Vitamín D sa nedávno začal objavovať v titulkoch európskych novín v súvislosti s potrebou niečo podniknúť, aby ho Európania mali dostatok. Ako to však zabezpečiť? Stačí vhodná výživa a slnečné svetlo, alebo potrebujeme ešte niečo navyše?
Len veľmi málo našich chuťových preferencií je biologicky daných. Súvisia skôr s určitými skúsenosťami. Hoci odlišnosti pri vnímaní chutí zapríčiňujú niektoré genetické faktory, podobnosti chuťových preferencií sú častejšie odrazom podobných skúseností s určitými chuťami, vôňami a potravinami.
Naša obľúbená čerstvá zelenina nie je k dispozícii po celý rok. Znamená to, že sa mimo hlavnej sezóny musíme uspokojiť z mrazenými a sterilizovanými alternatívami?
Vo viacerých kultúrach majú potraviny a nápoje, ktoré obsahujú kofeín, nezastupiteľnú úlohu. Kofeín patrí medzi najpreskúmanejšie zložky potravy, ale doterajšie vedecké poznatky nie sú úplné, teda stále o ňom nevieme všetko, čo by sme mohli.
Veľmi dôležitá je aj kombinácia potravín, pretože aj nevhodnou kombináciou zdravých potravín môžeme svoje telo poškodzovať a prekysľovať. Aké sú hlavné zásady stravovania pri správnej kombinácií potravín?
Človek žijúci v 21.storočí trpí ochoreniami, na vzniku ktorých sa nesprávna strava podieľa vysokým percentom. Až 60% ochorení je spôsobených dlhoročnou nesprávnou výživou. Čo je potrebné vedieť, aby sme tomu predchádzali?
Pred vyše 30 rokmi sa predpokladalo, že hyperaktivita súvisiaca s poruchami učenia je spôsobená prídavkami umelých farbív do potravín, ako aj s konzumáciou niektorých druhov ovocia a zeleniny obsahujúcich salicyláty a cukor. Odvtedy sa tucty vedcov zaoberali testovaním týchto hypotéz, ale dôkazy sú stále protichodné.
V poslednom čase sa objavil nový typ poruchy stravovania- ortorexia. Kedy je zdravé stravovanie ešte v poriadku a kedy prekračuje hranicu normálnosti? Otestujte sa!
V posledných rokoch sa venuje veľká pozornosť úlohe selénu. S poklesom príjmu v Európe dochádza k obavám, že pri jeho hraničných deficienciách by mohlo dochádzať k väčšiemu riziku vzniku chronických ochorení, napríklad rakoviny a ochorenia srdca. Je to však naozaj tak, a čo sa dá s tým robiť?
Bielkoviny (proteíny) sú esenciálnymi prvkami nevyhnutnými pre rast, obnovu a správne fungovanie a štruktúru všetkých živých buniek.
Čaká vás ťažká úloha, ste veľmi vystresovaní, preto siahnete po krabici keksov, čokoláde či zjete namiesto jednej porcie dve? Opačným prípadom býva aj scvrknutý žalúdok, nič do seba jednoducho nedostanete. Stres ovplyvňuje rôznym spôsobom príjem potravy. Ako tomu prechádzať?
Neoficiálne dôkazy o konzervovaní potravín formou sušenia výmrazom pochádzajú od dávnych Inkov. Dnes sa táto technológia využíva komerčne na predĺženie trvanlivosti, pričom sa zachováva chuť, vôňa a výživová kvalita celého radu výrobkov, ako je káva, koreniny či pokrmy určené na dlhodobé cesty.
V záujme zdravia odporúčajú odborníci konzumovať mlieko so zníženým obsahom tuku. Všeobecne nie je príliš známe, že odstránenie tuku prakticky nevplýva na hladiny iných živín v mlieku, a že spracovanie mlieka, napríklad pasterizácia, ovplyvňuje priaznivé výživové účinky mlieka iba minimálne.
Káva a cukor sú od nepamäti najlepší priatelia. Ako však toto nerozlučné puto vzniklo? Aké tajomstvo ukrýva sladká káva a v ktorej krajine je dodnes cukor v káve synonymom zamilovanej dievčiny?
Vysoký krvný tlak môže mať rôzne príčiny. Jednou z nich, ktorá sa v tejto súvislosti často uvádza, je kuchynská soľ. Existujú tu skutočné súvislosti?
Theobroma cacao znamená v preklade potravu pre bohov. Je to tiež botanický názov pre kakaovník, po tisícročia najvyššie cenenú plodinu. Uspokojovanie rastúceho celosvetového apetítu po čokoláde, je zaujímavým predmetom štúdie v rozvoji trvale udržateľného poľnohospodárstva.
Pamätáte sa na starú radu, že máte jesť mrkvu aby ste dobre videli? Hromadia sa dôkazy, že antioxidačné živiny, nachádzajúce sa v mnohých rastlinných potravinách, vrátane mrkvy, ostatnom červenom a žltom ovocí a zelenine a rybích olejoch sú účinné pri prevencii problémov s videním, často spojených so starnutím.