Ak nás zmohla chrípka, nachladnutie spravidla nemáme chuť na nič, ani na jedlo. Chrípka, nachladnutie, kašeľ môžu prísť v každom ročnom období. Určite to poznáte, zle sa nám dýcha a bolí nás celé telo, jednoducho nás bolí "celý človek“. V tejto situácii je dôležité prijímať výživnú stravu a dostatok tekutín. Iba tak získame potrebné vitamíny, minerálne látky a samozrejme telo dostatočne zavodňovať.
Zle fungujúce trávenie sa prejavuje nafúknutým bruchom, bolesťami brucha, pocity ťažkosti po jedle, pálením záhy a vôbec akýmikoľvek nepríjemnými pocitmi, ktoré vás ešte dlho po jedle brzdia pri bežných činnostiach (alebo ich aspoň znepríjemňujú). Zlepšite si trávenie s pomocou 3 jednoduchých aktivít.
Pri zostavovaní jedálnička dbáme nielen na to, ako nám čo chutí a aké vitamíny či minerály potrebujeme. Často sa rozhodujeme aj podľa toho, koľko energie, tukov či cukrov nám jednotlivé zložky stravy dodajú. Jeden z minerálov, ktorý naše telo pre správne fungovanie potrebuje, je vápnik. Jeho najväčším zdrojom je mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú však rovnako bohaté aj na kalórie.
Rastlinná výzva Jem pre Zem prevedie Slovákov a Slovenky svetom rastlinného stravovania a ukáže im, ako môžu svojim jedálničkom pomôcť bojovať s klimatickou krízou. Potvrdzujú to aj závery najnovšej správy klimatického panelu IPCC, zdôrazňujúce rolu rastlinného stravovania v zastavení klimatických zmien.
Kukurica je prastará kultúrna plodina, pôvodom z Ameriky. Už od nepamäti ju nazývajú kráľovnou polí, nielen z dôvodu jej veľkoplošného zastúpenia na našom území, ale aj pre jej širokého uplatnenia ako krmoviny, potraviny a cennej suroviny pre priemyselné využitie.
Či už sa chystáte na turistiku alebo na výlet do susedného mesta, nie vždy máte čas, chuť, alebo príležitosť stravovať sa v reštauráciách. Mnohí si radi zbalia nejaký ten chlebík či sladkosť pre čas núdze do batohu. Zobrať si niečo zdravé pod zub je vždy lepšia možnosť, ako sa zastaviť vo fastfoode, alebo dokonca hladovať. Čo odporúča na cesty výživová poradkyňa?
Keď idete ochutnať jahody, marhule či limetky, viete presne, čo za chuť očakávať. No čo so zvláštne vyzerajúcim vzácnym ovocím, ktoré sa ešte k tomu aj smiešne volá? Stojí za to rozšíriť si obzory a ochutnať delikátne ovocné špeciality z blízkej aj ďalekej exotiky.
Grilovanie k letu už neodmysliteľne patrí. Poradíme vám, ako grilovať zdravšie, aby ste si nielen pochutili, ale cítili sa dobre a navyše neohrozili vašu snahu schudnúť alebo si štíhlu postavu udržať.
Ak chceme mať kosti pevné a zdravé, nemôžeme sa spoliehať len na dobrú genetiku. Mali by sme čo najskôr myslieť na dve veci: správna strava, pitný režim a aktívny životný štýl. To znamená dostatočné množstvo vápnika vo forme, ktorú telo ľahko prijme a obmedziť dôvody, spôsobujúce jeho úbytok z kostí.
Nie sú pochúťky ako pochúťky. O tom, že niektoré treba jesť so zavretými očami a zapchatým nosom, prípadne blízko toalety, vás presvedčí nasledujúci článok.
Každý milovník kávy odprisahá, že jej popíjanie je rituál, bez ktorého by deň nebol plnohodnotným. Kým je však primerané množstvo kávy dobrým sluhom, pri zvýšenom množstve sa stáva zlým pánom. A čo robiť, keď kofeín vôbec nemôžeme?
Otázka zrejme vyvolá vlnu viac, či menej „odborných“ názorov. Pokiaľ ide o vegetariánske stravovanie, nejde o nič nové. Najstaršie zmienky pochádzajú zo starovekej Indie a Grécka. Spájali sa s nenásilným konaním voči zvieratám.
Jahoda (Fragaria) patrí do čeľade ružovitých a vďaka svojmu zloženiu sa zaraďuje medzi top 10 ovocia a zeleniny. Prvé dôkazy o výskyte jahôd pochádzajú z Talianska z roku 234 p.n.l., ale vtedy neboli konzumované vo veľkom, pretože boli malé, tuhé alebo im chýbala chuť.
Vo vodných hlbinách i na pobrežiach sa ukrýva mnoho živých pokladov. Morské plody a živočíchy vám poskytnú množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré s vaším telom spravia zázraky. Pozrite sa, prečo sa oplatí mať ich aspoň raz za čas v jedálničku.
Nebolo to tak dávno, keď sme na pultoch našich obchodov dostali kúpiť maximálne tak klasické strapcové paradajky. Cherry paradajky boli, najmä kvôli cene, pre väčšinu z nás nedostupné. Postupne sa však začali presadzovať a rastúci trend si zachovávajú aj dnes.
Letnú grilovačku milujeme. S radosťou ju pripravujeme pre rodinu či priateľov každý rok a často hľadáme novinky, ktorými by sme osviežili gril menu. Aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac – najväčší úspech má tradičná voňavá, šťavnatá, chrumkavá grilovačka plná lákavých chutí.
Superpotraviny sú aktuálne modernou témou. Aká je pravda o nich? Sú to predovšetkým exotické plodiny alebo ich nájdeme aj u nás doma? Máme pre vás 7 tipov na známe i menej známe superpotraviny, ktoré by nemali chýbať v žiadnom jedálničku.
Karob alebo “svätojánsky chlieb“ je tmavohnedé ovocie stromu Ceratonia siliqua, pochádzajúce z Blízkeho východu. Jeho plody sa melú na prášok podobný kakau. Tento obľúbený prášok Indiánov mnohí z nás nepoznajú, v čom sú jeho najväčšie výhody?
Tieto liečivé bobuľky majú korene v starovekej Číne. Charakteristické sú svojou sladko-kyslou chuťou a často sa s nimi stretnete aj v sušenej forme. Pozrite sa, ako toto ovocie konzumovať a kedy ho najviac oceníte.
Patrí medzi mliečne výrobky a vyrába sa z koncentrovanej smotany. Klasické maslo obsahuje 80 percent mliečneho tuku, vody maximálne do 16 percent, zvyšok tvoria bielkoviny a laktóza.