Predpokladá sa, že na celom svete trpí na anémiu asi 30 % ľudí. S anémiou sa stretáva každý lekár a jej správne zatriedenie vedie rýchlejšie k určeniu diagnózy a možnosti adekvátnej liečby.
Cieľom je, aby tento liek pomáhal nielen ženám s pokročilou formou rakoviny prsníka, ale aj tým, u ktorých sa choroba ešte len rozvíja.
Na Slovensku žije v súčasnosti viac ako šesťdesiat pacientov s diagnózou spinálna svalová atrofia, ktorá postihuje časť nervového systému zodpovedného za pohyb svalov ovládaných vlastnou vôľou. Keďže na Slovensku sa novorodenecký skríning SMA zatiaľ nerealizuje, lekári diagnostikujú toto ochorenie až na základe pohybového vývoja, ktorý nenapreduje podľa normálnych vývojových míľnikov ako u zdravých detí.
Najjednoduchším spôsobom ovplyvňovania hladiny cholesterolu je zdravá strava, fyzická aktivita a pravidelné kontroly hladiny cholesterolu a triglyceridov (jednoduchých tukov), ktoré sa vykonávajú aj v rámci preventívnej prehliadky.
Podiel starších ľudí na populácii kontinuálne rastie. Vyšší vek pritom prináša okrem pozitívnych aspektov aj problémy, ako zhoršenie sluchu, či demenciu. Hluk hrá pri týchto diagnózach proti nám, pretože výrazne ovplyvňuje naše zdravie.
Odborníci vydali nedávno vyhlásenie, v ktorom uvádzajú, že u osoby, u ktorej bola predtým diagnostikovaná cukrovka 2. typu, je možná remisia- ústup cukrovky. Dá sa teda z cukrovky 2.typu úplne vyliečiť?
Malý Mateo sa narodil s najťažšou vývojovou chybou uropoetického a gastro-intestinálneho traktu, aká sa na Slovensku vyskytne raz za 5 – 6 rokov.
Hmotnosť školskej tašky by nemala byť vyššia ako 10 % z celkovej váhy školáka. Odporúčajú to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Taška by mala byť čo najľahšia, mala by kopírovať chrbticu a popruhy by mali byť dostatočne široké.
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi vedie ku vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti na svete. Mladí ľudia sa mylne domnievajú, že zvýšený cholesterol postihuje len staršie generácie. Opak je však pravdou. V dôsledku zanedbania zdravého životného štýlu ich následky zvýšenej hladiny cholesterolu postihujú čoraz v skoršom veku.
Nič nevládzete urobiť naplno, nedokážete sa nadchnúť pre činnosti, ktoré vás kedysi bavili a navyše na vás lezie choroba za chorobou? Čo za tým hľadať? Možno váš organizmus postráda jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov.
Keď sa mení počasie, teplota nie je jediná, ktorá sa mení. Ide aj o zmenu a silu vetra, či o oblačnosť. Seniori sú na tieto zmeny citlivejší, i keď negatívne vplyvy ich trápia rovnako ako mladých. Pre ľudí s vysokým krvným tlakom môže byť leto s vysokými teplotami nebezpečné. Rýchle zmeny teplôt, klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá im môžu spôsobiť kolaps.
Je zaužívané myslieť si, že vitamín C potrebujeme len v čase choroby. Zvykneme po ňom siahnuť napríklad, keď nás potrápi chrípka, alebo je naša imunita oslabená bojom s iným ochorením. Odborník vysvetľuje, prečo takýto prístup nie je správny, a že nie je jedno, či vitamín C prijmeme v tabletke alebo si zvolíme infúzny vitamín C vo vysokých dávkach.
Aj druhá vlna koronavírusu oddialila liečbu mnohých pacientov. Podľa údajov od pacientov vo viac ako tretine prípadov plánovaný lekársky výkon, operáciu či vyšetrenie zrušil ošetrujúci lekár alebo nemocnica. Ukázal to nedávny prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Pacienti sa preto obracajú na kompetentných, aby začali problém odloženej zdravotnej starostlivosti intenzívne riešiť.
Do rozsiahleho výskumu sa zapojilo 180 inštitúcií z celého sveta, vrátane českých vedcov z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky Akadémie vied ČR. Štúdia publikovaná v prestížnom časopise Nature identifikovala 290 génov, po ktorých poškodení predčasne starnú vajíčka, a teda predčasne nastupuje menopauza a končí plodnosť ženy.
Hlavnou zásadou prevencie vzniku kŕčových žíl je podpora svalovej pumpy dolných končatín. Spočíva v pravidelnom pohybe. Mali by ste sa vyvarovať dlhému státiu alebo sedeniu a dávaniu nohy cez nohu. Vhodné je chodiť na prechádzky, behať alebo cvičiť.
Všetci vieme, že v tropických oblastiach sa môžeme nakaziť maláriou či žltou zimnicou. Nebezpečných chorôb je ale v týchto regiónoch oveľa, niektoré sú parazitické a spôsobujú nebezpečné kožné vredy. Menej známa leishmanióza ročne zabije desiatky tisíc ľudí.
Vznik postcovidového syndrómu, tzv. dlhého covidu, pravdepodobne nesúvisí so závažnosťou prekonaného ochorenia COVID-19, aj ľudia, ktorí mali ľahký priebeh ochorenia, môžu týmto syndrómom trpieť. Poznáte jeho skryté príznaky a počuli ste už o postcovidovej rehabilitácii pomocou infúzneho vitamínu C?
Postcovidový syndróm alebo tzv. long covid sa stáva novou diagnózou. Ako pri jeho zvládaní pomáha vysokodávkovaný vitamín C, vysvetlil neurológ MUDr. Karol Točík, CSc., medicínsky riaditeľ Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.
Tento variant génu je veľmi vzácny. V štúdii sa ukázalo, že ju mal len jeden človek z troch tisíc. Neplatí teda, že by všetci štíhli ľudia mali "genetické eso v rukáve". Drvivá väčšina z nich za to vďačí svojmu životnému štýlu.
Počet nových prípadov COVID-19 v Izraeli výrazne rastie už približne dva týždne, k čomu prispieva hlavne nákazlivejší delta variant koronavírusu. Súčasná zhoršujúca sa epidemiologická situácia v Izraeli môže poukazovať na problémy, ktorým môžu čeliť aj iné krajiny, a to aj v prípade zaočkovania veľkej časti populácie.