Proces elektronizácie sa dotýka rôznych oblastí, pričom zdravotníctvo nie je v tomto smere žiadnou výnimkou. Program elektronizácie má za cieľ postupnú transformáciu záznamov a informácií do elektronickej podoby. V rámci takzvaného systému eZdravie už pracujú funkcie ako eObjednanie, eVyšetrenie, Elektronická zdravotná knižka a taktiež funkcia eRecept. O čo vlastne ide a aké sú výhody tejto funkcie?
Zdravotníctvo a štátne financie, ktoré ho poháňajú, sú ostro sledovanou témou. Každý rok prichádza vláda s návrhom na novelu zákonov alebo revízie, ktoré niekedy nadobudnú účinnosť, inokedy sú zo stola zmetené. Čo to znamená pre personál v zdravotníctve a čo pre pacientov?
Ľudia riskujú zdravie nákupom liekov z pochybných zdrojov a neuvedomujú si nebezpečenstvo. Vo falošnom lieku môže byť pritom jed na potkany, kyselina boritá alebo olovnatá farba. Často ich vyrábajú ľudia bez príslušnej kvalifikácie a môžu obsahovať príliš veľa, veľmi málo alebo vôbec žiadnu aktívnu látku.
Slovenský Červený kríž vyhlasuje verejnú zbierku na pomoc obyvateľom Haiti postihnutých zemetrasením. Finančné príspevky môžete posielať na Fond „Ľudia ľuďom“
Pri kopírovaní liekov ide nielen o neoprávnené obohacovanie, ale hlavne o zdravie a niekedy aj o život.
Mimoriadne škodlivý vplyv fajčenia tabaku je v súčasnosti veľmi dobre zadefinovaný. Množstvo významných vedeckých štúdií preukázalo vysoké riziko vzniku srdcovocievnych ochorení, rakoviny pľúc, dýchacích ciest, iných pľúcnych ochorení, ale aj mozgovej porážky spojených s opakovaným vystavovaním sa nielen aktívnemu, ale aj tzv. pasívnemu fajčeniu.
Zdravotná poisťovňa DÔVERA zverejnila hodnotenie, metodiku a rebríček 27 zmluvných kúpeľných zariadení v dvoch oblastiach.
Zákon 377/2004 Z. z. - Zákon o ochrane nefajčiarov, uvádzania tabakových výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zákon 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Predstavujú investície do inovatívnych liekov iba stále vyššie výdavky alebo, naopak, ide o zmysluplnú a z dlhodobého pohľadu aj nevyhnutnú investíciu
do zdravia? Viacerí odborníci sa zhodujú, že z ekonomického pohľadu by výdavky na inovácie skutočne mali byť vnímané ako INVESTÍCIE DO ZDRAVIA, ktoré majú nespochybniteľný ZDRAVOTNÝ, ako aj SOCIÁLNY PROSPECH.
Ak berieme do úvahy, že silný a zdravý štát stojí na zdravých a spokojných občanoch, je nanajvýš dôležité zabezpečiť kvalitnú a najmodernejšiu liečbu
pre čo najširšie vrstvy obyvateľstva. A to je možné dosiahnuť za pomoci nástrojov, ktoré umožňujú tento zdravotný a sociálny prospech pre pacientov,
ako aj pre spoločnosť ako takú, zmerať/vyhodnotiť.
Združenie zdravotných poisťovní SR považuje návrh na likvidáciu a znárodnenie majetku súkromných zdravotných poisťovní za zlú správu pre pacientov, ako aj pre celé slovenské zdravotníctvo. Uvádza sa v stanovisku Združenia zdravotných poisťovní (ZZP), ktorým reaguje na správu ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, ktorú predloží na zajtrajšie rokovanie vlády. Samotnú správu považuje ZZP za zmes poloprávd a zavádzajúcich tvrdení. Dôkazom je podľa ZZP aj tvrdenie, že súkromné zdravotné poisťovne dosiahli modelovaním lepší poistný kmeň než štátne.
Budúcotýždňový zjazd Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb rozhodne, či zdravotníci vstúpia do štrajkovej pohotovosti. Dovtedy zdravotnícki odborári využijú všetky legitímne formy na dosiahnutie svojich cieľov. Pre ZDRAVIE.sk to uviedol predseda zväzu Andrej Kučinský. Odborový zväz predložil Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) požiadavku na garantovaný 30-percentný nárast miezd od 1. mája 2007. ANS však nie je schopná túto požiadavku splniť.
Zdravotnícke profesijné a stavovské organizácie vyjadrujú znepokojenie nad výsledkami zasadnutia pondelkovej koaličnej rady. Súčasné slovenské zdravotníctvo potrebuje predovšetkým riešenia najzávažnejších problémov, ktoré predstavuje sieť zdravotníckych zariadení, zadlžovanie, zle ohodnotené ľudské zdroje, ako aj samotná kvalita a efektivita služieb. Uvádza sa v stanovisku zdravotníckych profesijných a stavovských organizácií, ktoré ZDRAVIE.sk poskytol výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní SR Eduard Kováč.
Koaličná rada dôveruje ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi. Do dvoch týždňov má predložiť do vlády návrh riešenia situácie v slovenskom zdravotníctve. Uviedol to po rokovaní koaličnej rady premiér Robert Fico. Koaličná rada nerozhodla, či sa zmení systém pluralitného zdravotného poistenia ani či sa zvýšia platby štátu za tzv. štátnych poistencov. „Nehovorili sme ani o zatváraní nemocníc,“ konštatoval premiér.
Pozícia ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča je pevná, tvrdí to poslanec Smeru-SD Jozef Valocký. Jeho odvolanie sa nechystá iniciovať ani opozícia. „Nebudeme ho zatiaľ odvolávať za to, že nevie splniť ideologické predstavy premiéra Roberta Fica,“ uviedol v dnešnej relácii STV O päť minút 12 predseda zdravotníckeho výboru NR SR Viliam Novotný, ktorý kritizoval vládu, že nevie plniť svoje sľuby. „Táto vláda si dala ostré termíny. Nebude ani optimalizácia siete, ani redukcia... sme v bezútešnej situácii,“ konštatoval V. Novotný.
Päť špičkových medicínskych odborníkov vyzýva na odbornú apolitickú diskusiu o dlhodobom smerovaní slovenského zdravotníctva. „Za posledných 17 rokov sa vymenilo 10 ministrov zdravotníctva, čo znamená, že v priemere bol minister zdravotníctva vo funkcii 20 mesiacov. To je nemožný čas na predloženie koncepcie, prípadne jej realizovanie,“ uviedol pri prezentovaní publikácie Slovenské zdravotníctvo – súčasný stav, problémy a návrhy riešení jeden z jej autorov prof. Ján Štencl, rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Lekárske odborové združenie (LOZ) nevidí dôvod, aby prerušilo dôvody pre vyhlásenie štrajkovej pohotovosti od 1. mája 2007. Pacienta sa však štrajková pohotovosť v zhruba 40 slovenských nemocniciach vôbec nedotkne. LOZ sa 19. apríla 2007 obrátilo na predsedu vlády SR so žiadosťou o prijatie na prerokovanie predložených požiadaviek. „K dnešnému dňu nebola žiadna odozva zo strany premiéra na náš otvorený list a ani výsledok z rokovania Tripartit dňa 24. apríla 2007 neposunul riešenie našich požiadaviek dopredu,“ uviedol pre ZDRAVIE.sk predseda LOZ Marián Kollár.
Za hystériu označil minister zdravotníctva Ivan Valentovič vyjadrenia Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP) k pripravovaným zmenám v zdravotníctve. Zdôzanil, že ZZP zastupuje len súkromné zdravotné poisťovne a ich vyjadrenia sú účelové. Vyjadrenie experta na ústavné právo Radoslava Procházku, ktorý sa vyjadril o protiústavnosti navrhovaných zmien, nepovažuje I. Valentovič „za také, ktoré by malo riadiť jeho kroky“.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič odmieta akúkoľvek diskusiu s odbornou verejnosťou, ignoruje Ústavu SR, medzinárodné zmluvy aj platný právny systém. Svojou účasťou v inzercii štátnej zdravotnej poisťovne porušuje dokonca aj dobré mravy. Uviedol výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP) Eduard Kováč. Minister sa podľa ZZP stále spolieha na politickú podporu premiéra a vlády SR. „Výsledkom však je, že za desať mesiacov vo vláde, sa mu nepodarilo dosiahnuť žiaden z relevantných cieľov, ktoré by stabilizovali systém a zlepšili situáciu v slovenskom zdravotníctve,“ konštatuje E. Kováč.
Rozhodnutie Legislatívnej rady vlády SR, ktorá prerušila rokovanie o dvoch návrhoch zákonov Ministerstva zdravotníctva SR, ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča neprekvapilo a dalo sa podľa neho očakávať. Legislatívna rada vlády vyčítala návrhu zákona o verejnoprávnych poisťovniach aj novele zákona o zdravotnom poistení protiústavnosť. MZ už dalo k návrhom vypracovať legislatívny posudok a minister dúfa, že ešte v apríli oba návrhy prerokuje vláda. Uviedol to v relácii Sobotné dialógy v Slovenskom rozhlase.