Alchemilka pasienková (Alchemilla vulgaris) je bylinka vhodná najmä pre ženu (od puberty až po menopauzu). Známa je aj pod menom divý muškát, husia nôžka, kontryhel, rosnička, suknička, či ženský plášť. Má dlaňovito laločnaté listy, pevnú malú stonku a drobné žltozelené kvety.
Počuli ste už o čaji Lapacho? Pochádza z Južnej Ameriky a pripravuje sa z vnútornej kôry juhoamerického dubu. Okrem iného prečisťuje cievy, znižuje krvný tlak či pôsobí ako prevencia proti kŕčovým žilám. A je aj dobrým pomocníkom pri chudnutí.
Bazový krík sa dá prehliadnuť len veľmi ťažko. Keď kvitne bledožltými kvetmi, vonia na niekoľko metrov. Následne kvety vystriedajú čierne bobule vyrastajúce v strapcoch. Na čo všetko bazu využijete a kde ju nazbierať?
Repík je liečivá rastlina so žltými kvetmi a chlpatou byľkou vysoká 50 – 100 cm. Poznávacím znamením je jablková vôňa. Jej protizápalové účinky poznali už starí Egypťania. Čaje a odvary z repíka sú dobré na i hrdlo, hlasivky či na tráviace ťažkosti.
Patríte i vy medzi tých, čo v jarných mesiacoch zberajú liečivé bylinky? Tak potom určite poznáte prvosienku. Táto žltokvetá rastlina je dobrá do čaju alebo sirupu a účinná je aj na kašeľ, nervový systém či zápaly.
Čierna baza je mimoriande zdravá, treba si však dávať pozor na to, ako ju konzumujeme. Surové bobule sú totiž mierne jedovaté kvôli obsahu sambunigrínu. Medzi jej účinné látky patrí astragalín, kyselina chlorogénna a jej deriváty, flavonoidy, organické kyseliny, antokyaníny (tie sú hlavným farbivom zrelých plodov).
Čakanka nie je len obyčajným modrým kvietkom rastúcim popri cestách. Je to liečivá bylinka plná vitamínov, betakaroténu, luteínu a minerálnych látok. Ak vám lekár zakázal piť kofeínovú kávu, skúste cigóriu, výbornú kávu z čakanky.
Pŕhľava dvojdomá je výborná bylinka podporujúca zdravie. Ktosi raz povedal, že keby ľudia vedeli doceniť liečivé účinky pŕhľavy, tak by ju pestovali. Našťastie, rastie sama, len ju treba vyhľadať, natrhať, prípadne usušiť do zásoby.
Podbeľ liečivý má významné miesto medzi prvými jarnými liečivými bylinkami. Rastie na vlhkých, hlinitých stráňach a pri brehoch potokov. Vyberme sa do prírody a nazbierajme si ho do zásoby.
Už veľmi skoro na jar, v hlbokých lesoch pod stromami, sa objavia a rozvoniavajú listy cesnaku medvedieho. Táto liečivá bylinka musí vyrásť a rozkvitnúť skôr, ako ju zatienia stromy. Keď odkvitne, neostane po nej ani stopa a prihlási sa opäť až na ďalšiu jar...
Kokosový olej je neuveriteľne univerzálna látka, ktorá telu môže pomôcť predovšetkým zvonku. Zachráni zničené vlasy, pomôže problémovej pokožke i pri hojení rán a má antibakteriálne a upokojujúce účinky.
Už jedna oranžová bobuľka zásobí naše telo dennou dávkou vitamínu C. Okrem plodov z neho využijeme aj konáriky, kôru, lístky či dokonca aj korene. Ani kúsok teda nevyjde nazmar.
Táto chutná a mimoriadne voňavá korenina nám pomáha v boji proti rakovine a cukrovke, skrášľuje pleť, lieči dušu a má silné protiinfekčné účinky. Aj napriek tomu to s ňou však netreba preháňať, môže byť totiž toxická.
Už od nepamäti sa ľudia liečili bylinkami, z ktorých si pripravovali chutné čaje pomáhajúce s takmer každým zdravotným problémom. Dôležité však je naštudovať si účinky jednotlivých byliniek, aby sme si nimi namiesto pomoci neuškodili.
Na prvý pohľad bodliak, o ktorom by ste zaručene nepovedali, že ide o nesmierne zdravú bylinu. Kľúčovou látkou pre zdravie je Silymarín. Ak teda potrebujete prečistiť a regenerovať pečeň, Pestrec mariánsky je na vaše ťažkosti ideálnym riešením.
Obľúbená je pre jedinečnú chuť, ktorú dodáva takmer každému jedlu, a okrem toho má aj významné liečivé účinky. Hoci si pri jej čistení a krájaní často poplačeme, stojí to za to, pretože obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok.
Zázvor alebo ďumbier? Nie, nejde o jazykové okienko. Pobavila ma však diskusia na tému „zázvor verzus ďumbier“. Niektorí diskutujúci, zašli tak ďaleko, že navrhli premenovať náš najvyšší vrch v Nízkych Tatrách Ďumbier na Zázvor, či propagovať výstup na Zázvor. Bizarnú diskusiu podnietila požiadavka v súvislosti s korením používať názov - zázvor.
Žijeme rýchlo, stravujeme sa čoraz horšie, stres máme na dennom poriadku. Všetky tieto faktory zhoršujú nielen naše zdravie, ale aj sexuálny život.
Matcha je 100% zelený čaj, ktorý má výnimočné nutričné hodnoty a neobyčajné množstvo antioxidantov. Ich obsah je až 137 krát väčší ako má bežný zelený čaj. Pomáha pri zvládaní stresu a vďaka svojej práškovej forme sa môže mnohostranne využiť v gastronómii.
Ide o 100% zelený čaj, ktorý má výnimočné nutričné hodnoty. Obsahuje 137-krát väčšie množstvo antioxidantov ako bežný zelený čaj. Pomáha pri redukcii váhy a vďaka svojej práškovej forme sa môže mnohostranne využiť v gastronómii.