V lete by si každý z nás rád doprial zmrzlinu, či už na osvieženie alebo len tak pre chuť. Približne jednej pätine Slovákov, ktorí trpia neznášanlivosťou mliečneho cukru, ale spôsobuje nepríjemné zdravotné ťažkosti, ako sú hnačky či bolesti brucha. Aj pre nich našťastie existujú rôzne spôsoby, ako si vychutnať toto sladké a studené potešenie.
Doprajte si dostatok slnka a nebojte sa opáliť. Avšak nezabúdajte, že ochrana pred spálením a poškodením slnečnými lúčmi je nevyhnutná. Ponúkame vám zoznam potravín, ktoré vám dopomôžu k zdravému opáleniu.
Sezóna jahôd je v plnom prúde, a preto by ste ani vy nemali zabúdať na všetky pozitívne účinky, ktoré toto ovocie prináša. Môžete si ho zasadiť vo svojej záhradke, alebo ho nájsť rásť v lesoch po celej Európe.
MUDr. Igor Bukovský, PhD. (odborník na zdravú výživu) - “Muži vo veku 50-65 rokov, ktorí pijú 150-200 mililitrov červeného vína denne, majú nižší tlak a menšie riziko úmrtia na infarkt ako ich rovesníci, ktorí pijú viac alebo menej,” hovorí záver štúdie.
Variť, dusiť, piecť alebo jednoducho chrúmať surové? Prinášame vám niekoľko spôsobov tepelnej úpravy, vďaka ktorým vytvoríte z potravín hotové kulinárske diela.
V roku 1999 schválilo FDA (Správa pre potraviny a liečivá) zdravotné tvrdenie týkajúce sa schopnosti sójovej bielkoviny znižovať cholesterol. Avšak klinické štúdie realizované od povolenia tohto tvrdenia preukázali inkonzistentné výsledky, pričom niektoré pokusy potvrdili iba miernu redukciu cholesterolu.
Vedeli ste, že priemerný kancelársky stôl obsahuje až 400-krát viac baktérií ako sedadlo na toalete?
Dvadsať percent Slovákov trpí neznášanlivosťou mliečneho cukru a zažíva problémy po konzumácii mlieka. O tomto probléme u nás prevláda minimálna informovanosť. Aby sa situácia zmenila, aby sa ľudia o svojom probléme dozvedeli a aby naň našli riešenie, vzniklo združenie Intolerancia laktózy.
Vieme, že celozrnný chlieb a celozrnné pečivo majú tvoriť základ našej výživy, pretože nás chránia pred obezitou a chorobami, na ktoré sa dnes zomiera tak ako v stredoveku na mor.
Kľúč k bezpečnejším potravinám? Áno existuje a my vám ho prinášame. Nechajte sa nabudiť skvelými a zdravými potravinami a vyhnite sa nebezpečným zvykom, ktoré vám môžu privodiť nepríjemnú chorobu.
Len málo ľudí vie ako, čo, prečo a kedy raňajkovať a ešte menej to aj pravidelne robí. Raňajky optimálneho zloženia majú priaznivé účinky na organizmus. Zabezpečujú prísun energie, podporujú činnosť mozgu.
<p>Skončilo leto a odvtedy ste takmer v jednom kuse chorí? Trápia Vás často angíny a chrípky? Ešte sa len začne prechodné obdobie a Vy už trpíte pri predstavách, že kolotoč infekcii dýchacích ciest v rodine sa skončí v lepšom prípade v marci? </p>
<p>..jesť, to budeš jesť celý život, tvrdia britskí vedci, ktorí nedávno publikovali veľmi zaujímavé závery svojich dlhodobých pozorovaní. Je síce všeobecne akceptované, že modely stravovania sa formujú v detstve, ale teraz prichádzajú informácie umožňujúce rodičom, ktorým záleží na zdraví svojich detí (a to sa už dávno nemeria rubensovskými proporciami) správne modely využívať ešte efektívnejšie.</p>
Hnedá, biela. Horká, mliečna. Ľadová i horúca... Len si, prosím, nebežte hneď odlomiť! Čokoláda (v pôvodnom jazyku Aztékov – xocolatl, teda „horká voda“) má zaujímavý pôvod aj históriu, ale o tom niekedy inokedy. Teraz som chcel urobiť ďalší pokus oponovať rozšírený názor, že čokoláda zhoršuje akné, ba vraj ho dokonca vyvoláva.
Vianočné sviatky prinášajú pohodu a dobrú náladu, ale aj konzumáciu kapustnice, majonézového šalátu, vyprážaných pokrmov a koláčov. Dobré jedlo k Vianociam patrí, ale nemalo by ho byť viac, ako znesieme.
Zelený štvrtok, ktorý je súčasťou veľkonočných sviatkov má síce kresťanský nádych, no mnohí z nás si ho spájajú aj s väčšou konzumáciou zeleniny a hlavne špenátu. V očakávaní chystaných veľkonočných hodov naši predkovia asi vedeli prečo. Už od soboty sa totiž začína nápor na naše žalúdky – údené mäso, šunka, vajcia, údené klobásky...
Dokážu niektoré baktérie dodať energiu, posilniť imunitu, odbremeniť záťaž, ktorú nie príliš zdravou stravou „doprajeme“ našim črevám, tráviacemu traktu? Tieto vlastnosti majú probiotiká – živé baktérie nachádzajúce sa v niektorých potravinách.
Výživa je tou časťou prostredia, pre ktorú má každý organizmus geneticky dané programy spracovania potravy, jej rozloženia na živiny, vstrebávania živín a ich využívania. Hlavnou stratégiou života všetkých druhov je, že tieto geneticky dané vlastnosti sú síce stále a do určitej miery odolné, no súčasne sa môžu meniť k lepšiemu i horšiemu.
Andrea Nozdrovická (redakcia ZDRAVIE.sk) - Podľa odborníkov majú nenasýtené mastné kyseliny a B vitamíny pozitívny vplyv na duševné zdravie človeka počas celého jeho života. Pozitívne vplývajú na rast a vývoj mozgu a nervovej sústavy.
Andrea Nozdrovická (redakcia ZDRAVIE.sk) - Vianoce sú nielen sviatkami pokoja a pohody, ale aj hojnosti. Okrem stromčeka, darčekov si väčšina ľudí spája Vianoce s množstvom rôznych druhov dobrého jedla. Ako sa teda dobre najesť a neprejesť? Ako predísť nadbytočným kilám a nadmernému priberaniu?