Odporúča sa pri odtučňovacích kúrach, ochorení pečene a obličiek. Je výživná, posilňuje organizmus a pomáha pri liečbe chrípky a prechladnutia. Šťava z cvikle je zase veľmi prospešná pri menštruačných ťažkostiach.
Mliečny výrobok je potravina , ktorej zložky sú hlavne z mlieka alebo z mliečnych zložiek (mliečna bielkovina , mliečny tuk alebo mliečny cukor). Čo všetko sem zaraďujeme, z čoho tieto výrobky pozostávajú a ako vplývajú na naše zdravie?
Dnes už máme na trhu množstvo mliečnych výrobkov. Vybrať si môže naozaj každý. Ako je to však s ich zdravotnými benefitmi a odkedy sa môžu konzumovať? Poďte sa s nami na to pozrieť detailnejšie.
Kurkuma je korenie zo sušeného mletého kurkumovníku dlhého (Curcuma longa). Pochádza z južnej Ázie a jej najväčším producentom je India. Kurkuma je známa najmä pre svoje protizápalové účinky. No to nie je jediný dôvod, prečo ju zaradiť do jedálnička.
Korenie - prírodná pochutina, bez ktorej si nevieme predstaviť žiadnu národnú kuchyňu. Adžika je koreninová zmes, ktorej pôvod sa pripisuje na Kaukaz, kde sa používa ako pasta a horčica.
Ak nás práca baví, môže sa stať naším koníčkom. Nie je tomu inak ani v kuchyni. Entuziazmus, láska a kreativita sú základnou ingredienciou. Ibaže, aby bolo jedlo pripravené chutné a zdravo, musíme dbať aj na kvalitu potravín, na ich čerstvosť a na zachovanie chuti.
Je ťažké priznať, že najväčšie zbery jedla neprebiehajú na poliach a sadoch, ale v supermarketoch. Sme príliš leniví zháňať si skutočne kvalitné jedlo z viacerých miest, a tak sadneme do auta a ideme do obchodu, kde nájdeme takmer všetko na jednom mieste. Pravidelne sa nám v nákupných košíkoch objavuje aj ovocie a zelenina, ktoré nepochádzajú zo Slovenska a my nevieme, odkiaľ sa tieto produkty vzali.
Keď sa povie rakúska kuchyňa, veľa ľudí si ako prvé predstaví recepty s prívlastkom „viedenská (ký)...“ Tak ako všetky okolité kuchyne aj rakúska kuchyňa je ovplyvnená chuťou a receptami okolitých krajín.
Podľa štatistík užíva v súčastnosti asi tretina dospelých ľudí rozličné suplementy. Zatiaľ čo vitamíny a minerály užívajú často aj ľudia, ktorí nešportujú, tí čo sa pravidelne hýbu, siahajú okrem nich aj po rôznych prípravkoch na podporu rastu svalov, chudnutia, proteínoch, kolagénoch.
Poznáte dulu? Voňavé ovocie, ktoré je považované za symbol lásky a plodnosti. Pozor, surová nie je jedlá! Upravená však chutí výborne.
Toto šťavnaté ovocie, ktoré osloví gurmánov i kuchárov, je plné antioxidantov. Poznáme niekoľko odrôd stolového, muštového viniča i podnožového viniča. Poďme sa bližšie pozrieť na stolové odrody, ktoré sú určené na priamu konzumáciu
Soľ a jej vplyv na naše telo je predmetom výskumov celé desaťročia. Však skôr, ako prídete k nejakým záverom, je dôležité, aby ste jej rozumeli. Existuje totiž viac ako iba jeden druh - každý z nich je jedinečný, má odlišné zloženie a inak pôsobí na naše telo.
Táto bezlepková obilnina je u nás známa skôr pod názvom láskavec. Pochádza z Južnej Ameriky, kde ju ľudia poznajú už približne 8000 rokov nielen ako potravinu, ale aj ako liečivú rastlinu. Pre tamojších Indiánov slúžila ako "sväté zrno" a používali ju pri rituálnych obradoch.
Česka kuchyňa má dlhú históriu, ovplyvnenú keltským a slovanským pôvodom. Križovatkou Európy bola krajina ovplyvňovaná zo všetkých strán. Často nemeckou kuchyňou, najmä bavorskou, rakúskou, ale tiež maďarskou kuchyňou.
Učia sa o nich už žiaci na základnej škole. No napriek tomu mnohí ľudia v týchto pojmoch stále nemajú úplne jasno. Z tukov sa priberá, cukry sú sladké a bielkoviny jedia kulturisti. Celá veda okolo týchto troch základných makroživín je však trocha zložitejšia.
Podľa novej štúdie vás konzumácia pomaly sa uvoľňujúcich sacharidov a obmedzenie proteínu môže zbaviť zapáchajúcich plynov. Z najväčšej miery sú totiž zložené z rôznych plynov. Kyslík či dusík pochádzajú z prehltnutého vzduchu, vodík, metán a oxid uhličitý zasa z bakteriálnych procesov v hrubom čreve a karbohydrátov v našej strave.
Imunitný systém dokáže správne fungovať len vtedy, ak ho „správne kŕmite“. To, čo jete dnes, môže určiť, či budete alebo nebude zajtra chorí. Zabrániť chorobe, alebo sa rýchlejšie zotaviť, vám pomôže vo veľkej miere výber tých správnych potravín.
Veľa z týchto ľudí si prejde najprv menšími zmenami, napríklad sa zo „všežravcov“ stanú vegetariánmi, potom vegánmi, skúšajú rôzne pôsty. Nakoniec svoj jedálniček obmedzia len na príjem tekutín ako sú voda, čaj či káva. Ostatnú energiu vraj získavajú najmä zo slnka a zo vzduchu.
Pridali ste proteínový koktail do svojho jedálnička pred tréningom alebo po tréningu? Pravdepodobne si myslíte, že vášmu telu to prospieva. No všetko závisí od druhu proteínu. Ide skutočne o zdravý nápoj alebo len osladený koktejl s množstvom prísad?
O cestovinách sa hovorí všeličo. Niektorí tvrdia, že sa z nich priberá a nie sú až také zdravé, iní sú opačného názoru. Ako je to v skutočnosti a ktoré druhy cestovín sa dajú považovať za tie najzdravšie?