Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou 6. decembra 2006 rozhodol o uložení pokuty 3 mil. Sk Union zdravotnej poisťovni – <strong>1 mil. Sk </strong> za marenie výkonu dohľadu podľa zákona č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlviosťou... , lebo <strong>Union </strong><strong>zdravotná poisťovňa nepredložila úradu doklady v požadovanom rozsahu </strong> a <strong>2 mil. Sk za poskytovanie nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií, zamlčovanie dôležitých skutočností a ponúkanie výhod, ktoré Union zdravotná poisťovňa nevie zaručiť </strong>. Pokutu musí Union zdravotná poisťovňa zaplatiť do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti tohto rozhodnutia. Union zdravotná poisťovňa môže proti tomuto rozhodnutiu podať na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou rozklad do 15 dní od jeho doručenia.
Poslanci Národnej rady SR schválili zvýšené platby štátu za ekonomicky neaktívnych poistencov. Ide o deti, dôchodcov, ženy na materskej dovolenke a nezamestnaných. Za ekonomicky neaktívnych poistencov <strong>bude štát platiť 5 % z priemernej mzdy platnej v roku 2005 </strong> namiesto doterajších 4 %. <strong>Zvýšená platba štátu sa však týka iba prvých štyroch mesiacov roku 2007 </strong>. Ďalší prísun prostriedkov do zdravotníctva je podmienený racionalizačnými opatreniami, ktoré má počas tohto obdobia vykonať minister zdravotníctva. Ak sa aj potom ukáže, že finančné prostriedky v zdravotníctve stále chýbajú, podľa ministra financií Jána Počiatka pôjdu rezervy štátneho rozpočtu. Minister financií to uviedol pre agentúru SITA. Health Policy Institute považuje takéto vyhlásenie ministra financií za zavádzajúce a nezodpovedné.
Začala sa schôdza Národnej rady SR, na programe ktorej je niekoľko noviel zdravotníckych zákonov. Prvým z návrhov je <strong>vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení. </strong>Cieľom navrhovaného zákona je navýšiť finančné prostriedky pre zdravotníctvo zvýšením platieb poistného za ekonomicky neaktívnych občanov, u ktorých je platiteľom poistného štát. Vládny návrh zákona predpokladá zvýšenie platieb zo 4 % na 5 % priemernej mzdy. Vládny návrh posúva aj lehoty na vykonanie ročného zúčtovania poistného za rok 2006. Poslanci NR SR prerokujú aj <strong>poslanecký návrh </strong>zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou...
K 1. januáru 2007 zmení zdravotnú poisťovňu 716 467. Vyplýva to z údajov, ktoré ZDRAVIE.sk poskytla hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Radoslava Miklášová. Najväčší odliv poistencov zaznamenala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) – 449 456 a Spoločná zdravotná poisťovňa, z ktorej sa odhlásilo 84 004 poistencov. VšZP napriek odlivu poistencov zostáva aj naďalej najväčšou zdravotnou poisťovňou s takmer 3 miliónmi poistencov.
„Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP SR) je vážne znepokojené tým, že ministerstvo zdravotníctva sa otvorene hlási a priznáva existenciu legislatívneho návrhu, ktorý zásadným spôsobom oslabuje princípy fungovania základných pilierov súčasného slovenského zdravotníctva,“ uvádza sa v stanovisku ZZP SR. Stanoviskom ZZP SR reaguje na pripravovaný návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorého by poistenci, za ktorých platí odvody štát, sa mali poistiť len v poisťovniach, ktorých zriaďovateľom je štát. Minister zdravotníctva I. Valentovič sa vyjadril, že o návrhu bude diskutovať až potom, keď návrh zákona bude mať definitívnu podobu.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou opäť upozorňuje poistencov na postup v prípade, že dostali oznámenie o prepoistení sa, príp. dostali preukaz poistenca zdravotnej poisťovne, ktorú si nevybrali a ani do nej nepodali prihlášku. „<strong>V takom prípade by sa mal poistenec obrátiť na zdravotnú poisťovňu, ktorá mu takýto preukaz zaslala, so žiadosťou o vysvetlenie a zrušenie prihlášky. Svoj podnet by mal doložiť čestným vyhlásením, že žiadnu prihlášku nepodal,</strong>“ uviedla pre ZDRAVIE.sk hovorkyňa Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou Radoslava Miklášová.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou súhlasil so zlúčením zdravotných poisťovní Dôvera a Sideria. Rozhodnutie je právoplatné od 12. novembra 2006. Pre ZDRAVIE.sk to uviedla hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Radoslava Miklášová. Zanikajúcou spoločnosťou pri zlúčení zdravotných poisťovní je zdravotná poisťovňa Sideria, a.s. Dňom zlúčenia zaniká aj platnosť zdravotnej poisťovne Sideria na vykonávanie verejného zdravotného poistenia. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou stanovil lehotu na zlúčenie zdravotných poisťovní do 90 dní odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o vydaní predchádzajúceho súhlasu.
Lekári na XX. sneme Slovenskej lekárskej komory, ktorý sa konal 13. a 14. októbra v Bratislave, privítali zvýšené platby štátu za tzv. svojich poistencov zo 4 na 5 % z priemernej mzdy v hospodárstve. Slovenská lekárska komora však požaduje, aby sa toto zvýšenie netýkalo len prvých štyroch mesiacov v roku, ako ho schválila vláda, ale celého roka. Podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu sa v tomto bode nezhodujú s ministrom zdravotníctva Ivanom Valentovičom. Snem vyzval vládu aj Národnú radu SR, aby zvýšené platby štátu neboli iba dočasné.
Podľa riaditeľov bratislavskej, košickej, martinskej fakultnej nemocnice a žilinskej nemocnice sa príchodom nového ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča zlepšila komunikácia s ministerstvom zdravotníctva a vzrástol záujem o riešenie konkrétnych problémov v teréne. Za jeden z najpozitívnejších krokov považujú snahu ministra Ivana Valentoviča vrátiť zdravotníckym zariadeniam ich pôvodný status. Sám minister zdravotníctva je s krokmi, ktoré sa mu počas 100 dní vedenia rezortu podarili, spokojný. Podľa predstaviteľov Health Policy Institute súčasná vláda zatiaľ prijala v zdravotníctve len zbytočné, destabilizačné a mocenské opatrenia.
Od 1. októbra už v lekárni platíme za výdaj liekov, dietetických potravín a zdravotných pomôcok na recept len 5 Sk. Poplatok za recept sa znížil z 20 Sk na 5 Sk nariadením vlády o výške úhrady poistenca za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Zníženie poplatku na 5 Sk znamená ročnú stratu zhruba 570 mil. Sk pre rozpočet verejnej správy. Vykryje sa z limitov rozpočtov verejnej správy.
Vláda SR vo štvrtok schválila zvýšenie platieb štátu za svojich poistencov zo 4 na 5 % z vymeriavacieho základu, ktorým je priemerná mzda, a zníženie DPH na lieky z 19 na 10 %. Oba návrhy noviel (zákon č. 580/2004 Z.z o zdravotnom poistení a zákon č. 222/2004 Z.z o DPH) musí ešte schváliť čo najskôr parlament, aby sa mohli zapracovať do návrhu štátneho rozpočtu na rok 2007.
Podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča by opäť mali byť Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa verejnoprávnymi inštitúciami. „Myslíme si, že tak je to v celej vyspelej Európe, pretože systém akciových spoločností nie je v Európe veľmi populárny,“ uviedol minister. O ich spojení sa zatiaľ neuvažuje. „Fúziou Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne by mohol vzniknúť monopol, pretože stále majú dominantné postavenie na trhu,“ konštatoval I. Valentovič.
Vždy som považoval zavedenie 20- a 50-korunových poplatkov v zdravotníctve za nesystémový a neetický krok. Uviedol minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Reagoval tak na jeden z prvých krokov, ktoré súčasná vláda vykonala v zdravotníctve – zrušenie poplatku 20 Sk za návštevu lekára a 50 Sk za deň hospitalizácie. Od 1. 10. 2006 sa tiež splní ďalší zo zámerov vlády – zníženie poplatku za recept z 20 Sk na 5 Sk. Na dobrej ceste je podľa ministra zdravotníctva aj zvýšenie platieb štátu za tzv. svojich poistencov zo 4 na 5 % priemernej mzdy.
K 8. septembru 2006 chcelo zmeniť zdravotnú poisťovňu 519 481 poistencov. Ide o sumárne číslo za všetkých 7 zdravotných poisťovní. Minulý rok zmenilo zdravotnú poisťovňu len 51 090 poistencov. Uviedla pre ZDRAVIE.sk hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Radoslava Miklášová a dodala, že úrad nebude diferencovať počty prihlášok podľa jednotlivých poisťovní. „Je to záležitosťou ich obchodnej politiky a obchodnej súťaže, do ktorej nebudeme zasahovať,“ konštatovala.
Od 1. septembra 2006 je účinné nariadenie vlády, ktorým sa rušia 20- a 50-korunové poplatky v zdravotníctve. Ak by sa aj napriek tomu stretli občania s prípadom, že od nich od 1. septembra 2006 lekári vyžadujú už zrušené poplatky, ministerstvo zdravotníctva odporúča pacientom poplatky neplatiť a podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Do 30. septembra môžeme zmeniť zdravotnú poisťovňu. Prihlásiť sa možno iba do jednej zdravotnej poisťovne, jej poistencom sa stávame od 1. januára 2007. Zmena zdravotnej poisťovne je možná iba raz za rok. „K začiatku augusta Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR (ÚDZS) evidoval 292 095 žiadostí o zmenu zdravotnej poisťovne,“ povedala pre ZDRAVIE.sk Radoslava Miklášová, hovorkyňa ÚDZS. Zdravotné poistenie je u nás povinné.
V priebehu budúceho roku bude u nás opäť rajonizácia lekárov. Týkať sa bude všeobecných a detských lekárov, gynekológov a stomatológov. Rajonizácii musia predchádzať legislatívne zmeny. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) očakáva od rajonizácie najvýraznejšie pozitívne zmeny najmä u gynekológov a stomatológov. Nemocníc sa rajonizácia netýka. Slobodná voľba lekára sa zároveň naďalej zachová. Uviedla pre ZDRAVIE.sk Silvia Balázsiková, hovorkyňa MZ SR.
Od 1. septembra 2006 sa ruší poplatok 20 Sk za návštevu lekára aj 50-korunový poplatok za deň pobytu v nemocnici (hospitalizáciu). Zrušenie poplatkov predstavuje zhruba 570 mil. Sk, ktoré sa majú vykryť z limitov rozpočtov verejnej správy. Vyplýva to z nariadenia vlády SR. Poplatok za využitie lekárskej služby prvej pomoci (LSPP), dopravu sanitkou či za pobyt sprievodcu v nemocnici zostáva, rovnako ako poplatky za deň pobytu a za stravu v kúpeľoch.
Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky - časť Zdravotníctvo
Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval Ivana Valentoviča do funkcie ministra zdravotníctva 4. júla 2006