Tvaroh dobre nasýti a je vhodný najmä pri diétach. Bohatý je na bielkoviny a okrem toho obsahuje aj veľa vitamínov a minerálnych látok. Brusnice sú zase známe pre svoj blahodarný účinok na močové cesty. Okrem toho v nich nájdete flavonoidy, bojujúce proti upchávaniu ciev a upravujúce krvný tlak.
Zelenina nemusí byť vždy len surová. Výborná je grilovaná, neodmysliteľne patrí ku každej záhradnej party. Ak nemáte gril a už vôbec nie záhradu, nevešajte hlavu, pripraviť sa dá ľahko aj doma.
Vývar je považovaný za základ gastronómie, vhodný je na prípravu polievok i omáčok. Rozhodne nepatrí iba do kuchyne babičiek, dodnes sa používa v tých najlepších reštauráciách. Navyše je mu pripisovaná liečivá sila, pomáha najmä pri prechladnutí - dodáva silu telu i duši.
Kurkuma je viac ako korenie. Označovaná je tiež ako indický šafran a považovaná aj za elixír života. Kurkume sa pripisuje vlastnosť, že je silným antioxidantom, pôsobí proti voľným radikálom, ktoré majú za vinu predčasné starnutie a oslabenie buniek v tele. Má priaznivý vplyv na obranyschopnosť organizmus a celkovú vitalitu organizmu.
Pri syroch mnohí často dvíhajú varovný prst a upozorňujú na nezdravé tuky. Na druhej strane, musíme uznať, že syry majú aj určité výhody pre naše telo. Sú významným zdrojom bielkovín a vápnika. Obsahujú vitamíny, najmä A, B2, niacín, B12, D.
Varené víno - ideálne najmä na dlhé zimné predvianočné večery. Nápoj je pripravovaný z vína (červené, biele), z byliniek a ďalších prísad, ako dobre umytá, najlepšie chemicky neošetrená pomarančová kôra, citrónová kôra, klinčeky, škorica, nové korenie a badián.
Vianočka je nepochybne súčasťou Vianoc. Veď nie nadarmo sa tak volá. Kto by ju nemal rád? Čerstvá mäkučká vianočka, potretá kvalitným maslom. Mňam! Skúste si tentokrát upiecť jej zdravšiu verziu. Určite neoľutujete.
Počas pracovných dní sa nemusíte spoliehať iba na firemnú kantínu či jedlo z okolitých reštaurácii, z ktorého vám často býva ťažko. Naučte sa pripraviť si zdravé a chutné jedlo doma, budete mať plne pod kontrolou jeho kvalitu i množstvo.
Vianoce sú už za dverami a k nim patria aj rôzne koláčiky, perníčky, cukrovinky... Mnohí sa obávajú, že cez vianočné sviatky priberú nejaké to kilo. Tajomstvo, ako nepribrať, je hlavne v množstve. Čiže nie celá misa, ale 2-3 kúsky. No veľkú rolu zohrajú aj správne ingrediencie. Vyskúšajte napríklad špaldové vanilkové rožky.
Úžasne chutné bezmäsité jedlo s jablkami, marhuľami, broskyňami..., podľa chuti a sezóny. Hoci je to starý známy recept, ak do jeho prípravy vložíme kus lásky, ako kedysi naše babičky, jedlo bude neprekonateľné.
Mrkvu poznáme všetci, je výborná surová i varená. Bez mrkvy si nevieme predstaviť zeleninové polievky a vôbec zeleninové jedlá. Postupne sa dostávajú do popredia aj mrkvové koláče. Chutia výborne a rozhodne nie sú za trest..
Podpňovka – huba, ktorá má nesmierne veľa názvov. Asi najčastejšie ju poznáme pod názvom michalka, vaclávka (podľa obdobia výskytu, september, október), ale tiež pod regionálnymi názvami, ako podpník, podpoňovka, jesienka... Jedlá huba, ktorá sa dá pripraviť na viacero spôsobov a tiež sa dá vysušiť alebo zavariť do sladkokyslého nálevu.
Chuť syra dokážu zaujímavým spôsobom zvýrazniť bylinky. Navyše, ak sú vypestované doma, nemusíme sa obávať žiadnych škodlivých látok.
Kôpor vypestovaný v záhradke, na parapete okna alebo jednoducho kúpený. Dostaneme ho čerstvý, sušený, mrazený. Pripisujú sa mu aj liečivé účinky, ako podpora imunitného systému, protizápalové účinky, mineralizuje kosti. Kôpor rozvonia celú kuchyňu a jedlu dodá špecifickú chuť.
Ovocie je najlepšie čerstvé, ale mimo sezóny nám dobre poslúži aj kompót. Desať deko višní obsahuje 1 g bielkovín, 0,3 g tuku a 1,6 g vlákniny, z tomu vitamíny i minerálne látky. No, neuvarte si ich!
Poznáte to, keď si za celý deň nestíhate ani len sadnúť, nie sa ešte poriadne najesť. Vtedy je zväčša jediným riešením fastfood, nič viac nestíhate a príprava jedla doma je príliš zdĺhavá. Chyba, nemusí to tak byť. Zdravú a nenákladnú pochúťku do práce môžete mať hotovú už do pár minút.
Tradičný staročeský recept, pôvodne jedlo chudobných, ktorého základnou surovinou sú jačmenné krúpy a huby. Výborný je aj zemiakový kubo. Veľmi rýchly a finančne nenáročný obed, navyše zbytočne nezvýši cholesterol. Zemiaky alebo krúpy? Vaša voľba..
Typická česká biela polievka je špecifická vysokou hustotou a jedinečnou chuťou húb. Kulajda môže nahradiť predkrm alebo dokonca hlavný chod.
Poznáte to, prepadne vás chuť na sladké a jednoducho musíte zhrešiť. Slížiky s makom sú veľmi obľúbené. Ponúkame vám ich zdravšiu obdobu.
Každý pozná zemiakové pyré, alebo inak povedané, zemiakovú kašu. Zeler patrí ku koreňovým zeleninám, a na rozdiel od zemiaku obsahuje menej sacharidov. Má výraznú vôňu a chuť. Keď sa však trošku zjemní maslom a mliekom, chuť je veľmi príjemná.