Glukóza (hroznový cukor) je cukor s osobitnou funkciou v tele - je to najrýchlejší zdroj energie a jediná forma cukru, ktorá sa okamžite po konzumácii vstrebáva do krvi bez zaťaženia zažívacieho ústrojenstva.
Odborníci radia konzumovať viac rýb, ktoré nás chránia proti srdcovocievnym ochoreniam. Sú však opodstatnené obavy spotrebiteľov týkajúce sa etiky konzumácie voľne žijúcich rýb, a sú ryby z farmového chovu zdravé?
Letná sezóna je tu a s ňou prichádza aj obdobie dovoleniek. S dovolenkami sa spája nielen relax, ale aj starosti, ktoré sú o to väčšie, ak si človek nemôže dopriať všetky jedlá, ktoré sa v destinácii ponúkajú. Ako si s problémom môže poradiť jedna pätina Slovákov trpiacich intoleranciou laktózy?
Aby sme boli v dobrej kondícii, najdôležitejšie je mať kvalitný jedálniček. Platí to počas celého roku, ale hlavne na jar. Oboznámte sa teda so 7 tipmi pre zdravý jedálniček.
Konzumácia jedla, z ktorého máme pôžitok, nás môže povzbudiť a vyvolať pocit spokojnosti a oddychu. Naopak, konzumácia obľúbených jedál môže niekedy viesť k negatívnym pocitom, napríklad k pocitu viny a ľútosti. Ako môžeme minimalizovať negatívny a maximalizovať pozitívny dopad potravy na našu náladu?
To, čo jeme a ako jeme má vplyv na naše zdravie. Ktoré druhy potravín nás však privedú k pocitu nasýtenia a prečo majú toľkí z nás tendenciu prejedať sa?
Každý, kto trpí intoleranciou laktózy alebo alergiou na potraviny, si dáva pozor na to, čo zje. Ako si však poradiť v reštaurácii, kde nepoznáme presné zloženie jedla? Niektoré reštauračné zariadenia našťastie začali v jedálnych lístkoch uvádzať, aké alergény sa v jedlách nachádzajú.
Ľudia, ktorí sa stravujú podľa „stredozemskej stravy“ žijú dlhšie, než iní Európania. Čo presne stredozemská strava je a ako sa uplatňuje jej výrazný účinok?
Na rôznych prednáškach, seminároch či konferenciách prednášajúci niekedy voľne používajú slová, ktorá znejú podobne, ale majú odlišný význam. To nás viedlo k tomu, aby sme uviedli definície niektorých základných pojmov z oblasti potravín a výživy.
Z hľadiska životaschopnosti sú veľké rozdiely v prežívaní jednotlivých kultúr – baktérií, ktoré sa používajú pri výrobe fermentovaných mliečnych produktov (jogurt, jogurtový nápoj, acidofilné mlieko, kefír a i.).
Vláknina predstavuje látku nevyhnutnú na dobré fungovanie čriev. Patrí medzi sacharidy, ktoré sú základnými stavebnými jednotkami mnohých buniek a využívajú sa ako zdroj energie.
Pre ľudí, ktorí trpia neznášanlivosťou mliečneho cukru a konzumácia mlieka im spôsobuje problémy, existujú bezlaktózové mlieka. Sú však výrazne drahšie ako tie obyčajné a výber ich druhov je obmedzený.
Aromatický svetlohnedý koreň – hľuza kríkovitej rastliny známej v Ázii asi 4000 rokov. Oddávna sa používa ako korenie a v niektorých tradičných medicínskych prístupoch je považovaný za univerzálny liek.
Stopový prvok, ktorý je v organizme súčasťou viac ako 200 rôznych enzýmov. Najviac zinku sa v organizme vyskytuje v pečeni, svaloch, kostiach, koži, nechtoch, vlasoch. Mužský organizmus obsahuje najviac zinku v prostate a najviac zinku stráca ejakuláciou.
Správna strava každého z nás by mala obsahovať všetky živiny nevyhnutné na normálny vývoj a na udržiavanie zdravého životného štýlu. Okrem konzumácie potravín možno tieto živiny doplniť do tela prostredníctvom výživových doplnkov.
So stúpajúcou teplotou sa čoraz viac griluje v prírode. Avšak s ňou sa zvyšuje i aktivita rôznych baktérií, ktoré môžu pokaziť potraviny. Pozor si treba takisto dávať aj na správne kulinárske postupy, aby sme si nevytvorili nebezpečné chemické kontaminanty.
Dnes je už dokázané, že nám čokoláda v primeraných dávkach prospieva. Znižuje napríklad krvný tlak, či priaznivo pôsobí na psychiku. Ľudom s neznášanlivosťou mliečneho cukru však môže spôsobiť zdravotné komplikácie...
Lesné huby sú iná liga, ale šampiňóny môžete mať hocikedy a vôbec by som ich nepodceňoval. Možno obsahujú menej glutamátu ako dubáky a masláky a kozáky, ale zato obsahujú veľa vlákniny, ktorá znižuje cholesterol a podporuje imunitu (beta - glukány).
Viem, vždy vám trocha tvrdej šupky z hrušky ostane medzi zubami, ale to predsa nemôže byť dôvod, aby ste ich nejedli, pretože toto všetko sú dôvody, aby ste ich jedli: vitamín C, flavonoidy (katechíny a kvercetín), polyfenoly, vláknina, meď, fytosteroly. Tieto „dôvody“ vás chránia pred voľnými radikálmi a všetkými degeneratívnymi chorobami...
Baklažány sa zvyknú pestovať v rôznych tvaroch a farbách - od bielych až k fialovým odtieňom. Bez ohľadu na tvar či farbu, obsahujú mnoho prospešných živín a fytochemických zlúčenín, vďaka čomu sa zaraďujú medzi významné potraviny.