Slávnostný vianočný jedálny lístok v niektorých lokalitách Slovenska tvorí okrem kapustnice aj šošovicová polievka. V každej rodine je zrejme trochu iná, ale určite vždy dobrá, veď je vianočná! Inšpirujte sa a pripravte si tieto Vianoce trochu iné menu.
Druhý vianočný sviatok začínal príchodom vinšovníkov malých i veľkých – otcov i synov. Tradovalo sa, že má do domu, ako prvý prísť vinšovať muž. Vinšovníci boli za krásne verše odmeňovaní sladkosťami. „Vinšovníci poďte k nám, dobrý koláč pre vás mám!“
Receptov na zemiakový šalát je nesmierne veľa. Hoci sú suroviny veľmi podobné, predsa sú iné. Určite to poznáte, každý chutí rozdielne a mamin najlepšie. Ak ho chceme trochu zmeniť, stačí dať viac korenín a ozvláštniť ho môžeme jablkom. Výborná chuť a ide to aj bez majonézy!
Vianočná kapustnica je neopakovateľná a neodolateľná. Obsahuje okrem emocionálneho náboja aj vitamínovú bombu pre zdravie, dokáže posilniť obranyschopnosť organizmus. S mäsom môžeme pokojne šetriť alebo bravčové mäso a klobásu jednoducho nahradiť mäsom z ryby.
Vianočné tradície treba dodržiavať, rozhodne k ním patrí aj vianočné pečivo. Asi je len veľmi málo ľudí, ktorí si vedia Vianoce bez neho predstaviť. Okrem medovníčkov, lineckých koláčikov, medvedích labiek, biskupského chlebíka, či iných dobrôt, môžete vyskúšať aj neodolateľnú vianočnú tortu.
Pripraviť si ľahšiu verziu (vianočného) zemiakového šalátu nie je žiaden problém. Stačí vybrať vhodné potraviny, majonézu nahradiť jogurtom a hneď máme zdravší variant.
Sladké pokušenie? Môže ním byť aj koláč bez múky, ale zato s tvarohom, ktorý je bohatým a výdatným zdrojom bielkovín, a s orechami, ktoré obsahujú správne tuky (prevažne z rady omega 6, prípadne omega 3 mastných kyselín). Tvarohový koláč nám môže urobiť radosť aj počas Vianoc. Ocenia ho najmä ľudia, ktorí „nemusia“ ťažké maslové plnky. Tento koláč naozaj nikomu neublíži najmä, ak použijeme nízkotučný tvaroh.
Zemiaky sú zdravou potravinou. Jeden zemiak obsahuje viac ako 60 druhov vitamínov a fytochemikálií. Množstvo živín v zemiakoch je také rozmanité, že sú jednou z mála potravín, vďaka ktorým je možné prežiť dlhšie obdobie bez konzumácie čohokoľvek iného.
Víno biele, červené, pivo svetlé i tmavé – hodí sa nielen k jedlu, ale aj do jedla. Mäso obohatí a dodá mu netradičnú chuť. Alkohol z jedla vyprchá, ale ostane po ňom príjemná aróma a navyše udrží v mäse príjemnú šťavnatosť. Recepty z kuracieho mäsa sú rýchle a zdravé.
Rýchle občerstvenie nemusí hneď znamenať typický nezdravý fast food. O výbere surovín, teda aj o kvalite pripraveného jedla rozhodujeme sami. Dostali ste neohlásenú návštevu a chcete sa blysnúť? Plnená bageta je ideálna voľba a navyše, rýchle občerstvenie môže byť aj celkom zdravé.
Cvikla alebo červená repa a látky, ktoré obsahuje majú pre naše zdravie veľký význam. Bohužiaľ, nedajú sa uložiť v tele do zásoby, a preto by sme ich mali prijímať pravidelne. Ak máte radi sladké, skúste náš čitateľský recept.
Šošovica - strukovina, ktorá je pre svoje nutričné hodnoty veľmi cennou potravinou. Je nízkotučná a bohatá na vitamíny skupiny B, na enzýmy, ktoré obsahujú organické kyseliny a lecitín.
Tvaroh - denne dostupná potravina skombinovaná s ovocím je zárukou na výborný typ sladkého jedla a navyše zdravého. Prečo zaradiť tvaroh do jedálneho lístka?
Hovorí sa „nemiešaj hrušky s jablkami“. Ak však ide o chutný závin, prečo nie? Hrušky a jablká patria neodmysliteľne k jeseni. V kuchyni ich môžeme využiť na sladko i na slano. Výborné sú koláče, žemľovka, jablká v župane, chutné sú aj v zeleninových šalátoch. Výborne obohatia napríklad aj chuť kuracieho mäsa alebo kačice.
Zdravá strava - základ zdravia. Zemiaky sem rozhodne patria. V minulosti ľudia netrpeli tak často vysokým tlakom ani nadváhou. Okrem iného sa to pripisuje aj zemiakom. Varené zemiaky jedli každý deň, tiež je pravda, že nemali veľmi na výber. Ibaže faktom zostáva, že zemiaky zasýtia trikrát viac ako napríklad biele pečivo.
Ragú – recept, ktorý je pripisovaný najmä francúzskej kuchyni. Ide o pikantný pokrm, ktorého jednotlivé variácie závisia od použitia surovín a korenín. Pod názvom ragú nájdeme aj označenie iných jedál, ako napríklad omáčka k cestovinám, biele polievky- z teľacieho, hydinového mäsa a z vnútorností.
Zeleninovo-mäsové jedlo, ale predsa viac zeleniny ako mäsa. Ocenia ho najmä ľudia, ktorí dávajú prednosť zelenine, ale v zásade neodmietajú ani mäso. Máte radi karfiol? Rozhodne vyskúšajte tento recept.
Med je po mnohé roky uznávaný ako prírodný liek. V súvislosti s medom hovoríme o troch významných momentoch pre zdravie: je to rýchly zdroj dostupnej energie, významne podporuje imunitný systém a lieči hneď niekoľko zdravotných problémov.
Zapražená polievka, mrvenička - jednoduchá, nenáročná, chutná polievka so zeleninou, ktorá už veľmi dávno patrí do našej kuchyne. Aj jednoduché jedlo môže byť chutné a zdravé.
Deň treba rozhodne začať raňajkami, prvé jedlo je najdôležitejšie. Poriadné raňajky ovplyvnia našu náladu na celý deň – podporujú nielen fyzické, ale i psychické zdravie a spoločné stolovanie má navyše význam aj pre súdržnosť rodiny. Určite stojí za to trochu si privstať a vpustiť do svojho života „kráľovské jedlo“ – raňajky.