V minulosti bolo bežné, že gazdinky si robili domáce slížiky do polievky, či cestoviny. Doba však pokročila, technika a priemysel tiež, ľudia zleniveli, a už sa málokomu chce pripraviť si domáce cestoviny z kvalitných surovín.
Kúzlo tofu spočíva v tom, že ho dobre pripravíte. Je veľmi obľúbené najmä u vegetariánov, ktorí z neho čerpajú bielkoviny a pokladajú ho za náhradu mäsa. Niekedy však aj „mäsožrútom“ nezaškodí dať si pauzu od mäsa a skúsiť niečo bezmäsité.
Červená repa (cvikla) je ďalšia z potravín, ktoré sú priam nabité vitamínmi, a ktoré majú na naše telo len priaznivé účinky. A ako si ju pripraviť inak, než ju zavariť do pohárov? Skúste tento jednoduchý šalát s mozzarellou. Je rýchly a vhodný napríklad na večeru.
Karfiol je ľahko stráviteľná a rýchlo dostupná zelenina. Zasýti síce krátkodobo, ale obsahuje množstvo cenných látok pre organizmus. Úplným základom je karfiolová polievka...
Hokkaido tekvice sú výborné nielen ako dekorácia, ale aj ako ingrediencia do kuchyne. Obsahujú veľa vitamínov, málo sacharidov (to ocenia hlave tí, ktorí sa snažia zredukovať svoju váhu) a dá sa z nich pripraviť čokoľvek.
Sezóna jabĺčok sa už začala a mnoho gazdiniek pečie množstvo koláčov. Tradičné jablkové pyté pozná snáď každý. Tento koláč síce pripomína tradičné jablkové pyté, ale je to oveľa zdravšia verzia. Bez pridaného bieleho cukru a bielej múky, dokonca je vhodný aj pre tých, ktorí trpia intoleranciou na lepok. Cesto je totižto zo pšena.
Králik je výborná voľba, jedno z najkvalitnejších druhov mäsa, označované tiež ako diétne mäso. Dôvodom je nízky obsah tuku a kvalitné bielkoviny. Z literatúry sa dozvedáme, že 100 g vareného alebo duseného králičieho mäsa obsahuje približne 205 kalórii a 8,4 g tuku.
Ovsené vločky sa výborne hodia na raňajky, zvyšujú imunitu, pomáhajú pri problémoch s trávením, odstraňujú pocit únavy.
Z výživového hľadiska je ovos a raž najhodnotnejší druh obilia. Sú zdrojom energie a ľahko rozpustnej vlákniny. Čo tak skúsiť ražné cestoviny?
Ovos dokáže zasýtiť na dlhú dobu a dodať telu dostatočné množstvo energie. Konzumácia ovsených vločiek vám naviac zvyšuje imunitu, pomáha pri problémoch s trávením, či odstraňuje pocit únavy. Čo tak zdravé muffiny, ideálne na desiatu či olovrant do práce?
Ovos - jedna z najstarších obilnín, obsahuje 100% vlákniny, ďalej rastlinné bielkoviny, vápnik, draslík, železo, zinok a mangán, ktorý je potrebný pre kosti, zuby, ale i imunitný a nervový systém. Využite ho v kuchyni napríklad aj na chutné placky.
Sezónna zelenina pochádzajúca až z ďalekého Japonska – oranžová tekvica hokkaido má vynikajúce protialergické, detoxikačné, preventívne účinky napríklad pred rakovinou hrubého čreva. Tekvicová polievka z nej je už takmer štandardom každej domácej kuchyne.
Batáty - sladké zemiaky obsahujú veľké množstvo antioxidantov, pomáhajú udržiavať hladinu cukru v krvi, zabezpečujú zdravý zažívací trakt, pomáhajú predchádzať srdcovo-cievnym chorobám.
Z levandule sa tradične vyrábajú rôzne voňavé dekorácie, vankúšiky, kozmetika, čaje.... Levanduľa má vďaka jej príjemnej vôni upokojujúce účinky a najnovšie sa pridáva aj do rôznych dezertov.
Jablká a orechy - obe zdravé potraviny, ktoré máme v jeseni k dispozícii. Ak vás prepadne chuť si zamaškrtiť, pripravte si tieto jednoduché koláčiky.
Bryndza - biele zlato. Má blahodarný účinok na zdravie.Prípravou jedla z bryndze urobíme pre svoje zdravie nesmierne veľa. Je to potravina, ktorej sa pripisuje účinok na znižovanie tlaku krvi i cholesterolu.
Príprava tejto dobroty síce zaberie trochu viac času, ale viete si ju pripraviť do zásoby aj na celý týždeň a mať tyčinky po ruke vždy, keď vás prepadne hlad.
Orechy a semiačka na jesennú depresiu? Áno! Vždy ich majte po ruke. Zaženú chuť na sladké a doslova vás nadopujú dobrou náladou a uvoľnia napäté nervy.
Arašidové maslo je v poslednej dobe často spomínané v súvislosti so zdravím a zdravým životným štýlom. Poviete si – sú to samé tuky, má to vysokú energetickú hodnotu a navyše – spája sa to s Amerikou, veď to nemôže byť zdravé! Ale opak je pravdou.
Správne trávenie je pre optimálne zdravie nevyhnutné. Červená repa obsahuje veľa betaínu, ktorý napomáha povzbudzuje činnosť žalúdka a tvorbu žlče. Okrem toho zabraňuje kôrnateniu tepien a aktivuje činnosť pečene.