Uralské pirohy sú vlastne knedličky varené vo vode, pripravené z cesta a plnené mäsom. Podobné naším pirohom. Veľmi podobné jedlo sa pripravuje aj v Litve, v Taliansku, v Mongolsku, v Číne i v Kórei.
Určite sa stalo už aj vám, že ste mali chuť na sladký dezert, ale nemali ste nič pripravené. Tento recept je rýchly a zdravý. Je to vlastne „vylepšený“ puding.
O Ruskej šarlotke sa hovorí, že Rusi si privlastnili francúzsky recept. Koláč má niekoľko podôb. Niekde ho robili zo zvyškov chleba, dokonca z piškótu. Ruská šarlotka nám tak trochu pripomína jeden veľký lievanec. Nech je to akokoľvek, chuť je vždy výborná a oplatí sa ju vyskúšať.
Batáty sú v našej krajine čoraz obľúbenejšia surovina. Nezvyčajná, sladká chuť zemiaku je niečím iná a jedlu dodá výnimočný "šmrnc". Samozrejme, takéto „lazane“ sa dajú pripraviť aj z obyčajného zemiaku.
Hustá polievka obľúbená v ruskej kuchyni a na Ukrajine. Základom tejto výbornej polievky je vývar z kosti a mäsa, zmes zeleniny (červená repa, kapusta, zemiaky, mrkva, petržlen, zeler, cibuľa). Ukrajinský boršč je výrazne červenej farby, čo spôsobuje väčšie množstvo červenej repy a paradajky.
Sezóna cukety je v plnom prúde. Toto rýchle cuketovo-šošovicové jedlo je veľmi jednoduché na prípravu a na použité suroviny. Keď ho ochutnáte, táto nezvyčajná kombinácia vás predsa len presvedčí, že patrí k sebe.
Ak máte chuť na jednoduchú rýchlu večeru alebo vám nečakane prišla návšteva a potrebujete rýchlo pripraviť slané občerstvenie, tento recept je na to ideálny. Je o niečo iný, a nikto určite nebude čakať, že vo vnútri je zabalený pórik!
Vonku sú letné horúčavy a osvieženie padne vždy vhod. Jedným z najobľúbenejších osviežení je určite zmrzlina. Hlavnými ingredienciami v klasickej zmrzline sú mlieko, cukor, mliečny alebo rastlinný tuk, príchute a farbivá. V priemere obsahuje zmrzlina 16-23 gramov cukru na 100 gramov. To znamená, že v jednej porcii sa nachádza zhruba 11-16 gramov cukru...
Ide o tureckú špecialitu zo štrúdľového, lístkového alebo z doma pripraveného cesta. Plníme podľa chuti, dobrý je na slano i na sladko. Najčastejšie sa používa plnka z mäsa, ovčieho syra, zemiakov i špenátu.
Obľúbený sladký koláč Stredného východu a balkánskej kuchyne, nájdeme ho pod rôznymi názvami. Basbousa je arabský názov, Revan turecký. Ak ste fanúšikom sladkých dobrôt, určite sa ho oplatí vyskúšať.
Tento recept ocenia najmä športovci, ktorí sa zaujímajú o stravu z hľadiska sacharidov, proteínov a vyváženého množstva živín. Recept je veľmi jednoduchý, rýchly a samozrejme výživný.
V horúčavách sa málo komu chce variť. Preto každý vyhľadáva čo najčerstvejšie a najľahšie jedlá na strávenie. Vedeli ste, že uhorka obsahuje až 97 % vody? Preto je ideálna na osvieženie. Táto polievka sa nevarí, iba sa všetko pomixuje, poprípade dá ešte schladiť a servíruje.
Farebný zákusok nemusí byť hneď plný umelých farbív. Vlastne, zákusok nemusí byť vôbec sladký. Zákusok nemusí byť vôbec nezdravý a plný tuku, cukru, bielej múky.
Zelenina a ovocie? Výborná kombinácia na letnú polievku. Ovocie má určité zdravotné výhody, ktoré prevážia nad obsahom cukru. Ananás nemá veľkú cukornatosť, ak ho vhodne vykompenzujeme v priebehu dňa s inými potravinami, polievka bude vhodná aj pre diabetikov.
Lístky ruží majú veľmi silnú a výraznú arómu a hoci sa to môže zdať prekvapivé, možno ich pokojne aj konzumovať. Ideálne sú v nápojoch alebo nimi môžete ozdobiť dezerty. Vyskúšajte si z nich spraviť aj želé.
Typický osviežujúci grécky šalát z uhoriek, jogurtu, olivového oleja, cesnaku, mäty a korenín. Recept na zdravé jedlo, ktorému príde na chuť takmer každý, kto ho ochutná.
Jednoduché, osviežujúce a ľahké jedlo. Taký je šalátový wrap, kde sme namiesto tortilly použili šalátový list a namiesto smažených kuracích pŕs sme ich pripravili na prírodno na panvici, so šampiňónmi. Tento recept je ideálny ako ľahký obed či večera.
Jednoduchá, rýchla a hustá polievka, recept nielen pre vegetariánov, ale pre všetkých, ktorí sa rozhodli urobiť niečo pre seba, pre svoje telo a hlavne chcú objaviť krásu a rôznorodosť chutí zeleniny. Pôvod tohto jedla je pripisovaný talianskej, ale aj balkánskej kuchyni.
Z Bazy čiernej sa dajú využiť či už kvety, tak aj jej plody, ktoré sú však už menej známe. Z bazových kvetov sa najčastejšie pripravuje bazový sirup. Vedeli ste však, že bazové kvety sú aj jedlé? Ak uvidíte na prechádzke bazu, natrhajte si pár kvietkov a skúste si spraviť chutné bazové palacinky.
Originál receptu sa pripisuje Turecku a Grécku, ale populárny je aj v iných krajinách juhovýchodnej Európy. Hoci je veľmi sladký, je výborný k silnej čiernej káve.