Výskyt rakoviny prostaty sa za posledných 20 rokov výrazne zvýšil a v súčasnosti je to druhá najčastejšia príčina úmrtia na rakovinu u mužov. Riziko dramaticky narastá po päťdesiatom roku života a v dvoch prípadoch z troch úmrtí mužov nad 65 rokov má na svedomí práve zhubný nádor prostaty.
Zvyčajne bolesť hlavy či brucha nič neznamená, možno ste len málo pili alebo priveľa jedli. No niekedy vám telo bolesťou signalizuje istý problém a je vo vašom záujme vedieť ju "dešifrovať". Spozornieť treba vtedy, keď bolesť príde náhle alebo trvá dlhšie ako inokedy.
Chrápanie je signálom poruchy spánku. Môže viesť k ochoreniam ako cukrovka či hypertenzia. Vyše dve tretiny ľudí s obštrukčnou spánkovou apnoe nie je diagnostikovaných, naznačuje výskum Philipsu.
Ak je vám zle od žalúdka, asi ťažko vôbec pomyslíte na to, že by ste niečo vložili do úst. Niektoré potraviny však dokážu nepríjemné symptómy zľahčiť.
Jesenné nachladnutia sú priebehom a príznakmi porovnateľné s nachladnutím v ostatných ročných obdobiach. Líšia sa len frekvenciou výskytu, ktorý je významne vyšší z dôvodu poklesu teplôt. Nachladnutie sa môže prejavovať bolesťami v hrdle, kašľom, kýchaním, upchatým nosom, bolesťami hlavy, uší, nosu, nádchou a pod. Problémy bývajú subjektívne a trvajú v priemere 5 až 10 dní.
Celiakia (známa ako glutén-senzitívna enteropatia alebo celiakálna sprue alebo gluténová intolerancia) je poškodenie tenkého čreva zapríčinené imunologickou reakciou vyvolanou gluténom. Glutén je zásobný proteín nachádzajúci sa v pšenici a ostatných cereáliách ako raž, jačmeň a ovos. Celiakia sa prejavuje ako súbor oslabujúcich symptómov, ale vhodnou bezgluténovou diétou sa pacient úplne zotaví.
Stane sa, že nás postihne vážnejšia choroba a my hľadáme všetky možné príčiny, ktoré mohli viesť k jej vzniku. Existuje niekoľko faktorov, ktoré majú negatívny vplyv na stav nášho srdca, ciev alebo mozgu a je len na nás či ich zmeníme alebo nie.
Tu mate možnosť prečítať si rozhovor s chlapcom Radkom Baranikom ktorý trpí Fabryho chorobou. Toto ochorenie postihuje jedného so 40 000 ľudí.
Voľnopredajné, resp. tzv. OTC lieky (z angl. Over The Counter - cez pult) sú lieky, na ktorých vydanie síce nie je potrebný lekársky predpis, ale na Slovensku je možné kúpiť ich len v lekárni. Keďže ide o lieky, musia byť podľa zákona č. 140/1998 Z. z. registrované prostredníctvom ŠÚKL.
Každý rok je 21. september Svetovým dňom Alzheimerovej choroby. Na Slovensku je dnes okolo 60-tisíc ľudí postihnutých touto chorobou a so starnutím populácie ich rýchlo pribúda. Kým vo vekovej kategórii 65- až 74-ročných máme 2 % postihnutých, v kategórii od 75 do 84 rokov je ich už 19 % a vo vekovej skupine nad 85 rokov až 42 %.
U ľudí trpiacich chronickou bolesťou existuje v priemere trikrát vyššie riziko vzniku psychiatrických symptómov a u pacientov trpiacich depresiou existuje v priemere trikrát vyššie riziko vzniku chronickej bolesti.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí demencia Alzheimerovho typu medzi 10 hlavných smrteľných ochorení a s prehlbujúcim sa starnutím obyvateľstva riziko vzniku tohto ochorenia rastie.
Čoraz viac ľudí trpí vyšším krvným tlakom, ktorého hodnoty sa dostávajú až nad optimálnu úroveň. Dôvodov, prečo tlak stúpa, existuje mnoho. Ako zistiť, či postihuje aj nás a ako sa dá liečiť?
Cievna mozgová príhoda je poškodenie mozgu spôsobené najmä upchatím cievky v mozgu alebo prasknutím cievky a vyliatím krvi do mozgu či jeho okolia. Táto nepríjemná komplikácia postihne ročne 15 miliónov ľudí a tretina z nich ju neprežije. U nás je treťou najčastejšou príčinou smrti a počet pacientov každoročne stúpa.
Týmto ochorením vo svete trpí približne 2,5 milióna pacientov. Nedá sa síce vyliečiť, ale pri včasnej diagnóze a okamžitej liečbe je liečiteľné. Na Slovensku v dnešnej dobe trpí touto chorobu asi 8 tisíc pacientov.
Ako sa rodí liek? Zložito, dlho a draho. To by bola asi
najjednoduchšia, avšak strohá odpoveď. Skúsme ju trochu
rozvinúť, pretože to, ako lieky prichádzajú na svet je jednak
zaujímavá a jednak málo známa téma.
V súčasnosti je možné liečiť prostredníctvom farmaceutických prípravkov približne štvrtinu všetkých chorôb, pričom nových ochorení neustále pribúda. Na svetovom farmaceutickom trhu sú k dispozícii dve hlavné skupiny liekov:
Ak už raz niekto prekonal náhlu cievnu mozgovú príhodu má výrazne väčšie riziko vzniku ďalšej mozgovej príhody. Teda platí, že ľudia, ktorí už mali náhlu cievnu príhodu sú viacej ohrození ďalšou porážkou. Preto je veľmi dôležité, aby pacienti, ktorí už náhlu cievnu mozgovú príhodu prekonali, robili všetko čo môžu na zníženie tohto rizika...
Vysokým krvným tlakom v súčasnosti trpí vyše 30 % slovenskej populácie, medzi ľuďmi nad 60 rokov je to až 50 %. Svetová liga proti hypertenzii vyhlásila 17. máj 2007 za Svetový deň hypertenzie. Poznať výšku svojho tlaku a celkove svoj zdravotný stav je jedným z predpokladov predchádzania civilizačným chorobám. „Arteriálna hypertenzia je závažné ochorenie, ktoré vysoko ovplyvňuje zdravotný stav slovenskej populácie. Jej následky nemožno podceňovať – ochorenie nemusia sprevádzať žiadne subjektívne príznaky, môže však náhle spôsobiť srdcový infarkt, mozgovú mŕtvicu, zlyhanie srdca alebo ľadvín,“ tvrdí doc. MUDr. Štefan Farský, predseda Slovenskej ligy proti hypertenzii.
Počas dnešného dňa si môžete dať v kožných ambulanciách v rámci preventívnej prehliadky vyšetriť materské znamienka bez toho, aby ste potrebovali odporučenie od obvodného lekára. Na preventívnu prehliadku má každý poistenec nárok z verejného zdravotného poistenia raz ročne. Každého, kto sa dá vyšetriť a diagnostikujú mu akýkoľvek kožný nádor, odporučia na ďalšie ošetrenie, liečbu alebo dispenzarizáciu do poradní pre pigmentové kožné zmeny, ktoré sú súčasťou každého kožného oddelenia nemocnice.