Viera a nádej pomáhajú človeku prekonávať najťažšie životné peripetie. Lebo život nie je len o slasti, ale aj o strasti. Najmúdrejšou z kníh je pomazané dielo náboženských učebníc. Najväčšia a najsilnejšia zbierka rozumných rád a východísk v histórii ľudstva. Pre kresťanov je to napríklad biblia, pre moslimov korán. A čo ateisti?
Máte nejaké kilá nadváhu? Neholdujete športu, ale chceli by ste schudnúť? Sprobujte poopraviť svoj postoj a kombinujte smiech so športom. Chcete žiť zdravšie a čo najdlhšie? Naučte sa veľa a srdečne smiať.
Schizofrénia je záhadným ochorením, doteraz sa odborníkom ešte nepodarilo prísť na to, čo presne ju spôsobuje. Keďže táto choroba nie je dostatočne objasnená, vystávajú viaceré otázky, ktoré zaujímajú pacientov, ich príbuzných, ale aj nezávislých laikov.
Každý človek má aj zlozvyky. Niektoré si však tak zamiluje, že nie je od nich ochotný upustiť celý život. Je však vhodné z času na čas sa nimi zaoberať aj z hľadiska vážneho rizika poškodzovania zdravia a skracovania priemernej dĺžky života.
Inteligencia ľudí fascinuje, ale i zraňuje. Jedným prináša šťastie a uspokojenie, iným nešťastie a trápenie. Inteligentní ľuda vidia skratky a riešenia, ktoré iní nevnímajú. Aj preto vedia ihneď pochopiť podstatu a idenfitikovať pointu v štýle „prejdime k veci“.
Máte svoj životný plán alebo ciele aspoň na rok? Kde chcete byť o 5 alebo 10 rokov? Ako si predstavujete svoju ideálnu budúcnosť? Pýtajú sa pri pracovnom pohovore na trhu personalisti. Pokiaľ chcete patriť medzi elitu, tak vedzte, že podľa vedeckých výskumov si len 3 percentá ľudí stanovujú písomne svoje životné ciele a plány.
Jedno motto hovorí, že mnohí z nás by chodili úplne nahí, keby sa mali obliecť len do šiat utkaných z vlastnej pokory. Zamyslime sa nad tým spoločne: čo je na tom pravdy?
Keď človek rozmýšľa o zmysle svojho bytia a žitia, rád porovnáva rôzne recepty víťazov života alebo „kuchárky“ najúspešnejších. Niektoré rady fungujú aj u neho, iné nie. Dôležité je hľadať a nájsť si vlastnú osobnú cestu.
Každý z nás je občas nespokojný s vlastným statusom, v nepriaznivej situácii, „lezie si na nervy“ alebo nadáva na všetko dookola. Je jednoducho nešťastný – dočasne, krátkodobo, ale i dlhodobo. Od pocitu nešťastia je blízko k oslabeniu aury, organizmu, a teda k prepuknutiu choroby.
Komplexná kvalita života napomáha človeku zlepšovať zdravie i predlžovať priemerný ľudský vek. Najmodernejšie krajiny sveta si stále viac uvedomujú, že aj v ekonómii sú niektoré doterajšie ukazovatele zastaralé (napríklad hrubý domáci produkt) a treba ich zreformovať a nahradiť novými s lepšou vypovedacou schopnosťou (napríklad index ľudského rozvoja).
Mnohí ľudia sú primálo pokorní, neprajní, netolerantní, dostatočne nevzdelaní a neskúsení. Napriek tomu však odmietajú alebo sa nedostatočne usilujú o nové poznanie a mnohí príliš pasívne hľadia na to, ako by sa dal ich život zlepšiť...
Máte jasno v tom, čo vlastne od života chcete? Nie zdanlivo a navonok, ale naozaj? Potrebujete stratégiu pre využívanie a správne nastavenie faktorov úspešnosti i zdravia. Kde ste dnes, kde chcete byť zajtra a kam kráčate? Kedy ste sa naposledy nad touto triviálnosťou zodpovedne zamysleli?
Boľavá duša znižuje kvalitu života, ničí a likviduje prosperitu človeka a zvádza ho k neprosperite, či krachu. Rozvoj krajiny i vývoj spoločnosti nachádza odraz aj v duševnom zdraví ľudí. Tragédiou zostáva, že psychické traumy, depresie a ďalšie duševné choroby sú nemilou realitou dneška stále viac a viac.
V súčasnosti nás nekompromisne presviedčajú, že aj zdravie sa dá kúpiť za peniaze. Dokonca aj otázka najbohatšej banky sveta, ktorou je časobanka, sa zúžila na povrchný výklad slovného spojenia „čas sú peniaze“. Nie v správnom algoritme, že život nám uteká po daromnici, keď plytváme časom...
Nebojsa je meno a symbol hlavného hrdinu niekoľkých slovenských rozprávok. Odvážnych majú ľudia radi. A tiež rozumejú heslo „Kto sa bojí, nesmie do lesa“. Napriek tomu je stále viac tichého strachu z rizík života. Registrujete koľko ľudí na ulici je smutných, s uboleným výrazom, rezignáciou v srdci a plných komplexného strachu z hocičoho?
Nič vás nebaví a neteší? Ste v útlme alebo totálnom nechutenstve, bez nálady a nádeje? Neviete si nájsť svoje miesto a nemáte z ničoho radosť? Poznáte tento neveselý stav a smutný pocit? Každého občas postretne. Ako sa teda zbaviť pocitu nešťastia a preklopiť ho na šťastie?
Fóbia je charakterizovaná ako iracionálna, neadekvátna reakcia, prejavujúca sa strachom. Človeka zvyčajne núti k vyhýbaniu sa pomerne bežným miestam, predmetom alebo situáciám. Prejavuje sa nadmerným strachom a stratou sebakontroly.
Aký je význam pravidelného jednoduchého bilancovania človeka, čo sa mu už podarilo, čo ho robí šťastným a spokojným? Najmä, aby si pripomenul, podčiarkol, vyzdvihol isté činnosti, úspechy, pokroky a naladil v sebe taký postoj, ktorý pomáha udržiavať jeho zdravie.
Veľa ľudí by bolo v skutočnosti oveľa šťastnejších, keby dokázali šťastie jednoducho pochopiť. Prinášame vám desatoro, pomocou ktorého sa môžete lepšie zorientovať v tom, ako veľmi ste alebo nie ste šťastný.
Dobrú povesť, silné meno, a teda komplexnú reputáciu ako vlastnú celoživotnú značku si často buduje človek poctivou prácou celý život. V sekunde ju však môže stratiť, napríklad zlou klebetou. Je to síce nespravodlivé, ale boj s klebetou nemá nikto šancu vyhrať. Môže len remízovať alebo prehrať.