Zmrzlina - obľúbená osviežujúca pochúťka, ktorá patrí k letu. Z hľadiska súčasných slovenských predpisov sú zmrzliny to isté, čo mrazené krémy. Záleží iba na výrobcovi, ako svoje produkty označí.
Podľa historikov a archeológov je hrášok súčasťou stravy už približne 5000 rokov. Odvtedy sa stal veľmi obľúbenou strukovinou najmä vďaka svoje sladkastej chuti.
Dôležitou a cennou zeleninou pre každú kuchyňu je šalát siaty alebo šalát hlávkový (lactusa sativa). Ide o jednoročnú bylinu, ktorej konzumnou časťou sú listy s veľkým obsahom vitamínov a minerálov.
V súčasnosti poznáme viac ako 100 odrôd hrozna, pričom sa toto bobuľovité ovocia líši veľkosťou a farbami. Tie môžu byť nie len tmavomodré a zelené, ale aj biele, červené, čierne, žlté, oranžové či ružové. Pozrite sa, ako hrozno čo najlepšie využiť.
Dlhodobé popíjanie alkoholu nepoškodzuje len pečeň, ale spôsobuje i poškodenie ďalších orgánov ako sú mozog, srdce, obličky. Dokonca napomáha ku vzniku niektorých druhov rakoviny, napríklad pankreasu alebo čriev.
Jarná cibuľka je vlastne mladunká cibuľa zbieraná oveľa skôr než dozreje a dosiahne svoj zenit. Mladé cibuľové výhonky sú jedny z prvých poslov jari a tiež znamením, že nadišiel čas k jarnej vitamínovej očiste tela. Jarná cibuľka obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A a tiež spektrum minerálnych látok.
Chuť soli často znehodnotí prirodzenú chuť jedál. Skúste preto väčšmi používať korenie. Prílišné solenie totiž prináša do organizmu nadmerné množstvo sodíka, ktorý podľa lekárskych štúdií zvyšuje krvný tlak a riziko poškodenia mozgových ciev, čo vedie až k mŕtvici. Tiež má negatívny vplyv na srdcové tkanivo. Starnúce cievy strácajú schopnosť rozširovať sa a sodík túto situáciu ešte zhoršuje.
Ľudí, trpiacich laktózovou intoleranciou, je čoraz viac. Riešením môže byť konzumácia rastlinných mliek. Tie získavajú množstvo fanúšikov najmä u vegánov. Sú ľahšie stráviteľné, neobsahujú žiadny cholesterol, majú viac sacharidov a menej bielkovín ako kravské mlieko. Rastlinné mlieka sú zdrojom vitamínov a vlákniny.
Sója v posledných rokoch zažívala boom najmä medzi vegetariánmi a vegánmi. Tí sa snažili nahradiť ňou väčšinu živočíšnych produktov v dobrej viere, že sa stravujú zdravo. No bolo tomu naozaj vždy tak?
V súčasnosti žije väčšina ľudí v rýchlom, uponáhľanom, fyzicky a psychicky náročnom svete. Často si neuvedomujú, že ich telo nedostáva látky, ktoré potrebuje na prirodzené fungovanie. Posledné roky však prišlo k zmene povedomia a ľudia sa začali obracať k vyhľadávaniu výživových doplnkov a sledovaniu trendov zdravého životného štýlu.
História chia semienok siaha až k bájnym Aztékom. Pôvodom sú z Latinskej a Strednej Ameriky. Sú označované ako „jedlo aztéckych bežcov a bojovníkov" - stačila jedna hrsť semiačok pre dodanie energie na celý deň.
Ešte sme poriadne nestrávili dobroty z vianočného stola a už môžeme pomýšlať na Veľkú noc. Obdobie medzi týmito dvomi veľkými kresťanskými sviatkami sú fašiangy, trvajúce až do Popolcovej stredy. Spájame si ich s hodovaním, zábavou a dobrým jedlom.
Táto jednobunková riasa má priaznivé účinky na náš organizmus. Chlorela pomáha pri problémoch s krvným tlakom, chudokrvnosťou, imunitou, ale pomáha aj pri chudnutí.
Tréning bez cukru je ako auto bez benzínu. Hoci cukor nemá v poslednom období dobrú povesť, na druhej strane ho ľudský organizmus potrebuje pri športovej aktivite.
Škorica neslúži len na ochucovanie pokrmov, ale má aj veľmi pozitívne vlastnosti na celkové zdravie organizmu. Prvé zmienky o škoricovníku sú staré viac ako 4000 rokov a pochádzajú z Číny. Do sveta sa rozšírila až v 15. a 16. storočí, keď ju zo svojich ciest obchodníci privážali ako jednu zo vzácností Orientu.
Ovsené vločky obsahujú obrovské množstvo živín – fosfor, draslík, vápnik, železo, zinok a vitamíny v rozpustné vo vode. Hoci telu dodajú viac kalórií, patria medzi najzdravšie potraviny.
Tekvica pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a pestovali ju už pred 4500 rokmi. Táto plodina bola pre indiánov veľmi vzácna. Jedli nielen jej plody, ale aj listy tekvice a jadierka, ktoré majú diuretické účinky a sú považované za afrodiziakum.
Maliny boli známe už za čias neolitu, keď ich obľubovali aj naši predkovia. Skladajú sa z drobných guličiek, nazývaných kôstkovice. Môžu byť žlté, ružové až tmavo červené. Všeobecne platí, že čím sú maliny červenšie, tým viac antioxidantov obsahujú.
Vedeli ste, že mrkva chráni pred rakovinou i infarktom a navyše odďaľuje starnutie? A to zďaleka nie je všetko. Táto zelenina plná betakaroténu, ktorá sa väčšine z nás spája najmä s detstvom má ešte omnoho viac blahodarných účinkov.
Prvé plody v strapcoch dozrievajú už v čase letného slnovratu. Najrozšírenejšie sú červené, biele a čierne ríbezle. Mnohým sa ríbezle zdajú prikyslé, preto ich veľmi často miešajú s inými, sladšími druhmi ovocia, najčastejšie s jahodami a malinami. Ríbezle, samé alebo zmiešané s iným ovocím, môžeme použiť aj na koláč, prípadne z nich uvariť kompót.