Bylinka s netradičným názvovom patrí medzi tie menej známe (aspoň sa o nich menej hovorí) Má však neuveriteľne silné účinky, nie nadarmo sa jej hovorí „devätsil“.
Vyznať sa v bylinkách a dochucovadlách je hotové umenie. Aj keď všetci ľudia všetko vedia, spravidla si každý vyberá a hľadá informácie „podľa seba“, čo jeho organizmus najviac potrebuje. Tak je tomu i s nenápadnou, ale zdraviu prospešnou pažítkou. Nemusíme mať záhradu, postačí aj kvetináč. Mini záhradku ocení každý kuchár, navyše, má ju vždy poruke.
Možno ste sa stretli názorom, že „čo je čisté je aj hygienické“. Omyl! Čisté je to, čo vidíme na prvý pohľad, ako čisté - zbavené nečistoty. Naopak hygienické je to, čo je zbavené aj neviditeľnej špiny, baktérii, mikróbov či vírusov.
Ak nás zmohla chrípka, nachladnutie spravidla nemáme chuť na nič, ani na jedlo. Chrípka, nachladnutie, kašeľ môžu prísť v každom ročnom období. Určite to poznáte, zle sa nám dýcha a bolí nás celé telo, jednoducho nás bolí "celý človek“. V tejto situácii je dôležité prijímať výživnú stravu a dostatok tekutín. Iba tak získame potrebné vitamíny, minerálne látky a samozrejme telo dostatočne zavodňovať.
Určite to poznáte, cítime únavu po náročnom dni, rozbolí nás hlava, objaví sa nádcha, po diétnej chybe sa pridajú zažívacie problémy... Na jednoduché krátkodobé zdravotné problémy, nám často a účinne pomôžu vhodné bylinky. V žiadnom prípade nechcem podceňovať závažné ochorenia, ktoré vyžadujú zásah lekára a predpísanú medikamentóznu liečbu. Ibaže, ak sa dá, treba si pomôcť. Pomáhajúcou liečivou bylinkou je aj púpava lekárska (lat. Taraxacum officinale) alebo ako ju bežne nazývame pampeliška.
Záleží od uhla pohľadu. Názory sa rôznia. Veľký význam sa zemiakom pripisoval na začiatku 19.storočia. Ochránili Európu od opakujúcich sa hladomorov a od choroby zvanej skorbut. Veľa ľudí považuje zemiaky za nezdravé. Iste sa pod túto informáciu podpísalo rýchle občerstvenie. Ibaže, ako vo všetkom, aj zemiaky treba dávkovať s mierou, potom môžu určite spestriť a obohatiť našu stravu.
Diéty, rady, finty... je ich nepočetné množstvo. Všetky proklamujú, že zaručene schudnete! Keby to bolo také ľahké, nebolo by toľko ľudí s nadváhou. Iste poznáte výhovorku: “Ja priberiem aj z vody.“ Tí čo sa trápia diétami, dostanú sa do začarovaného kruhu jojo efektu - kilá idú hore a dolu a opäť hore. Výsledok? Frustrácia z diét a ešte vyššia hmotnosť.
Ktorý bylinkový čaj je najlepší? Určite má každý svoj obľúbený a každý má i vlastný názor na to, ako si pripraviť najlepšiu šálku čaju. Veď sa aj hovorí, že sto ľudí - sto chutí. Nech je to akokoľvek, čaj zlepšuje našu náladu a kognitívne schopnosti.
Dnes čoraz viac hľadáme pomoc v prírode. Príroda je mocná čarodejka. Hoci je dnes k dispozícii nesmierne veľa liekov, ktoré s určitosťou pomáhajú, sú situácie kedy nemusíme siahnuť hneď po čistej chémii. Príroda – božia lekáreň je nám k dispozícii. Rovnako účinné sú aj domáce „lieky“, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Jedným z nich je aj kombucha.
Kombucha posilňuje imunitu, prečisťuje organizmus, znižuje cholesterol, regeneruje nervový systém. Počuli ste už o účinkoch kombuchy, ale nevyskúšali ste ju? Nápoj si môžeme kúpiť alebo pripraviť doma. Ja som volila druhú alternatívu a tento zdravý nápoj som si urobila doma. Ak máte chuť a čas, môžeme to skúsiť spolu.
Utrpenie sa dotýka všetkých mladých i tých skôr narodených. Ťaživé ticho neveští nič dobre. Úprimná otázka môže pomôcť, dokonca zachrániť život. Smutná téma? Súhlasím, ibaže ak zatvoríme oči, nič sa nezmení, práve naopak. Otvorme oči, lebo jeseň býva zradná. Slniečko sa skryje za tmavé ťažké oblaky, život prináša mnohé úskalia.
Nechcem preberať myšlienky niekoho iného, ale kdesi som čítala a uložila si do pamäti myšlienku: „ Kto sa málo hýbe, zhrdzavie a kto sa nehýbe vôbec, zhrdzavie rýchlejšie...“ To pravidlo platí pre všetkých, ale pre seniorov snáď o trochu viac.
Hovorí sa: „Kým bryndzu neochutnáte neviete, o čo prichádzate, keď ju ochutnáte už jej neodoláte.“ Týka sa to rovnako domácich, ale aj turistov zo zahraničia. Dnes, nie len na salašoch, ale dokonca aj v niektorých hoteloch reagujú na záujem zahraničných turistov a ponúkajú tradičné slovenské jedla z bryndze, najmä halušky.
Recept kopíruje zvyky z okolia Detvy, takto demikát varil aj môj dedko. Prečo práve z Detvy? A prečo nie! Veď prvá bryndziareň na Slovensku bola založená Jánom Vagačom v roku 1787 práve v Detve.
Bryndzové pagáčiky boli odjakživa srdcovou záležitosťou starých mám. Také nekúpite! Inšpirujte sa a vyčarujte si vôňu a chuť kuchyne starej mamy.
Nátierky nie sú vôbec náročné na čas, a pri troche snahy dokážeme vyčarovať zdravé raňajky, desiatu, či rýchle občerstvenie pre návštevy. Klasickou nátierkou je nátierka bryndzová známa tiež ako šmirkas. Pôvod slova pochádza z nemeckého slova Schmirkäse, čo v preklade znamená roztierateľný syr.
Tvaroh biela pochúťka plná bielkovín, výborný v každej podobe. Ide o nezrejúci syr získaný kyslým zrážaním z kravského, prípadne z kozieho mlieka. Tvaroch je zdravý. Najvýznamnejšie zastúpenie má pre naše zdravie vápnik. Z vitamínov sú zastúpené vitamíny A, E a vitamíny skupiny B. Rovnako i droždie obsahuje vitamíny skupiny B. Tvaroch a droždie = výborná nátierka.
Pomazánka, hovorovo vraj nátierka. Neviem, neviem, ja som to vedela tak, že slovensky je správne nátierka (natiera sa), pomazánka je česky. Z hľadiska nášho receptu nie je dôležitý názov, dôležitejšie je, aké použijeme suroviny. Slovákom vraj najviac chutia bryndzové, oškvarkové a vajíčkové nátierky. Nátierka by mala byť chutná a zdravá. Ja ponúkam recept trochu netradičný, vhodný do práce i pre nečakanú návštevu.
Sladké pečivo nám pomôže pripraviť a ozdobiť misy vianočný stôl. Mnohí to možno máme tak, že bez drobného sladkého pečiva si Vianoce nevieme predstaviť. Vlastná výroba určite poteší. Aj v minulosti, keď som mala oveľa menej času, pečenie bolo mojim osobným vkladom k vytvoreniu vianočnej atmosféry.
Nič nepatrí k vianočnému obdobiu viac, ako medovníky a perníky. Voňavé dobroty, ktoré každá gazdinka pečie s predstihom, aby boli na sviatky úplne dokonalé. Mäkučké, voňavé, prehrejú naše domovy.