcov, ktorí zistili, že ľudské telo vyvíja na niektoré z najviac znepokojujúcich variantov koronavírusu silnú odozvu bunkovej imunity.
Očkovanie je bezpochyby najefektívnejší spôsob ako zastaviť šírenie a zmierniť dopady ochorenia COVID-19. Aj napriek súčasnému nepriaznivému vývoju situácie na Slovensku však Asociácia na ochranu práv pacientov považuje za dôležité rešpektovať oficiálne postupy a inštitúcie vrátane tých, ktoré zodpovedajú za kontrolu a schvaľovanie humánnych liečivých prípravkov, vrátane vakcín.
Väčšina mutácií výrazne nemení vlastnosti vírusu a nelíši sa ani priebeh ochorenia COVID-19, niektoré však vzbudzujú obavy.
Herečka Gwyneth Paltrowov navrhla, aby sa dlhý priebeh COVID-19 liečil „intuitívnym pôstom“, bylinnými koktejlami a pravidelnými návštevami „infračervenej sauny“.
Genetický kód československej mutácie sa našiel vo Veľkej Británii, Dánsku, na Islande, dokonca aj v USA. Vo všetkých týchto krajinách bol zastúpený asi do 10%.
Obyčajné rúška prestávajú stačiť a európske krajiny čím ďalej tým viac zavádzajú povinné respirátory na verejných miestach. Snažia sa tak zabrániť šíreniu nebezpečnejšie britskej mutácie koronavírusu. Celé Nemecko nasledovalo príklad Rakúska a Bavorska, jednej zo svojich spolkových krajín, pridalo sa už aj Francúzsko.
Odborníci varovali vlády, že školy je potrebné znovu otvárať opatrne, a to aj z dôvodu nových dôkazov z Izraela a Talianska, kde je stále viac malých detí infikovaných novými mutáciami koronavírusu.
Zatiaľ čo všetky aktuálne používané vakcíny proti COVID-19 doteraz do značnej miery obstáli proti britskej mutácii koronavírusu, označenej B.1.1.7, mutácia pôvodom z Južnej Afriky je znepokojivejšia.
Dlhodobé príznaky ochorenia COVID-19 sa častejšie a intenzívnejšie prejavujú u žien, a to napriek tomu, že vo všeobecnosti je táto choroba nebezpečnejšia pre mužov. Vedci zatiaľ nie sú schopní jasne povedať prečo.
Pretrvávajúca pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj kvalitný spánok. Niektorí odborníci preň majú dokonca výraz: „koronasomnia“ alebo „Covid-somnia".
Ľudia sú po prekonaní COVID-19 proti koronavírusu väčšinou chránení najmenej šesť mesiacov, ale pravdepodobne ešte oveľa dlhšie.
Čína sa používaním análnych testov na zistenie prítomnosti koronavírusu snaží zabezpečiť, aby neunikol jediný potenciálny prenášač, než začnú sviatky. Tie sa konajú budúci mesiac na lunárny Nový rok, kedy sa za svojimi rodinami vydajú stovky miliónov ľudí.