Vianočné sviatky sú aj v tomto náročnom období pre mnohých ľudí rušným časom. Keď sa snažíme zorientovať vo všetkých našich povinnostiach, cvičenie býva prvou vecou, ktorú z našich plánov škrtáme. Avšak vianočné obdobie je pravdepodobne najhorším časom na flákanie vášho fitness režimu. No ak celé Vianoce preleňošíte, pravdepodobne začnete nový rok 2021 s kilami navyše a zhorší sa aj vaša kondícia.
Pre niektoré deti nie je samozrejmosťou, že strávia Vianoce so svojou rodinou doma pri stromčeku. Ich zdravotný stav im to nedovolí a musia ostať počas najkrajších sviatkov v nemocnici. A ako tradične - profesionálni zdravotní klauni sú pripravení spríjemniť im ich pobyt v nemocnici aj tento rok.
Jedným z najväčších pokušiteľov je práve sladké, ktorého je ťažké sa pri udržiavaní váhy na dlhší čas vzdať. Hlavne v čase blížiacich sa Vianoc, ktoré sú synonymom hojnosti. Prečo sa však obmedzovať, keď existujú iné cesty, vďaka ktorým viete svoje sladké chúťky naplniť. Všetko treba prijímať so zdravou mierou a rozumom.
Vianoce sa Slovákom spájajú s najbližšími a rodinnou pohodou. Štedrý deň zväčša trávime sledovaním rozprávok v televízii a nákupy na sviatky robíme vopred. Najobľúbenejšími vianočnými jedlami sú kapustnica, zemiakový šalát a ryba, no niektorí dávajú prednosť zdravšej alternatíve tradičných pokrmov. Také sú výsledky prieskumu o najkrajších sviatkoch v roku.
Špeciálna potravina pre seniorov - to je výzva, ktorej čelila známa slovenská firma vyrábajúca výživové doplnky. Potom, ako si jej majiteľ Ján Hartl odniesol ocenenie z prestížnej medzinárodnej potravinárskej výstavy SIAL v čínskom Šanghaji za inovácie, bol oslovený spolu s jeho tímom zo strany Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, aby sa podieľal na vývoji nového inovatívneho produktu.
Pred príchodom na svet je jedným z najsilnejších stimulov, ktoré plod prijíma, hlas matky. Avšak vedci z Harvardu urobili ďalší krok vpred pokiaľ ide o význam hudby a zvuku pre deti: objavili, že uspávanky fungujú, aj keď nie sú spievané v materinskom jazyku.
Sú poslední, ktorých pred operačným zákrokom v celkovej anestézii vidíme a často aj prvými, ktorí sú s nami, keď sa po zákroku zobúdzame. Práca anestéziológa skrýva pred zrakmi pacientov množstvo zákutí, ktoré si my, ako laici, neuvedomujeme.
Americký fotograf Gregg Segal vyfotil unikátnu sériu snímok, ktorá zachytáva, čím všetkým sa plnia taniere detí z rôznych kultúr. A čo na výsledok hovorí výživové expertka?
Zlé trávenie trápi mnoho Slovákov, často si však za nepríjemný pocit po jedle môžu sami. Gastroenterológ upozorňuje, že na vine nie sú len ochorenia tráviaceho traktu, problémové sú aj nezdravé stravovacie návyky, nadmerný prísun jedál, zlá kombinácia jednotlivých častí stravy, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a stres. Okrem toho nám MUDr. Miloš Bubán prezradil tipy na potraviny, ktoré podporujú zdravé trávenie.
Kvôli úzkosti a stresu v čase pandémie COVID-19 nakupujú ľudia viac vecí, než chcú a potrebujú. Nakupovanie nám vytvára okamžité uspokojenie, ktoré je tak trochu falošné.
Ukázal to prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR vzdeláva pacientov o bezpečnom užívaní liekov.
Sexuálne správanie ľudí sa podľa odborníkov zmenilo. V posledných desaťročiach sledujú nárast starších ľudí, ktorí sa stále aktívne oddávajú milostným radovánkam.
Prechladnutie, nádcha, kašeľ, angína, chrípka a iné respiračné ochorenia...Po príjemných slnečných dňoch babieho leta sú chladné dni roka ozajstnou skúškou nielen obranyschopnosti nášho organizmu, ale aj našej psychiky. V prenesenom slova zmysle však v sychravom a nevľúdnom počasí nemusíme „čakať na Godota“, ale môžeme naše telo pripraviť na to, aby bolo na nástrahy chladného počasia pripravené a ak prídu, aby ich zvládalo s ľahkosťou.
Priemerný Slovák minie na zbytočnosti približne 65 eur mesačne. Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat vlani minuli Slováci desiatky eur „navyše“ na rôzne nepotrebné elektronické vychytávky, oblečenie či kozmetiku. Až 40 % z toho, čo nakúpime, vyhodíme.
Švajčiarska štúdia analyzuje, čo sa deje v mozgu, keď nás prenasledujú zlé sny. Pokiaľ neprekročíme určitý prah hrôzy, môžeme z toho mať aj úžitok.
51-ročná Jennifer Lopez je okrem mamy tiež herečka, speváčka, spisovateľka, tanečnica, módna návrhárka, producentka a skladateľka. Lockdown jej pomohol uvedomiť si, čo je naozaj dôležité.
Viac ako 20 % pacientom, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, bola zistená fibrilácia predsiení. Pravidelné meranie pulzu a zachytenie nepravidelného srdcového rytmu vie pomôcť pacientom odhaliť ochorenie včas.
V brnenskej Nemocnici Milosrdných bratov porodila žena s ťažkým priebehom COVID-19 . Lekári priviedli na svet dieťa cisárskym rezom, matka bola v umelom spánku napojená na pľúcnu ventiláciu.
Diabetes mellitus je najrozšírenejším chronickým ochorením. V roku 2018 sme mali na Slovensku 355 895 diabetikov,
z toho 21 372 novodiagnostikovaných, a trend výskytu ochorenia neustále rastie. Napriek tomu bojujeme s marginálnymi problémami, ako je nedostatočná prístupnosť najmodernejšej liečby, príliš vysoké doplatky za lieky, plánované odobratie časti agendy špecialistom – diabetológom, ako aj negatívny vplyv pandémie Covid-19.
Vzhľadom na to, že postihuje mužov najmä po 50. roku života, pre mnohých je chirurgické odstránenie zväčšenej prostaty rizikom. Novinkou v liečbe tohto ochorenia je aplikácia vodnej pary do prostaty – minimálne invazívny zákrok, ktorý sa dá realizovať aj v lokálnej anestéze a za ambulantných podmienok.