Namiesto „spaľovania“ cukru pomocou kyslíka, ako to uprednostňuje väčšina buniek v ľudskom tele, rakovinové bunky používajú rovnaký spôsob ako bunky kvasiniek, známy ako fermentácia.
Už ste dnes niekoho objali? Že nie? Tak to rýchlo napravte! Dnes, 21.1.2021 je totiž Medzinárodný deň objatia a my prinášame 6 dôvodov, prečo sa máme jeden k druhému tlačiť denne!
V januári po sviatkoch ľudia najčastejšie začnú podnikať kroky k zmene životného štýlu a teda jedným z predsavzatí je aj detox tela. Je naozaj telu prospešný a je vhodný pre každého? Aj na to nám odpovedal obezitológ a kardiológ MUDr. Ivan Majerčák.
Tím z Prírodovedeckej fakulty Karlovej Univerzity pod vedením Günthera Kletetschku prišiel na to, že mozgu môžu uškodiť zväčšené kryštáliky železa, ktoré zapríčiní proces vedúci k narušeniu jeho činnosti. Nové poznatky môžu prispieť k ďalšiemu výskumu Alzheimerovej choroby.
Podľa doterajších výsledkov ľudia uvádzali, že najviac im pri vyrovnávaní sa s nepríjemnými pocitmi v čase pandémie COVID-19 pomáha cvičenie, venovanie sa koníčkom, práca a kontakt s ďalšími ľuďmi.
Zaujímavosťou je, že s rodičmi zostáva viac mužov ako žien. Práve dospelí, ktorí nemajú partnera/partnerku, dožívajú väčšinou so svojimi rodičmi v jednom byte či dome.
Niektoré potraviny dokážu predchádzať vzniku bežných zdravotných ťažkostí alebo ich aspoň zmierňovať. Pôsobia totiž ako prírodné lieky. Poradíme vám, čo vám pomôže so žalúdočnými problémami, migrénou, ale aj pri bolestivej menštruácii.
S onkologickým ochorením sa potýka jedna z tisíc rodičiek, prenos rakoviny z matky na dieťa nastáva však len v jednom prípade z 500 tisíc.
Aktuálne sme v rámci 27 krajín Európskej únie vo výdavkoch na alkohol na 11. mieste, pričom pred nami skončili všetky krajiny V4. Napríklad Česi a Poliaci dávajú mesačne z rodinného rozpočtu až takmer 3,5% práve na alkohol.
Tanya Roberts skolabovala na Štedrý večer po venčení svojich psov a bola hospitalizovaná. Testovala na COVID-19 bolo negatívne, no kvôli zhoršeniu stavu bola pripojená na umelú pľúcnu ventiláciu. Zomrela začiatkom roku 2021 vo veku 65 rokov.
Potvrdenie o negatívnom PCR alebo antigénovom teste, nie staršom ako 7 dní, budú obyvatelia či pracujúci v Nitre, potrebovať po novom aj v prípadoch cesty do zamestnania, prírody či sprevádzania dieťaťa.
Ako bude slúžiť zdravie v roku 2021 druhej časti znamení zverokruhu? Prečítajte si, na aké ochorenia by si mali dať pozor znamenia Váhy, Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár a Ryby.
V minulom roku sa v Japonsku narodilo menej ako 865 000 detí, čo je historicky najmenej. Ešte v roku 2017 krajinu tvorilo 128 miliónov ľudí. Podľa vedeckých prepočtov by sa ale počet jej obyvateľov mal do konca storočia znížiť na asi 53 miliónov.
Rok 2020 sa z väčšej časti niesol v znamení pandémie koronavírusu a nebol pre mnohých z nás vôbec ľahký. Ako sa bude zo zdravotného hľadiska dariť ľuďom narodeným v rôznych znameniach v novom roku 2021, to prezradí astrológ.
Informácie, pred čím všetkým sa chrániť, by mal mať každý sexuálne aktívny človek. A hlavne sa vo chvíli, keď nastanú, nesmiete o nich báť hovoriť, predovšetkým so svojím partnerom.
Posledný mesiac v roku hodnotíme všetky úspechy, všetky pády a snažíme sa nájsť spôsob, ako sa niekam posunúť či už v práci, vo vzťahu alebo zdravšom stravovaní. Potom príde rad predsavzatí a odhodlania, hlavne v oblasti chudnutia a nastavenia nových stravovacích návykov, ktoré majú málokedy dlhú trvácnosť. Ako sa však nastaviť a udržať si naše ciele o vysnívanej postave tak, aby nás po mesiaci neomrzeli?
Väčšina pacientov, ktorí sú dnes liečení liekmi na riedenie krvi tzv. novými antikoagulanciami si od januára 2021 budú tieto lieky hradiť z vlastného vrecka a to od 30 do 80 eur. Do platnosti totiž vstupuje od 1. 1. 2021 nová revízia úhrad z dielne Ministerstva zdravotníctva SR.
Vymaniť sa zo závislosti na lieku nie je vôbec jednoduché. Takmer tretina pacientov, a to často aj napriek veľkej snahe a pomoci odborníkov, nie je v liečbe liekovej závislosti úspešná. Ukázal to prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR učí verejnosť o potrebe správneho a bezpečného užívania liekov.
Chudnúť sa nedá bez pohybu, je však dôležité zistiť, ktorý pohyb je práve pre vás vhodný a bude vás baviť. Chlad a skorá tma nás často núti k leňošeniu, preto je najlepšie urobiť si z cvičenia zábavu a čo najviac si ho spestriť. Začať nie je také zložité. Ale vydržať, to už chce dobrý plán!
Zuzana Čaputová upozornila v príhovore na sociálnej sieti aj na to, že zatiaľ, čo sa väčšina z nás pripravuje na Vianoce, naše nemocnice sa pripravujú najmä na zvýšený počet pacientov s ochorením COVID-19.