Nemôžete večer zaspať? Často preto siahate po pilulkách? Skúste to radšej inak. Zamyslite sa nad tým, čo večer konzumujete ako posledné, má to totiž veľký vplyv na kvalitu vášho spánku. Existujú potraviny, ktoré pomáhajú zaspať a tiež aj také, čo spánok kazia.
Pohánka bola v minulosti označovaná ako potravina pre chudobných, no našla si svoje významné miesto aj v súčasnej kuchyni. Vďaka obsahu vitamínov a minerálnych látok je vhodná takmer pre každého.
Konopa siata sa ako potravina používala už v prehistorickom období a v niektorých krajinách (napríklad v Číne) ju na tanieri poznajú už najmenej 3000 rokov. Využívala sa aj ako pomerne všestranný prírodný liek.
Sú ľudia, ktorí na burčiak nedajú dopustiť. Akýsi „predskokan“ vínneho moku obsahuje skutočne veľké množstvo vitamínov a zdraviu prospešných mikroživín – má to teda svoj dôvod. Pozor však, ani s jeho konzumáciou to netreba preháňať.
Príchod jesene neznamená len nástup do školy, ochladzovanie či sezónu jabĺk. Významné miesto v tomto ročnom období má aj iné ovocie – hrušky. Mnoho ľudí zabúda na tieto šťavnaté plodiny, ktoré by nemali chýbať v žiadnom jedálničku. Pozrite sa, prečo.
Slovenská nepasterizovaná bryndza je bezpochyby jedeným z najhodnotnejších a prirodzených, kvasených (fermentovaných) mliečnych výrobkov na svete.
Toto ovocie neodmysliteľne patrí k jeseni. No nie je len pochúťkou na tanieri, vie prekvapiť aj mnohými pozitívnymi účinkami na zdravie ľudského organizmu.
Zápcha je už dnes bežným problém, ktorý postihuje značnú časť populácie na celom svete. Každý z nás má samozrejme iné návyky, no odborníci tvrdia, že tri alebo menej stolíc týždenne by už mohlo znamenať zdravotný problém. Čo jesť, aby ste sa tomu vyvarovali?
Čoraz viac ľudí sústreďuje svoju pozornosť na správnu životosprávu a stravu, ktorá by mala obsahovať potrebné výživové látky a vitamíny. Aké sú výhody začlenenia šalátu do vášho každodenného jedálnička?
Veľké nádoby so sypkými proteínmi už nie sú len doménou silákov, ktorí si ich nechávajú pripraviť po náročnom tréningu, ale čoraz častejšie ich využívajú aj bežní smrteľníci, ktorí majú nedostatok bielkovín vo svojej strave.
Každý si ráno so sebou do práce alebo do školy potrebuje vziať nejakú desiatu. No treba si dať pozor na jej zloženie, aby sme sa čo najdlhšie cítili sýti. Práve vysoký obsah proteínov spôsobí, že sa spomaľuje trávenie a udržuje sa stabilná hladina cukru v krvi.
Hubárska sezóna je v plnom prúde a každý, kto má možnosť ísť na prechádzku do lesa, by mal vedieť, aké huby sú tie správne. Vo všeobecnosti pomáhajú tieto plodiny znižovať hladinu cholesterolu v krvi a eliminujú riziko rakoviny prsníka a prostaty.
V auguste dozrieva väčšina druhov zeleniny a ovocia. Vitamíny, minerály, vláknina a mnohé užitočné látky pre náš organizmus sa na pultoch vyskytujú v nevídanom množstve a rozmanitosti. Je čas na sezónnu kúru. Radí gastroenterológ Peter Minárik.
Je jednou z najobľúbenejších letných pochúťok. Milujeme ju varenú, vysmážanú, ale sú z nej dobré i placky. Taktiež si vďaka nej môžeme užiť zdravšie grilovanie. A ako vplýva na náš organizmus? Detoxikuje telo, pomáha nám chudnúť a popritom dodáva množstvo energie.
Ak chcete mať určitú svalovú hmotu, nestačí len cvičiť, posilňovať a hýbať sa. Treba zaradiť do svojho jedálnička aj viac bielkovín a rozlišovať tie správne tuky a sacharidy. Pozrime sa ale na top potraviny, ktorým by ste mali dať prednosť, pokiaľ chcete nabrať.
Marhule predstavujú chutné oranžové plody plné beta-karoténu, vlákniny a vitamínu C. Sú akýmsi symbolom letných mesiacov, na začiatku ktorých začínajú dozrievať a lákať nás svojou lahodnou chuťou.
V lese nájdeme okrem húb mnoho ovocných plodov, ktoré sú rovnako zdravé ako chutné. Použijeme ich do koláčov, zaváranín ale i do čajov. Kedy zberať černice, čučoriedky, maliny či brusnice a na čo všetko sú dobré?
Existuje viac ako 4000 druhov paradajok a patria medzi najobľúbenejšiu zeleninu. Prečisťujú telo, zregenerujú pokožku, znižujú LDL cholesterol a pomáhajú pri chudnutí. Obsahujú veľa vitamínov, sú použiteľné do mnohých jedál surové aj tepelne upravené a vypestovať si ich môžete aj doma.
Ríbezle sú k dispozícií v rôznych odrodách – čierna, červená, biela, a všetky sa vyznačujú sladkou chuťou s trochou kyslosti. Aj napriek ich malej veľkosti ponúka toto drobné ovocie množstvo zdravotných výhod pre ľudský organizmus.
Patrí melón medzi vaše obľúbené pochúťky, bez ktorých si neviete predstaviť horúce letné dni? Ak chcete vyskúšať nové, kreatívne recepty, ponúkame niekoľko inšpirácií, v ktorých dominuje melón ako hlavná ingrediencia.