Dramaturgia nášho života sa zrýchľuje, čo často neevokuje kvalitu, ale nekvalitu. Čiže nevedie k lepším scenárom nášho bytia, ale skôr ku krízam, nešťastiu, nespokojnosti a chorobám. Motivačne a motivovane žiť je však lepšie i zdravšie.
Pribúdanie materializácie a majetkovej diferenciácie sa odráža aj na zhoršujúcom sa zdraví obyvateľstva, aj keď to spoločnosť nerada nahlas priznáva. Sledujeme obrovský nárast psychotráum, depresií, chudoby, bezdomovectva.
Niekedy je potrebné v živote urobiť radikálnu zmenu, kľúčový krok a dramatické životné rozhodnutie, ak sa chce človek ozdraviť. V pohodlí materiálneho konzumu to však mnohí nedokážu. Ale bez zmeny vlastného postoja ťažko docieliť progres.
Zdravie si začíname vážiť, až keď ho strácame alebo stratíme. Dovtedy ho považujeme za samozrejmosť. Celostná medicína a holistický prístup dekódoval dávno poznanie, že čím je duša, myseľ čistejšia a veselšia, tým skôr aj v tele prebýva zdravie.
K zdravotnej prevencii patrí zdravý mentálny postoj a dobré emociálne zdravie. Šťastie sa stáva vážnym biznisom, podobne ako pozitívne myslenie. Hoci zárobky vo vyspelej časti sveta vzrástli mnohonásobne, percento šťastných sa od druhej svetovej vojny vôbec nezvýšilo.
Ak chce byť človek zdravým a bohatým (v zmysle duševného bohatstva, kde BYŤ znamená viacej ako MAŤ), je dôležité si uvedomiť aj niektoré svoje limity. Hovorí sa síce, že „pevná vôľa všetko zdolá“, ale aj toto príslovie má svoje logické obmedzenia. Nad čím sa trápiť oplatí a nad čím vôbec nie?
Stále viac psychoproblémov a mentálnych disproporcií súvisí s informačným zahlcovaním, ktoré v internetovom veku a informačnom boome súčasnej hektickej doby postihuje najmä mladú a strednú generáciu. Denne vnímame, ako úžasne sa zrýchľuje životné tempo a okrem iného nám i ničí zdravie.
V dnešnej dobe sa často kladie dôraz na schopnosť povedať nie. Pre mnohých z nás to môže byť ťažké povedať „nie“ a necítiť sa pritom previnilo voči tomu druhému. Prečo by sme tak mali vôbec robiť?
Komunikácia medzi ľuďmi dokáže byť často veľmi komplikovaná a náročná. Okrem iných faktorov zohráva dôležitú úlohu aj to, že v rámci komunikácie vysielame množstvo informácií a to nie sú len slová, ale aj to, ako pracujeme s telom, ako ho využívame, ako sa tvárime, hýbeme a pod. - teda všetko to, čo vysielame prostredníctvom svojho tela.
Obetný baránok je niekto, na koho sa zvalí vina, aj keď nie je zaručené, že je jeho. Obetným baránkom sa stávame vtedy, keď sme vyčlenení, keď sa na nás pozerá ako na zlých, keď sa na nás zvalí vina kvôli niečomu, nad čím sme buď nemali kontrolu alebo za to mohol niekto druhý.
Občas sa každý z nás dostane do situácie, kedy sa borí s rôznymi problémami. Niekedy sa nimi cítime zavalení. Môžu to byť rôzne osobné a vzťahové problémy: stres, problémy s alkoholom/drogami, depresie, pocit vyhorenia, strata povolania, vzťahové problémy, rozpadajúce sa manželstvo, smrť blízkeho človeka, pocit osamelosti, strata zmyslu života, rôzne obsesie, psychické problémy rôzneho druhu a podobne.
Antidepresíva sú dôležitým prvkom pri liečbe depresie a úzkosti, ale aj napríklad porúch príjmu potravy. Depresia ako ťažké psychiatrické ochorenie a takisto úzkostné stavy veľmi významne narušujú kvalitu života postihnutého človeka.
Poruchy pozornosti, aktivity (tým sa myslí hyperaktivita, tzn.zvýšená aktivita) a impulzivity sú známe aj pod anglickou skratkou ADHD (Attention deficit and hyperactivity disorder). Začínajú už v rannom veku u detí, postihujú približne 6 až 7 percent detskej populácie.
Sebaovládanie nemusí v dnešnej dobe slobody a dôrazu na spontánnosť znieť našim ušiam najpríjemnejšie. Kontrola nad nami samými funguje v našom správaní ako funguje logika v našom myslení.
Depresia sa v populácii objavuje pomerne často. Podľa údajov z literatúry postihuje počas života takmer každého piateho človeka. Ponúkame vám osem otázok a odpovedí, týkajúcich sa tejto psychickej choroby, ktoré vám ju pomôžu lepšie pochopiť.
Slovo vydieranie samo o sebe znie tvrdo, až mafiánsky a pripomína kriminálne praktiky. Znamená to dosiahnuť svoj zámer od druhej osoby nekalými ťahmi. Ale čo, ak sa deje v rámci rodiny? V blízkom vzťahu?
Väčšina z nás je stresovým situáciám vystavená denne. No vedci zistili, že dokonca i len minúta odpočinku môže upokojiť a zotaviť váš autonómny nervový systém. Pre kompletnú regeneráciu si skúste denne dopriať niekoľko minút nasledujúcich činností a vaše telo bude menej citlivé na stresové hormóny.
Aristoteles povedal: „Sme tým, čo robíme opakovane. Dokonalosť teda nie je čin, ale zvyk." Starí Gréci pochopili, aké dôležité sú pozitívne návyky na prekonanie neúspechov a dosiahnutie svojho cieľa. Šampiónom sa človek nenarodí, tým sa možno stať, keď v živote objaví a potom i dodržiava pozitívne návyky.
Syndróm odkladaného života je v dnešných dňoch pomerne bežný. Ide doslova o život v budúcnosti. Človek žije v predstave, v akomsi sne. Tá ho motivuje ďalej zvládať každodenné problémy. Je to život v nádeji. Život v očakávaní – v tejto chvíli sa to nedá, tak si to aspoň predstavím a vydržím, kým môj sen bude skutočnosťou. Ako ho prekonať a opäť sa tešiť z prítomnosti?
Psychické problémy sú zložité a komplexné. Tak isto je to s našim mozgom, stravou a spôsobmi, akými na seba tieto dva aspekty pôsobia. Ešte len začíname rozumieť tomu, ako presne jedlo, ovplyvňuje náš organizmus. Jasné ale je, že to, čo jeme a ako sa cítime, spolu úzko súvisí.