Pokročilá jeseň so sebou prináša i chladnejšie počasie, na ktoré sa imunitný systém mnohých ľudí nevie rýchlo pripraviť a tak ľahko ochorejú. Nenechajte chorobu opäť vyhrať a posilňujte si imunitu s rakytníkom...
Práve v tomto období potrebujeme zvýšenú dávku vitamínu C, aby sme posilnili svoju imunitu na nadchádzajúce chladnejšie dni. Okrem citrusových plodov, ríbezlí a šípok, máme k dispozícii aj rakytník. Mnohí na tieto plody zabúdajú, hoci rastú na mnohých miestach Slovenska a vypestovať si ich môžete aj doma.
Patrí medzi jednoročné byliny, má rozvetvenú stonku, na ktorej striedavo vyrastajú listy vajcovitého tvaru. Stonka je ukončená modrým ružicovým kvetom. Vňať a kvety sú chlpaté a pichajú na čo treba pri zbere pamätať. Borák lekársky sa nachádza vo voľnej prírode, ale môžeme si ho aj dopestovať. Darí sa mu v hlinito-piesočnatej až vápenatej pôde. Poznáme ho aj pod ľudovým názvom burák, oharková zelina, či radosť srdca.
Počuli ste už o slamihe piesočnej a o jej priaznivých účinkoch na trávenie? Čaj z nej pomôže najmä pri vírusových a chronických zápaloch pečene, dolných močových ciest a kŕčoch. Vhodný je aj ako prevencia pred týmito problémami.
U nás sa často nazýva aj rudbeckia. Pestuje sa najmä na záhradkách, má drsné vajcovité listy a tmavofialové až hnedé kvety. Zberajú sa koreň, listy i kvety. Pomáha pri chrípke, infekciách, ale i kožných problémoch. Môžete si z nej pripraviť čaj, ale i masť, extrakt či tinktúru.
Káva je jedným z najpopulárnejších stimulantov a najviac konzumovaných nápojov. Iba voda a čaj majú vyššiu celkovú spotrebu. Zelená káva je vyrobená z nepražených kávových bôbov. Práve pražením sa v zrnkách kávy zničí niekoľko aktívnych zložiek, ktoré majú na zdravie blahodarný účinok.
Bylinky mnohí vnímajú jednoducho ako zelené voňavé rastliny, ktorými si ochucujú jedlá. Dokážu toho však omnoho viac, ako by ste čakali. Často totiž vo vysokej koncentrácii obsahujú látky užitočné pre vaše zdravie.
Časté užívanie analgetík – antireumatík nie je úplne bez rizika. U ľudí s vysokým krvným tlakom môžu negatívne ovplyvňovať liečbu, nezriedka spôsobia aj poškodenie obličiek či krvácanie do tráviaceho traktu, najmä pri nadmernom užívaní. Pozreli sme sa preto po zdravších a bezpečnejších variantách, ktoré nájdeme v prírode.
Kotvičník zemný je extrémne účinnou liečivou rastlinou so silným vplyvom na testosterón a na všetko, čo s týmto hormónom súvisí. Taktiež je populárna aj medzi športovcami, keďže dokáže zvyšovať vytrvalosť a je anabolická. Štúdie tiež ukazujú, že táto rastlinka môže pozitívne ovplyvniť náladu, sexuálne zdravie a mnoho ďalšieho.
Tento pichľavý ker s oválnymi červenými plodmi nájdeme najčastejšie na okraji lesov alebo ciest. Najradšej ich zbierame do čaju, ktorý najmä v chladnejších mesiacoch poslúži nášmu zdraviu. No okrem toho sa dá z nich urobiť i sirup alebo džem.
Kostihoj lekársky je rozšírenou a medzi ľuďmi obľúbenou liečivou bylinkou, ktorej hojivé a regeneračné účinky sa využívajú už od nepamäti. Ako si pripraviť a spracovať túto bylinu?
Hloh obyčajný, známy aj pod názvom lôh, je listnatý ker, ktorý dorastá do výšky až 2,5-5 m. Nájdeme ho v húštinách na okraji lesov. Kríky sú na jar obsypané bielym kvetom, kvitne od mája do polovice júna. Plodom sú červené malvice, obsahujúce drobné tvrdé kôstky.
Poznáme ho aj pod ľudovým názvom bedrovník obecný, babník, bedernica, bederníček, bedrník, lomikameň, či sladká zelina. Rastie na suchších pastvinách a lúkach. Darí sa mu vo vápenitej pôde na skalnatých svetlých a suchých svahoch, dorastá do výšky 20 – 80 cm.
Aloe vera je populárnou liečivou rastlinou s mnohými zdravotnými výhodami, ktorá sa používa už niekoľko rokov. Známa je pre liečbu poranení kože, ako sú popáleniny a vredy, no má aj veľa iných vlastností.
Túto jednoročnú liečivú bylinku s príjemnou a charakteristickou vôňou poznáme pod názvom harmanček či kamilka. Dorastá do výšky 15-20 cm. Stonka je priama, vetvená a málo olistená. Kvety sú zlatožlté s dutým kvetným lôžkom.
Bedrovník anízový využijeme rovnako pre potreby kuchyne i pre medicínu. Poznáme ho tiež pod ľudovým názvom aníz voňavý. Pestuje sa na poliach i v záhradách. Vhodné miesto je na suchom slnečnom mieste, v skalke, prípadne v kvetináčoch.
Najčastejšie ho používame do polievky, ale pre jeho močopudné účinky je dobrý aj do čaju. Využíva sa i v ľudovom liečiteľstve pri kožných problémoch či angíne. A čo sa týka spracovania v kuchyni, aj z petržlena sa dajú pripraviť zdravé pochúťky.
Olej sa získava zo semien ricinovníka, má žltú farbu a nemá takmer žiadnu vôňu. Okrem toho, že podporuje rast mihalníc či obočia, hydratuje aj pokožku a vlasy, ale pomôže i pri bolestiach. Netreba ho však používať denne, menej je niekedy viac.
Tento ker sa inak nazýva aj jarabina čierna a jeho plody majú liečivú schopnosť. Obsahujú veľa vitamínov, regulujú krvný tlak a spomaľujú starnutie. A môžete si ho jednoducho vypestovať doma na záhrade.
Túto liečivú bylinku poznáme aj pod názvom mesiačik, kalendula či nahátka liečivá. Rastie v záhradách, kde sa pestuje ako letnička, ale nájdeme ju aj vo voľnej prírode. Má bohato vetvenú byľ a podlhovasté listy. Kvety majú žltú alebo oranžovú farbu.