Sme to, čo pijeme! V prípade väčšiny dospelých tvorí voda 60-70 % telesnej hmotnosti. Voda je životne dôležitá pre správne fungovanie prakticky všetkých buniek, tkanív a orgánov v tele. Takisto je potrebná aj na správne trávenie a dopravenie živín do vašich buniek a pomáha tiež pri regulácii telesnej teploty. Voda tiež pôsobí ako akýsi „tlmič“ pre mozog a miechu a je aj mazivom pre kĺby, orgány a tkanivá. Adekvátny príjem vody vám môže dokonca pomôcť pri regulácii hmotnosti.
Čo je však tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vám povie, či máte alebo nemáte jesť? Je to len chuťou na niečo alebo skutočným hladom? Je to o výchove? Je to o peniazoch? Je to o našej pohodlnosti? Pri toľkých faktoroch, ktoré ovplyvňujú výber jedla, je prekvapujúce, že dokážete vôbec niekedy jesť konzistentne.
Tie na pohľad najjednoduchšie potraviny v sebe ukrývajú najväčší potenciál. Inak to nie je ani v prípade jablka. Dostupné a dobre známe ovocie je naším lokálnym pokladom. Prospieva pleti, ozdravuje trávenie a aj napriek sladkej chuti neohrozí vašu líniu. Tam účinky jabĺk nekončia. Čo všetko dokážu jablká?
Dodržiavať bezlepkovú diétu je dnes oproti minulosti oveľa jednoduchšie. Bezlepkové výrobky, od pečiva až po pivo, sú na regáloch v obchodoch celkom bežné. Očakáva sa, že veľkosť globálneho bezlepkového trhu dosiahne do roku 2027 hodnotu vyše 35 miliárd eur.
Keď sme tínedžeri, zdravý životný štýl je nám ešte fuk. Holdujeme pizzi, čipsom či fastfoodu. Avšak po skončení vysokej školy a v nasledujúcich rokoch rastie u žien potreba dôslednej výživy. Prinášame niekoľko tipov, na aké živiny by mali ženy dbať s pribúdajúcim vekom.
Po nákupe je nutné sa o potraviny aj náležite postarať, aby sme v čo najväčšej miere predišli ich plytvaniu. Tu je niekoľko užitočných tipov, ako zabrániť plytvaniu potravinami a neprichádzať o živiny v jedle.
Naše zdravie by malo byť v súčasnosti našou najvyššou prioritou. Preto by sme mali prijímať zmysluplné rozhodnutia, aby sme telu zabezpečili dostatočnú výživu; zlé rozhodnutia totiž môžu mať za následok prejedanie či siahanie po nutrične chudobných jedlách.
Metabolizmus je veľmi dôležitý proces spracovania a premieňania potravy v energiu v ľudskom tele. Ak sa spomalí, máme tendencie priberať kilá, v opačnom prípade naopak chudneme. Týka sa tento problém aj vás? Máme pre vás niekoľko užitočných informácií a rád, ako metabolizmus opäť rozhýbať.
Tradičné vône a chute Vianoc, ktoré prechádzajú všetkými zmyslami, by nemali chýbať v žiadnej domácnosti počas sviatočného obdobia. Každý má rád to svoje, pri čom spomína na chvíle z detstva, ktoré pretrvávajú až do dnes. Ako to celé zvládnuť, aby ručička na váhe nestúpla o viac čísiel hore?
Často diskutujeme o tom, aké množstvo tukov a sacharidov by sme mali prijať za deň, prípadne či je úspešnejšia nízkotuková alebo nízkosacharidová diéta. Avšak pri chudnutí a budovaní svalov hrajú významnú úlohu aj proteíny. Pozrime sa, v ktorých potravinách je ich obsah najvyšší.
Aj keď všetci dobre poznáme staré známe „Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa!“ či „Raňajkuj ako kráľ!“, pre mnohých ľudí nebývajú ranným pravidlom. Jedným z dôvodom môže byť aj to, že ráno nemávate pocit hladu. Váš žalúdok jednoducho spí, aj keď ste už niekoľko hodín hore. Ako to teda zmeniť a urobiť z raňajok pravidlo?
Zdravý životný štýl predchádza mnohým ťažkostiam a je považovaný za najúčinnejšiu prevenciu pred rôznymi civilizačnými chorobami. Pojem zdravý životný štýl v sebe zahŕňa dva kľúčové momenty - fyzickú aktivitu a vyvážené stravovanie, ktoré podstatnou mierou ovplyvňujú zdravotný stav človeka.
Až takmer 40 % medov dostupných na pultoch obchodných reťazcov nemá antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú charakteristické pre med. Vyplýva to z výsledkov Medového laboratória SAV, ktoré skúmalo 43 vzoriek medu zakúpených v obchodných reťazcoch na Slovensku. Len 16 % vzoriek spĺňalo požadovanú úroveň biologickej aktivity, ktorá je charakteristická pre pravé a nepoškodené medy.
Skúsenosti so „zajedaním“ stresu či emócií, najmä ak sme vo vypätej situácii, má väčšina z nás. Ak ste sa po neobvykle náročnom dni rozveselili porciou zmrzliny alebo kúskom čokolády, zatiaľ čo ste sa ventilovali kamarátke, je to v poriadku. Ak je však emocionálne jedenie prvou a najčastejšou reakciou na negatívne myšlienky či pocity, je na čase to zmeniť.
Záujem o sezónne ovocie a zeleninu stále rastie. Čerstvé ovocie a zelenina zaručujú vysoký obsah minerálov a vitamínov. Na našich poliach sa teraz žne napríklad špenát, reďkovky, špargľa alebo lahôdková cibuľka. Pre niekoho ide o bežné a všedné potraviny. Málokto ale vie, že v obsahu prospešných látok pre naše telo hravo predčia aj veľmi obľúbené avokádo, ktoré sa v posledných rokoch prezentuje ako superpotravina.
Bolesti a ťažoba žalúdka môžu mať rôzne príčiny. Najčastejšie však ide o funkčné poruchy trávenia, akými sú meteorizmus (nafukovanie), pyróza (pálenie záhy), reflux a dyspepsia.
Najlepšie fungujúce trávenie je také, o ktorom ani nevieme. Keď však prídu problémy v podobe bolestí a ťažoby žalúdka, nafukovania, pálenia záhy, refluxu či nadmernej ospalosti po jedle, aj ten najúžasnejší pôžitok z jedla sa stráca.
Kto by si rád nepochutnal na dobrom, kvalitnom a s láskou pripravenom jedle? A počas sviatkov Veľkej noci prichádzajú okrem bežných jedál na stôl aj také, na ktoré sa pre ich výnimočnosť tešíme po celý rok. Gurmánske zážitky nám však môžu prekaziť tráviace ťažkosti. A to nielen počas veľkonočných sviatkov. Pre mnohých sú problémy s trávením celoročnou nočnou morou.
Ako sa budeme správať k žalúdku, tak sa bude správať aj náš žalúdok.
Dnes si môžeme pohodlne dopriať akékoľvek ovocie a zeleninu bez ohľadu na ročné obdobie, či krajinu pôvodu. Jahody alebo čučoriedky na pultoch obchodov v zimných mesiacoch nie sú ničím zvláštnym. Napriek tomu je mnoho ľudí presýtených tovarom, ktorý vyzerá krásne a je na dosah ruky. Neprirodzená chuť, vzhľad, umelá čerstvosť a fakt, že, mnoho dovážaných potravín prakticky dozrieva v kamiónoch, nás núti zamyslieť sa.