Hemofília je vzácna porucha zrážania krvi, pri ktorej organizmus nevie zastaviť krvácanie. Táto dedičná choroba dnes už nezávisí len na transfúzii krvi, veda stále napreduje a priniesla mnoho iných možností. Vďaka pokrokom sa kvalita života chorého jedinca už pomaly vyrovnáva bežným ľuďom.
Diagnostika stavu na základe jediného príznaku môže byť ťažká. Príčinou našich častých studených rúk môže byť chladné počasie, problémy s cievami alebo nervami v rukách. Keď vám je na ne stále zima a cítite sa bez energie, príčiny sa zužujú.
Zrak je pre človeka najdôležitejší zmysel, až 80 % informácií vnímame práve očami. Keďže očná šošovka nikdy nie je schopná regenerácie prirodzenou cestou, je ochrana očí pred UV žiarením o to dôležitejšia. Vyberte si preto tie správne okuliare a zaraďte do svojho jedálnička potraviny, ktoré sú dobrou prevenciou pred poškodením zraku.
Žijeme v hektickej dobe, kedy by sme si mali ostražitejšie strážiť svoj krvný tlak. Najrizikovejšími skupinami sú ľudia chorí na cukrovku, tehotné ženy a starší ľudia. No každý by si mal aspoň raz za čas skontrolovať svoj tlak aj doma.
Tento drobný hmyz máva hrdzavú až čiernu farbu a jeho veľkosť sa pohybuje okolo 1,5 - 3,5 cm. Hoci nie sú prenášačmi infekčných ochorení, ich výskyt v domoch či panelákoch vie poriadne znepríjemniť život. Ako sa ich zbaviť?
Osteoporóza je nepríjemné a závažné ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a zvyšuje sa riziko zlomenín kostí. Čo vám pomôže ochrániť si svoje kosti?
Mnohokrát nesúvisí s nadbytočnými kilami a vie potrápiť i ľudí s navonok zdravou životosprávou. Pozrite sa, aké potraviny tento problém najčastejšie spôsobujú a na čo si ešte dávať pozor, ak nechcete mať nafúknuté brucho. A prípadne, čo vám pomôže, ak vás nafukovanie brucha trápi už dlhší čas.
Ide o chromozómovú odchýlku, vyskytujúcu sa pri ženskom pohlaví. Jedným z príznakov je podpriemerná výška takto postihnutých dievčat. Rastový hormón pomáha nielen s výškou, ale je dôležitý aj pre neskoršie začatie hormonálnej liečby.
Často nás prepadne v tej najnevhodnejšej chvíli a nie a nie prestať. Viete, prečo vlastne vzniká? Ako ju čo najúčinnejšie zastaviť? Pozrite sa na niektoré tipy, ktoré zaberú.
Aj vás občas potrápia kŕče v nohách? Objavia sa nečakane a vedia byť intenzívne. Príčin môže byť viac. Pozrite sa, čo je za tým. Dá sa ich zbaviť? Čo je najlepšou prevenciou?
Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, ako funguje ľudský organizmus? Rozmýšľali ste o všetkých tých orgánoch, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele? Možno sa zdá, že každá časť tela je dôležitá, no nie je to až tak pravda.
Alzheimerova choroba je pravdepodobne najviac známou formou demencie, keď je postihnutá pamäť, myslenie a orientácia. Demencia je definovaná ako zlyhanie mentálnych funkcií a nedá sa tak úplne predvídať, no sú veci, na ktoré ak si dáte pozor, tak znížite riziko vzniku tejto choroby.
Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty, a predsa to nemá nič spoločné s väčšou hmotnosťou. Príčinou je nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknuté, opuchnuté. Napuchnuté je celé telo, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy či oči, najmä ráno po prebudení.
Najznámejším typom hemofílie je vrodená, ktorá je dedičnou chorobou a trpia ňou len muži. Existuje ale viac druhov tejto choroby, čo sa prejavuje poruchami v rôznych fázach života jedinca.
Rastový hormón sa tvorí v žľaze, ktorú všetci poznáme ako mozgovú hypofýzu. Jeho základnou úlohou je podpora rastu nedospelých jedincov, ale nemali by sme zabudnúť ani na metabolizmus, bez tohto hormónu by totiž správne nefungoval.
Počuli ste už o trende s názvom "črevná sprcha"? Už veľa ľudí vyskúšalo túto procedúru, no jej účinky na ľudský organizmus nie sú až také prospešné ako by sa mohlo zdať.
Počet pacientov s chronickým zápalovým ochorením čriev vo vyspelých krajinách sveta, vrátane Slovenska, výrazne stúpa. Alarmujúcim je fakt, že čoraz viac postihuje mladých ľudí a deti. Bolesti brucha, časté hnačky, alebo strata hmotnosti môžu byť signálom, ktorý si vyžaduje pozornosť špecialistu a najmä včasnú liečbu.
Zákerná Alzheimerova choroba sa nám väčšinou spája so starobou. Tiež sa nazdávate, že sa vás netýka, ak ste mladí? Vedci však tvrdia opak!
Môže sa zdať, že v období, keď ešte nerastieme alebo sme už narástli, rastový hormón nepotrebujeme. Opak je ale pravdou. Podporovanie rastu nie je jedinou dôležitou funkciou, ktorú rastový hormón plní.
Dnes iba ťažko nájdeme človeka, ktorý by neužil žiadny liek. Ak vychádzame z odbornej terminológie - liek je prípravok používaný v diagnostike alebo v terapii.