Ak si púšťate naplno kúrenie, keď sa ostatní potia, mali by ste si pohovoriť s lekárom. Stály pocit chladu môže byť totiž niekedy signálom toho, že s vaším telom nie je niečo v poriadku.
Ochorenie obličiek dlho nebolí. Keď už sa však prejaví, môže byť na liečbu neskoro. Prevencia je pritom jednoduchá a dostupná každému. Pri príležitosti Svetového dňa obličiek prinášame najčastejšie mýty o obličkách. Teraz už nebudete tápať, čomu môžete veriť.
Ak by vo svete nezúrila pandémie COVID-19 a pokračovalo by sa v súčasne nastavených iniciatívach za odstraňovanie rodových nerovností medzi mužmi a ženami, tzv. rodovú rovnosť by sa vo svete podarilo vyriešiť za 108 rokov.
Po náročnom dni sa tešíte do postele na výdatný spánok, ktorý obnoví sily. Ale beda, po chvíli sa zobudíte na nepríjemné pocity v ruke, ako je tŕpnutie prstov a bolesť, a na spánok môžete rovno zabudnúť. O slovo sa prihlásil karpálny tunel.
Trávenie už neraz potrápilo každého z nás. Ľudia berú tráviace ťažkosti mnohokrát na ľahkú váhu, aj napriek tomu, že najmä tie dlhotrvajúce môžu byť indikátorom oveľa závažnejších zdravotných ťažkostí. Pacienti navštevujú lekárov kvôli problémom s trávením veľmi striedmo. Na začiatku roka 2021 agentúra Neopublic realizovala prieskum, vďaka ktorému si môžeme urobiť obraz o tom, ako sú na tom Slováci s tráviacimi ťažkosťami a čísla nie sú vždy priaznivé.
Jedným z mnohých nebezpečenstiev nového koronavírusu SARS-CoV-2 je jeho záhadná schopnosť podporovať tvorbu krvných zrazenín v tele, ktoré sú následne zodpovedné za pľúcnu embóliu. Na otázky týkajúce sa vplyvu COVID-19 a kardiovaskulárnych komplikácií, odpovedá kardiologička MUDr. Anna Vachulová PhD.
Vedci zdôrazňujú, že dôležitý je nielen počet prespaných hodín, ale aj to, či si človek líha a vstáva pravidelne.
Priepastný rozdiel medzi Slovenskom a zvyškom Európy v dostupnosti modernej liečby, vysoká miera mortality na onkologické ochorenia či nedostatočne nastavené preventívne programy radia Slovensko medzi krajiny, ktoré musia čeliť výzve zmeniť systém zdravotníctva.
Možno, že vy máte to šťastie, tešíte sa dobrému zdraviu aj psychickej pohode. Avšak práve ľudská myseľ dnes skutočne trpí, a to nielen u dospelých, ale aj detí.
99-ročný princ Philip, bývalý dôstojník námorníctva a vášnivý hráč póla, si do vysokého veku užíval silné zdravie, v posledných rokoch však mal niekoľko zdravotných problémov.
Obdobie menopauzy je prirodzená súčasť života každej ženy. Niektoré ju zvládajú s ľahkosťou, iné dokáže nemilo prekvapiť a priniesť do života mnoho komplikácií. Klimaktérium, prechod alebo menopauza. Ako ju hravo zvládnuť nám poradil gynekológ MUDr. Jozef Španka.
Účastníci žijúci v oblastiach s najvyššou mierou nočného osvetlenia mali podľa výskumu až o 55% vyššie riziko tohto ochorenia než tí, ktorí sa naopak zdržiavali na temnejších miestach.
V ťažkých časoch musíme byť k sebe láskaví. Najlepší spôsob, ako môžeme znovu nabrať energiu, keď sa cítime skleslo, je nastaviť si priority a postarať sa o svoje duševné, aj fyzické zdravie.
Kortizol sa zvyčajne meria zo vzoriek krvi. Časté odoberanie krvi môže byť samo o sebe stresujúcim faktorom pre človeka, preto vedecký tím pripomenul, že hormón je možné merať aj v zhromaždených slinách, moči a dokonca aj v pote.
Pri včasnom zásahu býva liečba úspešná. Nádor sa chirurgicky odstráni a väčšinou nie je potrebná ďalšia onkologická liečba. Aj metastázy sú u tohto druhu karcinómu skôr výnimkou.
Joseph Flavill bol v kóme od chvíle, keď ho minulý rok zrazilo auto pri prechádzke, niekoľko týždňov pred začiatkom celosvetových lockdownov.
Napriek tomu, že preventívna prehliadka u všeobecného lekára trvá približne polhodinu, pravidelne ju absolvuje menej ako 39 % dospelej populácie. V roku 2020 klesol záujem o preventívne prehliadky ešte o ďalších približne 5 %.
Pre bežných ľudí je odporúčaný respirátor FFP2, avšak bez výdychového ventilu. Takýmto typom ste chránení vy, aj vaše okolie.
Zdravotné problémy, s ktorým ženám pomôžu lekári na urológii, sú napr. zápaly horných a dolných močových ciest či obličkové kamene.
Vedci zistili, že hladiny nervového rastového faktora boli nižšie u ľudí s depresiou alebo bipolárnou poruchou, ako u zdravých osôb. Lekári môžu potenciálne používať hladiny rastového faktora na sledovanie účinkov antidepresívnej liečby.