Hitom tejto sezóny je jednoznačne tekvica. Pripravujeme ju na rôzne spôsoby od šalátov, pomazánok, polievok až po dezerty. Rozhodli sme sa preto podeliť s vami o náš osvedčený domáci recept na Hokkaido polievočku ako od maminky. Určite ste netušili koľko vitamínov v nej nájdete.
Tekvice neodmysliteľne patria k jeseni. Ešte stále veľa ľudí nepovažuje tekvicu za vhodnú surovinu. Opak je pravdou - tekvica je dar prírody. Dajú sa z nej pripraviť chutné jedla, ktoré uspokoja chuťové bunky a výrazne podporia naše zdravie. Pripravte si s nami tekvicovú polievku!
Tekvice neodmysliteľne patria k jeseni. Ešte stále veľa ľudí nepovažuje tekvicu za vhodnú surovinu. Opak je pravdou - tekvica je dar prírody. Dajú sa z nej pripraviť chutné jedla, ktoré uspokoja chuťové bunky a výrazne podporia naše zdravie. Pripravte si s nami tekvicové placky!
Tekvice neodmysliteľne patria k jeseni. Ešte stále veľa ľudí nepovažuje tekvicu za vhodnú surovinu. Opak je pravdou - tekvica je dar prírody. Dajú sa z nej pripraviť chutné jedla, ktoré uspokoja chuťové bunky a výrazne podporia naše zdravie. Tekvicu možno pripraviť aj na sladko - spravte si s nami dvojfarebnú bábovku.
Tekvica neodmysliteľne patria k jeseni. Ešte stále veľa ľudí nepovažuje tekvicu za vhodnú surovinu. Opak je pravdou - tekvica je dar prírody. Dajú sa z nej pripraviť chutné jedla, ktoré uspokoja chuťové bunky a výrazne podporia naše zdravie. Jeden z najjednoduchších a veľmi chutných receptov je pečená tekvica. Vyskúšajte a presvedčte sa sami!
Nestihli ste nakúpiť? Niekedy si dokážeme pripraviť chutné jedlo aj z toho, „čo dom dal“. Stačí trochu fantázie a máme chutné občerstvenie. Základ je málo cesta, v tomto prípade pečiva a veľa zeleniny.
Parmezán je ľahko stráviteľný syr, ktorý obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín A a minerálne látky, ako vápnik, fosfor a zinok. Je zdravý, vyhľadávaný najmä diabetikmi. Tiež podporuje hojenie rán a ovplyvňuje rast a kvalitu vlasov. Ak dnes vyberáte syr siahnite po parmezáne.
Každému podľa chuti! Ibaže špenát nemusí chutiť každému, najmä nie generácii, ktorej sa spája so školskou jedálňou. Omylom, matematickou chybou bol špenát považovaný za úžasný zdroj železa (pri analýze obsahu železa bola zle zapísaná desatinná čiarka). Nemusíme však smútiť, špenát je i tak výbornou a najmä výživnou potravinou.
Jablko - naše najčastejšie konzumované ovocie, ktoré prirodzene patrí do našich zemepisných podmienok. Niekým velebené a iným zatracované. Napriek rôznym názorom je jablko výživový poklad. Nie je síce vitamínovou bombou, ale zdraviu je určite prospešné.
Strukoviny obsahujú veľa bielkovín, preto môžeme nimi nahradiť mäso - živočíšne bielkoviny, najmä v diétnom stravovaní. Medzi naše najčastejšie strukoviny patrí fazuľa, šošovica, hrach, sója a menej preferovaný cícer a bôb, ktorý je však rovnako zdraviu prospešný.
Losos patrí medzi najchutnejšie a najkvalitnejšie rybie mäso. V ponuke je najčastejšie mrazený alebo chladený. Vybrané predajne ponúkajú aj čerstvé ryby, rozhodnutie je na každom z nás. Odborníci na výživu odporúčajú zaradiť rybu do jedálneho lístka až 3x týždenne. Svojim zložením okrem srdcovo cievneho systému podporuje aj funkciu mozgu a napomáha kreatívnemu mysleniu.
Pór je podobný cibuli a cesnaku, bez ktorých si chutnú prípravu jedla ťažko predstaviť. Pór rozhodne podporí naše zdravie, ibaže sa mu nedostáva takej pozornosti ako si zaslúži. Môžeme to zmeniť. Vyskúšajte výborný koláč s pórom.
Základom mäsitého jedla býva obvykle porcia bieleho mäsa. Biele mäso je rozhodne zdravšie. Je ľahko stráviteľné, má výbornú chuť a pripraviť ho môžeme na najrôznejšie spôsoby.
Pohánka je takmer zabudnutá, ale zdravá potravina. Ocenia ju najmä ľudia, trpiaci chorobami ciev a tráviaceho systému. Pohánka neobsahuje lepok, preto je vhodnou potravinou tiež pre celiatikov.
Pečiete iba v nedeľu alebo vždy keď máte chuť? Je fajn mať po ruke univerzálny recept na kysnuté cesto. Pokiaľ sa rozhodnete pre slivky, nechajte si pár aj na priamu konzumáciu. Najzdravšie sú totiž v prirodzenom stave.
Rýchlo a chutne, aj tak sa dajú označiť zapekané bravčové plátky z jednej misy. Kombinácia zapečených zemiakov a mrkvy je veľmi chutná. Ak máte chuť na odľahčenú verziu, zemiaky môžete podávať aj samotné, bez mäsa.
Vegeta - chválená i zatracovaná. Doma si môžete pripraviť vlastnú koreninovú zeleninovú zmes, ktorá bude bez glutamanu a farbív.
„Povedal mi jeden chlapec, že ja neviem chleba napiecť...“ spieva sa v jednej ľudovej piesni. Ibaže my vieme a povieme vám aj ako na to! Nepotrebujete ani domácu pekáreň, iba dve ruky a chuť.
Hubári – šťastní to ľudia, ktorí sa vydajú na prechádzku do lesa. Spoja príjemné s užitočným. Väčšina húb obsahuje liečivé látky, ktoré podporujú imunitu. No okrem toho si z nich môžeme pripraviť napríklad aj túto aj dobrôtku.
Konzumácia bryndze udržuje hladinu cukru v krvi, znižuje cholesterol a ovplyvňuje správne hodnoty tlaku krvi. Vzhľadom k tomu, že obsahuje veľa vápnika účinne podporuje aj prevenciu osteoporózy - rednutie kostí.