Argánový olej je čoraz viac populárny nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku. Niet divu, keďže obsahuje vysoké množstvo vitamínov, nenasýtených mastných kyselín a má zázračné antioxidačné vlastnosti. Má oveľa väčšiu hodnotu ako najkvalitnejší olivový olej.
Je známy aj pod ľudovými názvami myší chvost, stolistník, mačací chvost či husí jazýček. Ide o trvalú bylinku s plazivým podzemkom, ktorá dorastá do výšky asi 80 - 100 cm. Má podlhovasté prízemné listy a stonku ukončenú drobnými špinavobielymi obojpohlavnými kvetmi, ktoré majú po obvode piestikovité lupienky bielej, niekedy ružovej alebo červenej farby.
Bylinku poznáme aj pod ľudovým názvom kozlík, valeriánok, baldrián, či mačacia zelina. Ide o trvácu bylinku s krátkym plazivým a zapáchajúcim podzemkom, s vysokou stonkou a kopijovitými listami, ktorá dorastá do výšky 50 až 150 cm. Kvety sú voňavé, sfarbené do ružova.
Pri úľave od bolesti kĺbov vám môžu byť nápomocné rôzne vitamíny, minerály, bylinky, ovocie či zelenina, ktoré sú ľahko dostupné a vy sa nemusíte neustále spoliehať len na lieky proti bolesti.
Človek je už raz taký, od nepamäti sa viac, či menej obracia k prírode a očakáva pomoc najmä vtedy, keď má pocit, že zdravie stráca. Príroda je mocná čarodejka.
Praslička roľná je považovaná za zázračnú bylinku, i keď ju ešte veľa ľudí považuje za burinu. Poznáme ju aj pod ľudovým názvom praslica, praslička polnia, či vechťová tráva.
Agát biely je strom, z ktorého sa zbierajú iba biele kvety, všetky jeho ostatné časti sú jedovaté. Ako možno využiť agát pre naše zdravie?
Bylinka skorocel rastie na lúkach a poliach a svojimi výživnými látkami pozitívne vplýva na ľudský organizmus. Využíva sa vo forme sirupov, kvapiek a čajov, ale jej rozdrvené listy slúžia aj na vyliečenie rán.
Hluchavka biela je nezvyčajnou bylinkou, ktorú si môžete pestovať aj v záhrade pod stromami. Okrem bielych, medovo zafarbených kvetov zbierame aj kvitnúcu vňať. Aké pozitívne účinky má?
Teplejšie a slnečnejšie letné počasie prináša so sebou aj nástrahy v podobe komárov, ôs či včiel. A tak sa pri pobyte v prírode môže stať, že sa vrátite domov s neželaným štípancom. Pozrite sa, ako si ho jednoducho ošetriť.
Pľúcnik lekársky je, aj podľa svojho názvu, vhodný pre pľúca a dýchacie cesty. Nielen, že zmierňuje dráždenie pri kašli, podporuje i trávenie, vylučovanie a pozitívne pôsobí aj na zdravie pokožky.
K opuchom nôh môže dôjsť z rôznych príčin: teplo, problémy s cievami, zlyhanie obličiek, tehotenstvo, srdcová nedostatočnosť či hormonálne poruchy. Okrem toho, že sa poradíte s lekárom, aby vám odporučil vhodnú liečbu, môžete vyskúšať aj odvar z petržlenu.
Máte radi bylinky? Kto by nemal, okrem toho, že obsahujú cenné vitamíny a minerálne látky, dokážu ozdobiť takmer každé jedlo. Čo tak skúsiť si bylinky vypestovať sami? Stavte napríklad na žeruchu, pažítku, bazalku, mätu, medovku či rozmarín.
Bolesť zubov patrí medzi tie najneznesiteľnejšie a občas, kým sa dostanete k zubárovi, musíte ešte pár dní nejako vydržať. Našťastie, bolesť zubov dokážu zmierniť aj tieto jednoduché domáce tipy.
Dnes už nájdete v obchodoch mnoho rozličných typov kokosového oleja, a preto nie je jednoduché vybrať si ten správny. Ako postupovať a podľa čoho sa rozhodovať?
Trápia vás problémy s kĺbami? Spôsobuje ich nesprávne ukladanie soli kyseliny močovej v tele. Vyskytuje sa to napríklad pri chrípke, angíne, dne, zlom metabolizme, nesprávnej strave, reumatických infekciách a nepohodlnom oblečení. Pomôcť si môžete i prírodnou lekárňou.
Trápia vás bolesti kĺbov, opuchy či zápaly? K nim sa často pridružia aj bolesti hlavy, únava, horúčky či strata chuti do jedla. V takýchto prípadoch vám pomôžu uľaviť aj tieto štyri bylinky. Fungujú tak, že podporujú prirodzené čistiace funkcie obličiek, hrubého čreva a zvyšujú krvný obeh.
Kedysi sa na liečbu akýchkoľvek neduhov používali len bylinky. Dokážu napríklad znížiť vysokú hladinu cukru a cholesterolu a ničia rakovinotvorné bunky. Tu je 10 ingrediencií, ktoré by mali patriť do vašej domácej lekárničky.
V zimných mesiacoch niet lepšieho nápoja na zahriatie ako je čaj. Ale pozor, veľmi dôležitý je výber správnych ingrediencií. Viete, ktoré majú špeciálne zahrievacie a prekrvovacie účinky?
Chceli by ste vyskúšať aj netradičnejšie druhy čajov? Či už tie exotickejšie alebo nezvyklé kombinácie ingrediencií? Inšpirujte sa nasledujúcim výberom.