Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) sa obrátilo na zdravotnícke aj pacientske organizácie, aby sa pridali k ich výzve a upozornili ministra zdravotníctva na chýbajúce predpisy. „Minister zdravotníctva Ivan Valentovič nekoná. Znemožňuje tak zdravotným poisťovniam aj poskytovateľom zdravotnej starostlivosti skvalitňovať starostlivosť a služby pre občanov,“ upozorňuje E. Kováč, výkonný riaditeľ ZZP. Podľa neho minister ani po takmer roku od vymenovania nepredložil kľúčovú sekundárnu legislatívu (vyhlášky, nariadenia), ktorú dlhodobo požaduje celý zdravotnícky sektor.
Slovensko potrebuje redšiu, ale dostupnú sieť nemocníc – čo je však podstatné, musia byť dostatočne technicky vybavené. Mnohé nemocnice technicky ani nespĺňajú základné požiadavky, aké by podľa právnych predpisov mali mať. Kritické vybavenie niektorých nemocníc považujem za jeden z hlavných problémov slovenského zdravotníctva. Povedal prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Milan Dragula. Zároveň konštatoval, že ak nebude mať minister zdravotníctva politickú podporu, reštrukturalizácia lôžok sa mu nepodarí. Primárnu sieť považuje za optimálnu, naopak redukciu v sieti lekárov-špecialistov si vie predstaviť.
Zoznam nemocníc, ktoré by sa mali rušiť, resp. prejsť na iný systém financovania, ešte nie je definitívny a má byť výsledkom dohody ministerstva zdravotníctva a všetkých zdravotných poisťovní. Pri konečnom zozname sa bude vychádzať z kritérií hodnotenia nemocníc, ktoré vypracovali VšZP a Spoločná zdravotná poisťovňa. V rozhovore pre ZDRAVIE.sk to uviedla hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková.
Podľa zatiaľ neverejného zoznamu by sa malo vyradiť zo systému verejného zdravotného poistenia minimálne deväť nemocníc. Po utorkovom zasadnutí zástupcov zdravotných poisťovní so zástupcami Ministerstva zdravotníctva SR sa neoficiálne hovorí o NsP Gelnica, n.o., NsP Krompachy, s r.o., NsP Krupina, n.o., NsP Nové Mesto nad Váhom, n.o., NsP Modra, n.o., regionálnej NsP Sobrance, NsP Stropkov, s r.o., NsP Veľkom Krtíši, n.o., Železničnej NsP v Košiciach, s r.o. a rezortnej Vojenskej NsP v Košiciach. Podľa Health Policy Institute (HPI), ktorý toto rozhodnutie víta, sa tým lôžkový fond zmenší o 1 211 postelí. Ročné náklady na ústavnú starostlivosť v týchto zariadeniach sú 575 mil. Sk.
Union zdravotná poisťovňa a Európska zdravotná poisťovňa (EZP) nemali k 1. januáru, keď začali vykonávať verejné zdravotné poistenie, naplnenú verejnú minimálnu sieť napriek tomu, že od. 1. januára výrazne zvýšili počet svojich poistencov. Zmluvy nemali zdravotné poisťovne v dostatočnom rozsahu uzavreté najmä so stomatológmi, poskytovateľmi záchrannej zdravotnej služby a poskytovateľmi lekárenskej starostlivosti (lekárňami). Tieto zistenia sú výsledkom dvoch dohľadov, ktoré v roku 2007 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vykonal v EZP aj v ZP Union.
Ministerstvo financií SR (MF SR) zásadne nesúhlasí s prijatím návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ako ho predkladá Ministerstvo zdravotníctva SR. Jeho prijatím by podľa MF SR došlo k porušeniu medzinárodných dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií. Rezort financií má výhrady aj k návrhu zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Zmena právnej formy je podľa pripomienok MF SR predložených rezortu zdravotníctva nejednoznačne naformulovaná a v podstate ide len o formálnu zmenu názvu.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič nesúhlasí s tvrdením Health Policy Institue (HPI), že klame a zavádza verejnosť, keď tvrdí, že denne dostáva desiatky listov podporujúcich zavedenie jednej zdravotnej poisťovne. Naopak – je presvedčený, že „verejnosť klame a zavádza HPI“. Uvádza sa to v stanovisku Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR). Reaguje tak na informáciu, že v skutočnosti dostal minister zdravotníctva v období od 2. januára do 2. marca 2007 len sedem podporných listov. Podľa MZ SR otázky pri žiadosti poskytnúť údaje o podporujúcich listoch položilo HPI tak, aby neodrážali objektívnu skutočnosť.
Nie desiatky, ale sedem listov od občanov podporujúcich zavedenie jednej zdravotnej poisťovne dostal minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Vyplýva to z informácie, ktorú si podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám vyžiadal od ministerstva zdravotníctva Health Policy Institute (HPI). Minister I. Valentovič 28. februára v STV uviedol, že dostáva denne niekoľko možno desiatok listov, kde ho občania vyzývajú, aby urobil koniec všetkým zdravotným poisťovniam a aby zaviedol systém jednej zdravotnej poisťovne.
Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR nesúhlasí s navrhovanou redukciou nemocničných lôžok. Ministerstvo zdravotníctva SR navrhuje reprofilizáciu 6 193 lôžok, najviac lôžok, 2 062, sa má redukovať v Prešovskom kraji. Pri návrhu ministerstvo zdravotníctva vychádzalo z auditu aktuálneho stavu siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti za rok 2005 a tiež výpočtu potreby kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti so zohľadnením normatívov počtu lôžok na počet obyvateľov používaných v krajinách EÚ.
Na poslednom rokovaní Výboru NR SR pre zdravotníctvo mali poslanci výboru diskutovať so zástupcami komôr a ostatných zdravotníckych organizácií o pripravovaných legislatívnych zmenách v zdravotníctve. Čakala sa diskusia najmä o pripravovanom návrhu novely zákona o zdravotnom poistení (zákon č. 580/2004 Z.z.), ktorý okrem iného ráta s prepoistením tzv. poistencov štátu do Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Diskutovalo sa však len o návrhu novely zákona o zdravotníckych pracovníkoch.
Ministerstvo zdravotníctva SR už v auguste 2006 avizovalo, že chystá opätovné zavedenie rajonizácie hlavne všeobecných a detských lekárov, gynekológov a stomatológov. Na to sú však potrebné legislatívne zmeny. Ministerstvo zdravotníctva v týchto dňoch zverejnilo Predbežnú informáciu k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti. Návrh novely zákona chce ministerstvo predložiť na rokovanie vlády v septembri 2007.
„Ak zdravotné poisťovne vytvorili zisk, použijú ho na zlepšenie služieb pre poistencov a žiadne dividendy sa nechystajú vyplácať,“ zdôraznil pre ZDRAVIE.sk výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč. Reagoval tak na slová ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča v nedeľňajšej relácii O päť minút 12. V obmedzení zisku zdravotných poisťovní, ktoré navrhuje ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o zdravotnom poistení, vidí totiž I. Valentovič možné zdroje financií, ktoré chýbajú v systéme zdravotníctva.
Napriek výhradám občianskych združení, hromadnej pripomienke občanov aj upozorneniu Protimonopolného úradu SR, ktorý namieta porušením hospodárskej súťaže, je minister zdravotníctva Ivan Valentovič stále presvedčený, že návrh zákona, ktorý obsahuje povinné poistenie tzv. poistencov štátu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), je správnym rozhodnutím. „Verejný záujem je nad ochranou hospodárskej súťaže,“ reagoval v dnešnej relácii STV O 5 minút 12 minister zdravotníctva. Argumentoval tým, že verejné prostriedky musia patriť pod verejnú kontrolu.
Organizátori hromadnej pripomienky k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení podali dnes sťažnosť na ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča za porušenie legislatívnych pravidiel vlády. Sťažnosť adresovali predsedovi vlády Robertovi Ficovi. V sťažnosti žiadajú predsedu vlády, aby vyzval ministra zdravotníctva na dodržiavanie uznesenia vlády, ktorým boli vydané legislatívne pravidlá vlády. K sťažnosti by sa mal adresát – predseda vlády SR - vyjadriť do 30 dní. Text sťažnosti poskytli ZDRAVIE.sk organizátori hromadnej pripomienky.
Hromadnú pripomienku k návrhu zákona o zdravotnom poistení, ktorú podpísalo viac ako 2 000 občanov, odovzdali na Ministerstve zdravotníctva SR zástupcovia Občianskej konzervatívnej strany, Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, Health Policy Institute a INESS. Súčasťou navrhovanej novely sú zmeny, ktorými sa zamedzí slobodnému výberu zdravotnej poisťovne pre poistencov štátu. Ak ministerstvo zdarvotníctva pripomienke nevyhovie, musí sa uskutočniť rozporové konanie, vzhľadom na to, že hromadnú pripomienku podpísalo viac ako 500 občanov.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dnes potvrdil pokutu 3 mil. Sk pre Union zdravotnú poisťovňu. Išlo už o druhostupňové rozhodnutie. Ako uviedol predseda ÚDZS Richard Demovič, 2 mil. Sk dostala Union zdravotná poisťovňa za klamlivú reklamnú kampaň a 1 mil. Sk za nespoluprácu s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pri kontrole. „Nebola to najvyššia možná pokuta, akú sme mohli udeliť,“ uviedol R. Demovič. ÚDZS rozhodol 23. februára aj o udelení miliónovej pokuty pre topoľčiansku nemocnicu, ktorá voči rozhodnutiu nenamietala.
Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) predložilo 18 zásadných pripomienok k návrhu zákona o zdravotných poisťovniach, ku ktorému sa dnes skončilo pripomienkové konanie. Základným problémom pre ZZP je povinné prepoistenie poistencov štátu do Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Ide o najzásadnejšiu zmenu, aká sa udiala v systéme slovenského zdravotníctva,“ uviedol výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč. Návrh zákona neobsahuje podľa ZZP nič, čo by zlepšovalo kvalitu a efektivitu poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) oceňuje, že ju ministerstvo zdravotníctva SR prizvalo v januári na rokovania o pripravovanom celoplošnom znížení cien liekov. „Sú nám však bližšie trhové regulácie. Celoplošné zníženie cien nie je systémový krok, ale vláda má právo regulovať ceny,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností Miroslav Lednár. Podľa neho by to však mal byť spôsob spravodlivý, transparentný s jednoznačnou metodikou a v súlade so smernicami Európskej únie.
Podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča sa môžu zdravotnícki pracovníci dočkať v marci zvýšených platov. „Spoločná zdravotná poisťovňa aj Všeobecná zdravotná poisťovňa podpísali dodatky k zmluvám, v ktorých zvýšili platby pre nemocnice o 20 percent. Riaditeľov nemocníc som písomne zaviazal, aby tieto prostriedky použili na zvýšenie platov,“ uviedol v nedeľňajšej televíznej relácii Na telo minister zdravotníctva. I. Valentovič však nevedel povedať, o koľko sa platy zvýšia.
Dnes je posledný deň na pripomienkovanie návrhu zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Podľa generálnej riaditeľky Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) JUDr. Zuzany Zvolenskej ich poisťovňa nemá k návrhu zákona žiadne výrazné pripomienky. „Vzniesli sme len pripomienky technického charakteru,“ uviedla Z. Zvolenská. Podľa nej zmena právnej formy zdravotnej poisťovne umožní štátu prostredníctvom správnej rady priamo rozhodovať o zásadných otázkach činnosti poisťovne. Rozhodne sa nezhorší finančná disciplína poisťovne,“ zdôraznila generálna riaditeľka SZP.