Pozor na jarné slnko! A hlavne, chráňte pred ním deti. Odborníci upozorňujú, že ak sa spáli dieťa na slnku, je uňho v budúcnosti ďaleko väčšie riziko rakoviny kože. Do troch rokov sa pobyt na slnku deťom dokonca vôbec neodporúča
Človek si cení ochotu, otvorenosť, dôveru, úprimnosť a mnohé ďalšie hodnoty, no tou najcennejšou je iste ľudský život. A hoci ten má hodnotu najvyššiu, hazardujeme s ním, keď si nevšímame nenápadne rastúcu hodnotu nášho krvného tlaku. Jednu z mála hodnôt, ktorá človeka nepoteší.
Hovorí sa, že čím je človek starší, tým má kratšie ruky. Ak chce niečo prečítať, potrebuje mať text čo najďalej od očí. Ďalekozrakosť nemusí byť jediným znakom starnutia. S vyšším vekom je aj vyššia pravdepodobnosť výskytu tzv. makulárnej degenerácie.
V plesnivom syre Niva Pilos, 115 g, s dátumom spotreby 12. 2. 2007 vyrobenom v Českej republike pracovníci Úradu verejného zdravotníctva SR zistili laboratórnym vyšetrením patogénny mikroorganizmus Listeria monocytogenes. Úrad verejného zdravotníctva preto neodporúča spotrebiteľom tento výrobok konzumovať. Vzorky odobrali v predajni Lidl na Saratovskej ul. v Bratislave. Výrobok už stiahli z obehu.
Vďaka účinnejším liečebným metódam, úmrtnosť na srdcové infarkty na Slovensku klesá, no určite to však nie je dôvod na sebauspokojenie. Srdcovocievna úmrtnosť v SR totiž stále patrí medzi najvyššie v krajinách Európskej únie.
Analýza mamografických vyšetrení na Slovensku v rokoch 2003 – 2005, ktorú vykonal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, potvrdila stúpajúcu tendenciu výskytu nádorového ochorenia prsníka aj úmrtnosť naň na Slovensku. Vzhľadom na to, že riziková skupina sa začína od 40 až 44 rokov, význam preventívnych mamografických vyšetrení naberá na intenzite.
Užívanie liekov je v drvivej väčšine nepríjemné, u detí osobitne. „Antibiotiká sú najčastejšie používané lieky pri liečbe rôznych infekčných ochorení. Na dosiahnutie účinnosti však antibiotiká potrebujú pravidelné užívanie a správne dávkovanie. Najmä u detí je užívanie antibiotík problém. Deti vnímajú väčšinu antibiotík ako neprirodzene sladké lieky s chemickou pachuťou,“ vysvetľuje doc. MUDr. Martin Brezina, detský pneumológ. Od septembra je aj na slovenskom farmaceutickom trhu antibiotikum, ktoré sa podáva cez slamku. Dieťa, resp. užívajúci, ktoré nemôže inak požiť liek, vôbec nevie, že prehĺtava antibiotikum.
Hepatitída C nie je len chorobou narkomanov alebo iných rizikových skupín. Dnes sa hepatitídou C možno nakaziť pri nedodržiavaní prísnych sterilných podmienok pri tetovaní, pírsingu, pri drobnom poranení alebo napríklad na dovolenke. Na Slovensku je podľa odborníkov asi 20 000 infikovaných pacientov s hepatitídou C, ktorí o svojej chorobe nevedia, len zhruba tisíc sa na hepatitídu lieči.
V súčasnosti rastie každým dňom počet ľudí, ktorých postihujú srdcovo-cievne ochorenia. Existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú skutočný vek srdca. Ktoré sú to a ako sa chrániť pred predčasných starnutím srdca?
Aj pre vás je borelióza strašiakom? Pozrite sa s nami na celý priebeh od prisatia sa až po liečbu tejto choroby. Kliešte sa bežne vyskytujú v našich končinách, preto je prevencia najdôležitejšia. Prečítajte si čo robiť a ako sa pred nimi chrániť.
Mnoho ľudí si nevie predstaviť, kedy a kde by sa mohli žltačkou nakaziť. Umývajú si ruky, žijú usporiadaným partnerským životom, neberú drogy. A myslia si, že sa ich toto ochorenie netýka. Na účinnú ochranu pred žltačkou to však nestačí.
Pozitívny účinok pobytu v soľnej jaskyni na návštevníka sa dosahuje spojením psychorelaxácie a oddychu s haloterapiou.
Haloterapia v rôznych formách (soľné jaskyne na povrchu, kontrolovaná liečba v sanatóriách, soľné fajky) predstavuje novú cestu profilaxie i doplnkovej liečby na báze prírodných látok.