V správe o pripravovanej reštrukturalizácii lôžok sa nezohľadnil regionálny prístup. Materiál je paškvil, je zlý. Výrazne znižuje počet lôžok v Prešovskom a Košickom kraji, pričom neberie do úvahy napríklad dvojnásobnú hospitalizáciu onkologických a kardiovaskulárnych pacientov a naopak absurdne zvyšuje počet lôžok v Bratislave. Uviedol k redukcii lôžok Viliam Novotný (SDKÚ), predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo v dnešnej relácii televízie JOJ De Facto. Pri návrhu redukcie pracovná skupina podľa V. Novotného uprednostnila politický prístup.
V lôžkových zdravotníckych zariadeniach na Slovensku sa má zrušiť 6 193 lôžok. Potreba redukcie obsahuje 2 463 lôžok pre pacientov s akútnymi ochoreniami, 2 442 lôžok pre pacientov s chronickými ochoreniami a 1 287 lôžok pre pacientov s chronickými ochoreniami. O najviac lôžok prídu zdravotnícke zariadenia v Prešovskom kraji (2 062). Vyplýva to zo Správy o pripravovanej reštrukturalizácii siete zdravotníckych zariadení, ktorú dnes vzala na vedomie vláda SR.
Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo na pripomienkové konanie návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve. Návrh zákona stanovuje povinné poistenie poistencov štátu vo VšZP, pre poistencov, ktorí si vyžadujú osobitnú zdravotnú starostlivosť alebo osobitnú ochranu osobných údajov sa navrhuje, aby boli poistení v Spoločnej zdravotnej poisťovni. Návrh zákona upravuje aj systém prerozdeľovania peňazí, ktorý zohľadňuje tzv. rizikových poistencov (deti, starší ľudia). Nový systém prerozdelenia má zohľadňovať aj nákladnosť liečby poistencov, nielen vekovú štruktúru. Zákon má nadobudnúť účinnosť 1. júla 2007.
Návrh zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach neprináša poistencom týchto poisťovní žiadnu pridanú hodnotu, Health Policy Institute preto odporúča vláde, aby svoju energiu vkladala do projektov, ktoré zvyšujú kvalitu zdravotnej starostlivosti. Podľa stanoviska Health Policy Institute je návrh zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach nekompatibilný s právnym poriadkom SR a porušuje základné princípy právneho štátu.
Minister zdravotníctva SR Ivan Valentovič vie, kde zobrať financie na postupné zvýšenie platov lekárov. V televíznej diskusii Politika.sk (4.2.) uviedol, že 1 mld Sk možno získať zo zdravotných poisťovní obmedzením ich zisku, ďalšiu miliardu prinesie zníženie cien liekov pre dodávateľov a 1 mld Sk získa slovenské zdravotníctvo plánovanou reštrukturalizáciou lôžok. Minister zdravotníctva zdôraznil, že zvýšenie platov lekárov o odborármi požadovaných 30 % sa mu do roku 2010 podarí. „Pevne verím, že v kresle budem a budem môcť povedať, že to čo sme sľúbili, sme aj splnili.“
Minister zdravotníctva SR Ivan Valentovič vie, kde zobrať financie na postupné zvýšenie platov lekárov. V televíznej diskusii Politika.sk (4.2.) uviedol, že 1 mld Sk možno získať zo zdravotných poisťovní obmedzením ich zisku, ďalšiu miliardu prinesie zníženie cien liekov pre dodávateľov a 1 mld Sk získa slovenské zdravotníctvo plánovanou reštrukturalizáciou lôžok. Minister zdravotníctva zdôraznil, že zvýšenie platov lekárov o odborármi požadovaných 30 % sa mu do roku 2010 podarí. „Pevne verím, že v kresle budem a budem môcť povedať, že to čo sme sľúbili, sme aj splnili.“
Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh Zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Podľa návrhu zákona sa súčasné akciové spoločnosti so 100-percentnou účasťou štátu – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločná zdravotná poisťovňa stanú verejnoprávnymi poisťovňami. Aj po navrátení verejnoprávneho charakteru VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovni budú mať všetky zdravotné poisťovne rovnocenné podmienky pri výkone svojej činnosti a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, bude nad nimi vykonávať kontrolu.
Osobitná komisia ako poradný orgán predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou navrhla Nemocnici s poliklinikou v Topoľčanoch udeliť finančný postih 1 mil. Sk za nesprávne poskytnutie zdravotnej starostlivosti 14-ročnému Jakubovi D. Zároveň zaviazala Nemocnicu s poliklinikou v Topoľčanoch prijať nápravné opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov. Výšku pokuty musí ešte schváliť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Uviedol to novozvolený predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič zaviazal riaditeľov zdravotníckych zariadení v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, aby akékoľvek navŕšenie platieb zo zdravotných poisťovní povinne premietli v prvom rade do mzdového ohodnotenia sestier a lekárov. Plnenie tejto úlohy si minister vo všetkých zariadeniach osobne preverí. Zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska a Asociácie fakultných sú schopní garantovať na rok 2007 rast priemerných miezd od 1. 7. 2007 o 9 percent. Uvádza sa v stanovisku Ministerstva zdravotníctva SR.
Po rokovaní predstaviteľov ministerstva zdravotníctva so zástupcami zamestnávateľov (Asociácia nemocníc Slovenska a Asociácia fakultných nemocníc) 26. januára 2007 sú zamestnávatelia schopní garantovať na rok 2007 rast priemerných miezd o 9 percent od 1. 7. 2007. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič zaviazal riaditeľov zdravotníckych zariadení v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, aby akékoľvek navŕšenie platieb zo strany zdravotných poisťovní povinne premietli v prvom rade do mzdového ohodnotenia sestier a lekárov, pričom plnenie tejto úlohy si minister vo všetkých zariadeniach osobne preverí.
Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Andrej Kučinský vyslovil obavy z možného zopakovania sa štrajkov, aké sa v zdravotníctve konali vlani. Odborári totiž nevidia zo strany Ministerstva zdravotníctva SR úsilie prioritne riešiť odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov, ako to sľúbila strana Smer-SD pred voľbami.
Ministerstvo zdravotníctva sa nesústreďuje na akútne problémy zdravotníctva – zdravotníctvo je stále viac zadlžené, lieková politika sa rezortu vymyká z rúk, riešenie siete nemocníc je v nedohľadne, nerieši sa individuálne poistenie ani rozsah zdravotnej starostlivosti. Uviedol výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč. „Namiesto toho vláda uvažuje o zverejnoprávnení VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovne, o zákaze zisku zdravotným poisťovniam a zákaze slobodnej voľby zdravotnej poisťovne,“ konštatuje E. Kováč.
Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo návrh zákona o verejnoprávnych poisťovniach, ktorý predloží v najbližších dňoch do medzirezortného pripomienkového konania. Súčasné akciové spoločnosti so 100-percentnou účasťou štátu – VšZP a Spoločná zdravotná poisťovňa – sa podľa tohto zákona stanú verejnoprávnymi inštitúciami, riadenými tripartitne. „Ich hospodárenie však bude plne v súlade s hospodárením akciových spoločností, nebudú nijako zvýhodňované,“ zdôraznil minister zdravotníctva Ivan Valentovič.
Vláda na svojom zasadnutí odvolala doterajšieho predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Jána Gajdoša a do funkcie vymenovala Richarda Demoviča. Richard Demobič sa funkcie ujme 25. januára 2007. Dôvodom odvolania Jána Gajdoša boli podľa predkladacieho materiálu ministerstva zdravotníctva „výsledky činnosti úradu s prihliadnutím na súčasný stav v zdravotníctve a zodpovednosť vlády za zdravotný stav obyvateľstva Slovenskej republiky“. Podľa J. Gajdoša to boli politické dôvody.
Spravodlivejšie a transparantnejšie rozdelenie finančných prostriedkov poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti podľa zásady – čím lepší a kvalitnejší, tým viac financií zo zdravotných poisťovní. To je cieľom materiálu, ktorý vypracovali odborníci Združenia zdravotných poisťovní SR. Materiál Diferenciácia oddelení nemocníc na základe kritérií efektivity a kvality umožní zdravotnej poisťovni profesionálny nákup kvalitnej zdravotníckej starostlivosti pre poistenca. Uviedol výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní MUDr. Eduard Kováč.
Vláda SR sa v stredu 24. januára na svojom zasadnutí chystá odvolať predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Jána Gajdoša. Ján Gajdoš hodnotí tento krok ako politický. Vláda SR zároveň vymenuje od 25. januára 2007 nového predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorým bude Richard Demovič, súčasný riaditeľ sekcie dohľadu nad nákupom zdravotnej starostlivosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Nie všetci poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti majú uzavreté dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s novými zdravotnými poisťovňami Union a Európska zdravotná poisťovňa. Lekári tak môžu žiadať od poistencov plnú úhradu pri poskytnutí zdravotníckej starostlivosti. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou preto odporúča poistencom zdravotných poisťovní Union a Európska zdravotná poisťovňa, aby sa v prvom rade kontaktovali so svojou novou zdravotnou poisťovňou a žiadali ju o zabezpečenie zdravotnej starostlivosti. Pre ZDRAVIE.sk to uviedla hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Radoslava Miklášová.
Do 31. októbra 2006 bol poistenec alebo platiteľ poistného povinný zaplatiť nedoplatok na zdravotnom poistení. Ak tak neurobil a ani nereagoval na prípadnú písomnú výzvu zdravotnej poisťovne na jeho dodatočné zaplatenie, do konca decembra 2006 musí zdravotná poisťovňa oznámiť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nesplnenie tejto povinnosti. Zdravotná poisťovňa si môže uplatniť na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nárok na zaplatenie nedoplatku a aj prípadný úrok z omeškania. Uviedla to pre ZDRAVIE.sk hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Radoslava Miklášová.
Národná rada SR schválila poslanecký návrh novely zákona č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, o dohľade nad zdravotnou starostlivosťou... Novela umožňuje vláde na návrh ministra zdravotníctva odvolať predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou z akýchkoľvek dôvodov. Súčasný predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Ján Gajdoš tento krok chápe ako jasný dôkaz tendencie mocensky a politicky ovládnuť jediný nezávislý regulačný úrad v zdravotníctve. „Novela zatiaľ nie je účinná. Ministerstvo zdravotníctva ju preto nebude komentovať, pretože to považuje za kontraproduktívne,“ uviedla pre ZDRAVIE.sk hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková.
„Odporúčam do systému slovenského zdravotníctva presunúť viac peňazí,“ uviedol po stretnutí s ministrom zdravotníctva Ivanom Valentovičom riaditeľ WHO pre Európu Marc Danzon. Podľa M. Danzona reformy v zdravotníctve sú potrebné všade, aj keby mali trvať donekonečna. "Treba sa pritom učiť z úspechov aj chýb ostatných štátov," konštatoval M. Danzon.