zatiaľ sa mi nepodarilo upiecť doma dobré gaštany, ale keď ich uvidím pečené v stánku, určite si zase dám. Zatiaľ len s deťmi zbierame gaštany na zvieratká pod stromami.
Gaštany môže jesť takmer každý. Viete prečo?
Toto všetko v nich nájdete
Vedeli ste?
Neobsahujú takmer žiadne kalórie, cholesterol ani glutén a len 3% tuku, preto sú dobrým doplnkom aj pri chudnutí. Ďalej sa v nich nenachádza žiaden lepok, glukóza ani sodík, čím sú vhodné aj pre celiatikov a diabetikov.
Konzumácia gaštanov priaznivo pôsobí na pokožku, nechty aj vlasy. Z ich listov sa robí odvar, ktorý prečisťuje črevá a pomáha pri trávení.
Je dokázané, že po lete, keď nám chýba vitamín D a prepadáme pochmúrnej nálade či úzkostiam, pomáhajú tieto stavy zahnať práve plody gaštana.
Pomaly nám zrejú i orechy. Viete, ako nám pomáhajú?
Pomáhajú pri
- kardiovaskulárnych chorobách
- chudokrvnosti
- zlepšovaní kvality kože, vlasov a nechtov
- stabilizácii krvného tlaku
- reume
- zlepšení trávenia
- detoxikácii
- vyčerpaní a bolestiach hlavy
- zlepšovaní pamäťových schopností a sústredení
- podporujú imunitu
Čo s nimi v kuchyni?
Upečte si ich v pohodlí domova:
Už večer pred prípravou treba gaštany namočiť do vody. Ráno ich vybrať a krížom poprekrajovať. Potom si pripravíme plech a poukladáme ich na papier. Piecť by sa mali pri 210 stupňoch približne trištvrte hodinu. Každých 10 minút ich ale treba skontrolovať, otočiť, v prípade potreby aj mierne pokropiť vodou.
Okrem toho sa z nich však dajú pripraviť aj rôzne dezerty. Napríklad aj takáto pochúťka:
Gaštanové guľky
Potrebujeme 200 g gaštanov, 50 g mandlí, 200 g kryštálového cukru, mlieko, čokoládu.
Troškou mlieka zalejeme cukor, povaríme a pridáme prelisované uvarené gaštany a tiež olúpané a pomleté mandle. Následne zmes premiešame a necháme pár minút vychladnúť. Potom vyformujeme guľky z vychladnutej zmesi, nachystáme si do misky postrúhanú čokoládu a obalíme ich v nej.
Máte radi orechy? Pozrite sa, čo nám vedia ponúknuť: