YOLO generácia (YOLO = You Only Live One) vyznáva životné krédo v štýle „nerieš, radšej sa poteš“, lebo žiješ len raz a život je príliš krátky. Sebarozvoj vníma často ako zbytočnú snahu a drinu, lebo sa jej nechce na sebe pracovať. No nie vždy je to pravidlom. Nájdu sa aj usilovní a tvoriví jedinci, ktorí sebarozvoj vidia inak.
Kým sme boli mladší, tak sme nechceli chápať starších, keď nám povedali „Nie škola, ale život ťa naučí, však počkaj a uvidíš!“. A veru mali pravdu. Náš osobnostný rozvoj a celoživotné dozrievanie k múdrosti zdokonaľujeme denne v životnej praxi.
September je mesiacom prevencie pred samovraždami. Mnohí z vás si istotne myslia, že na človeku, ktorý plánuje niečo takéto, to musí byť zreteľne vidieť. Nasledujúce fotografie vás presvedčia o opaku.
Náročný životný štýl tretieho tisícročia sa odráža aj na pribúdaní depresií. Asi najrozšírenejších a najviac skrývaných chorôb. Cieľavedomí a úspešní ľudia začínajú tým, že definujú svoje životné sny, plány, ciele. Lepšie sa im tak darí nájsť zmysel života, docieliť úspech a dospieť k osobnej nirváne (osobne, rodinne, pracovne, záľubovo).
Čím bola doba jednoduchšia, tým sa rozhodnutia medzi dobrom a zlom robili ľahšie. Čím je zložitejšia, tým viac pribúda nemastných a neslaných rozhodnutí (alebo prefíkanejších a diplomaticky alibistkejších) s voľbou menšieho zla na úkor toho väčšieho. Prečo dobro strpklo a prečo ho je menej?
Každý človek má občas pocit, že sa mu prestalo dariť, všetko naňho padá, nič ho nebaví. Prichádzajú depresie až sebadeštruktívne sklony. V praxi vtedy často hovoríme, že máme osobnú krízu. Aké sú možnosti riešenia?
K seniorstvo sa viažu otázky o recepte na vitalitu, fyzickú a duševnú sviežosť. Poznáme v praxi veľa ľudí, ktorí prekročili 80 rokov, ale stále sú svieži a plní fyzického i psychického zdravia. Jedným z dôvodov je ich prirodzená múdrosť a osobná filozofia, obdivuhodná a tak inšpirujúca aj v pokročilom a vysokom veku.
Psychická choroba, pod ktorú môžeme zaradiť aj závislosť, sa stala skutočným fenoménom v našej spoločnosti. Samozrejme, drogy tu boli a budú. Pokiaľ si myslíte, že je to len výmysel detí generácie Y, ste na veľkom omyle. Svoje by o tom vedel porozprávať aj herec Dušan Cinkota, ktorý si odpykával 8-ročný trest za pervitín.
Mentálne zdravie je aj o trpezlivosti, dýchaní, správnom chápaní a posudzovaní cesty k dokonalosti a vyššej kvalite. Keď človek cestuje po svete, získava trikrát. Prvýkrát spoznanie sveta. Druhýkrát zážitky a tretíkrát istotu, že všade dobre a doma najlepšie.
Zdravie človeka závisí od jeho individuálnej starostlivosti, prístupu, príležitostí, ktoré využije. Dožičte si preto vlastnú slobodu vo výbere pravidiel a osloboďte sa od šialenstva tohto sveta.
O šťastí a radosti sa popísalo na svete veľa knižiek, natočilo ešte viac filmov, vynašlo niekoľko vzorcov, oslavuje sa priveľa vzorov (osobností, celebrít) a stále niečo nové pribúda. Predstavy šťastia sa logicky rôznia, lebo sto ľudí môže mať aj sto úplne iných chutí.
Keď je zdravá duša, i telo sa teší lepšej vitalite. Osvedčenou cestou k zdraviu je aj racionálny životný štýl. Taký, ktorý si uvedomuje, že čas je to najväčšie bohatstvo človeka po samotnom živote a zdraví.
Veľa chorôb vzniká zo strachu. Preto stojí za to spoznať dôkladnejšie strach ako prvý krok a naučiť sa nebáť ako druhý krok.
Šťastie sa zaručene nedá kúpiť, ale určite sa dá nájsť. Ale nedokáže to každý človek, len niektorí. O nešťastí a nespokojnosti hovoríme menej, lebo nechceme, aby sa rozšírilo aj na nás. V danej veci sme nielen poverčiví, ale najmä nedôverčiví. Čo robiť v prípade, ak nie sme šťastní?
Carpe diem je filozofia, v podmienkach zemepisnej šírky, kde žijú Slováci, pomerne málo známa, ale vo svete má dlhoročnú tradíciu a silné korene. Je to určitý prameň poznania – kult, ktorý dáva nádej, ukazuje cestu a pomáha dobre dobíjať baterku, najmä však oslobodzuje hlavu od explózie boľavých myšlienok navodzujúcich stres a negatívnu energiu. A tým výrazne prispieva ku zdraviu človeka.
Veľa ľudí na svete nemá prácu. Je to škoda, lebo je to najuvedomelejšia a teda aj najproduktívnejšia činnosť človeka. Z tých, ktorí prácu majú, podľa výskumov, údajne len menej ako 5 percent ľudí na svete má to šťastie, že vykonávajú prácu, čo ich baví a dokonca ju až milujú.
Strach je v princípe pocit znepokojenia z blížiaceho sa zla; negatívny cit, nepríjemná emócia, nepríjemný zážitok s neurovegetatívnym sprievodom. Spravidla zblednutím, chvením, zrýchleným dýchaním, búšením srdca, zvyšením krvného tlaku a pohotovosťou k obrane alebo úteku.
Každý človek má nejaký názor na život, hodnoty, zmysel ľudského snaženia sa, cieľ svojho bytia. Napríklad známe porekadlo predkov odporúča mužovi pre úspech v živote trojkombináciu v štýle „Postav dom, zasaď strom a sploď syna“. Čím správnejší myšlienkový prúd v hlave a čím zdravšie emocionálne rovnice a osvedčené životné vzorce človek využíva, tým kvalitnejší je jeho životný postoj i zdravie.
Zdravie človeka sa odvíja aj od toho, či sa príliš a často trápi alebo nie. Či dokáže odbremeniť hlavu a odťažiť dušu akýmkoľvek resetom. Vynikajú jednoduché pomôcky. Ľudia milujú jednoduché životné pomôcky – k uľahčeniu práce, k zvýšeniu spokojnosti, k nastoleniu šťastia, k dosiahnutiu radosti alebo získaniu bohatstva. Jednu pre vás máme.
Psychológia, emócie a hodnotový svet úzko spolu súvisia. Duševná kondícia človeka sa formuje efektívnejšie a psychika je silnejšia, ak máme jasno v hodnotách. Ak človek chce dokázať zvládať život aj v zložitom a stále viac zdravotne rizikovom stresujúcom prostredí, je nutné neustále podčiarkovať správnu hodnotovú abecedu.