Ak si pamätáte chuť kelového prívarku z družiny a nevybavujú sa vám veľmi príjemné spomienky, dajte tejto zdravej zelenine ešte šancu. Kel je bohatý na vitamín C, kyselinu listovú a betakarotén, znižuje cholesterol a posilňuje imunitný systém.
Kel má špecifickú chuť a mnoho ľudí ho nemusí. Je však veľmi zdravý a existuje veľa vynikajúcich receptov, ako ho pripraviť. Ak nechcete tepelnou úpravou znehodnotiť cenné vitamíny, skúste tento chutný šalát.
Fazuľa s čiernym očkom – vigna čínska je bohatá na vitamíny skupiny B (B1 - thiamin, B2 - riboflavin, B3 - niacin, B 7 – biotin (vitamín H) a B9 – kyselina listová). Z minerálnych látok je zastúpený vápnik, železo, horčík, selén a zinok, ktorý pomáha telu bojovať s chorými bunkami. Okrem toho je fazuľa s čiernym očkom bohatým zdrojom bielkovín, potrebných na budovanie svalovej hmoty a zvyšovanie energie.
Hrášok - malé zelené guľôčky obsahujú vitamín A, vitamíny skupiny B (B1,B2,B3, B6, B9), ktoré sú dôležité pre naše mentálne zdravie a pevné nervy. Cenný je i obsah vitamínu C, E a K. Z minerálnych látok sú zastúpené draslík, fosfor, horčík, mangán, sodík, vápnik, zinok i železo.
Ako názov napovedá, čínska kapusta pochádza z Ázie a ide o veľmi zdravú zeleninu. V Ázii dokonca existuje množstvo jej odrôd. Tiež by ste mali vedieť, že má minimum kalórií a je veľmi ľahko stráviteľná.
Treska bez ryby? Ide to. Stačí si pripomenúť recepty starých mám a máme ľahkú, ale predovšetkým zdravú desiatu, olovrant či večeru.
Všetci vieme, že cvikla je nesmierne zdravou potravinou - chráni nás proti rakovine, podporuje imunitu a regenárciu. Preto by sme ju do svojho jedálnička mali zaraďovať počas celého roka. Varená, pečená či surová? Nechajte sa inšpirovať našim čitateľským receptom.
Pýtate sa, čo už môže človek vylepšiť na pečenom kurčati? Napríklad kurča pred pečením dobre uzatvoriť – stehná spojiť a krídla priložiť k trupu - má svoj kulinársky význam. Lepšie sa prepečie a bude výborne šťavnaté. Skúste delikatesu - kurča na pive.
Ak hľadáte rýchle a zdravé jedlo na párty alebo chutnú večeru, zeleninové dipy sú na to ako stvorené. Je to tiež zábavný spôsob, ako vaše dieťa prinútiť jesť zeleninu.
V ľudovom liečiteľstve je zeler známy ako afriodiziakum, možno ho tak aj poznáte. Má však mnoho iných pozitívnych účinkov na naše zdravie a do kuchyne neodmysliteľne patrí.
Jablko je jedno z najzdravších ovocí, ktoré by v našom jedálničku nemalo rozhodne chýbať. Aj keď je najhodnotejšie, samozrejme, surové, občas malý prehrešok nezaškodí. Ak ste na sladkosti, skúste si pripraviť roztomilé jablkové veterníčky.
Hoci je hliva ustricová cudzopasník, ktorý rastie na kmeňoch stromov, radi jej to prepáčime. Stromy jej totiž poskytujú dôležité živiny, a ona ich potom zase poskytuje nám.
Odborníci na výživu preferujú cestoviny bezvaječné a celozrnné. Zásadne ich nevaríme dlho, čím dlhšie sa varia, tým majú vyšší glykemický index (potraviny, ktoré majú vysoký glykemický index obsahujú cukor, ktorý sa štiepi a rýchlo vstrebáva, zvyšuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi a rýchlo vedie k pocitu hladu).
Ovsené vločky sú zdravá potravina, o tom snáď netreba pochybovať. Obsahujú veľa zdraviu prospešných látok: bielkoviny sacharidy, tuk a vlákninu. Cenné sú vitamíny B,E,K, kyselina listová i pantoténová, a tiež minerálne látky vápnik, sodík, fosfor, železo, draslík, meď, mangán, horčík i zinok. Čo tak palacinky z ovsených vločiek?
V maďarskej kuchyni, ako iste aj v tej našej, nachádzame stopy sťahovania národov. Najmä v pohraničí sa jedlá značne podobajú – preberajú sa chute. Maďarská kuchyňa je typická červenou paprikou a výraznou štipľavou chuťou. Aj ryba na maďarský spôsob musí byť štipľavá. Vyskúšajte, možno vám zachutí.
Kapusta s červenou ryžou - naoko možno nevšedná kombinácia, ale určite veľmi chutná a zdravá. Veď biela kapusta obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej a tiež vitamíny skupiny B či zinok. Červená ryža, nelúpaný druh ryže, je zase bohatá na vitamín E a prírodné antioxidanty.
Jednoduchá nátierka - lacno, rýchlo a najmä zdravo. Táto chutná nátierka je bez masla, základ tvoria pohánkové vločky, vajíčka a jogurt.
Základné suroviny tohto pokrmu - zelenina a celozrnná cestovina ho predurčujú medzi zdravé jedlá. Vylepšiť ho ešte môže sezam. Dostupné zdroje uvádzajú, že obsahuje 20% bielkovín, 50% rastlinných tukov, 16 % sacharidov a 9 % vlákniny.
Z času načas si môžeme dopriať čili papričky, kurkumu či rozmarín. Hovorí sa, že pikantné jedlá pomáhajú udržať štíhly pás, jasnú myseľ, prispievajú k dobrej nálade a potlačia chuť prejedať sa. To však neznamená, že by sme to mali s pikantnými jedlami preháňať. Všetkého veľa škodí!
Zemiakový šalát na štedrovečerný stôl patrí, no nemusí byť iba ten klasický, s majonézou. Falošný alebo jednoduchý šalát je oveľa stráviteľnejší. Ak ho chcete ozvlášniť, môžete pridať trošku opraženej slaniny.